| Inferno a întrebat:

Intrebare pentru crestini:
De ce homosexualitatea este considerata pacat?

21 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu-s crestin dar...este o diferenta venita din partea naturii.Deci de la dumnezeu.Dar totusi nu poate fi de la el.Deci e de la Lucifer. Ceea ce inseamna ca este pacat.Si nu conteaza de ce dz la lasat sa faca asta.Este peste puterea noastra de intelegere.Pacatosule! Pui la indoiala divinitatile.

| SaveTheNature a răspuns:

Incalcarea poruncilor Lui Dumnezeu, iti fac rau ca persoana (fizic si psihic) - chiar daca prin absurd, am prespunupe ca Dumnezeu nu exista iar acelea sunt doar niste banale invataturi.
Si eu la intrebarea ta -as intreba. de chiar si pentru multi atei homosexualitatea este un lucru imoral si dezgustator? hm?

| CristiB93 a răspuns:

De parca nu ai stii

| zurick a răspuns:

Sincer,nu inteleg...Pai crestin ar cam fi pentru ca Dumnezeu a creat barbatul si femeia, Adam si Eva.Dar daca ar fi un pacat de ce nu este scris in biblie sau chiar in decalog....Scuza-mi prostia!

| CanisMajoris a răspuns (pentru zurick):

"Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: nici curvarii, nici idolatrii, nici adulterii, nici cei care se masturbează, nici homosexualii"

Ai citit toata Biblia si nu ai gasit nimic de genu'?

| Alcyon a răspuns:

Pentru ca homosexualitatea nu reprezinta o relatie fireasca. Natura ne-a dotat cu organe sexuale, in scopul reproducerii.

| martzian a răspuns:

Biblia ne invata astfel, atat in Noul Testament cat si in Vechiul Testament.

| fuzzer a răspuns:

Pentru ca este ceva imoral!

Acest curent al homosexualitatii a atins cote maxime in secolul in care traim si toti par sa incurajeze aceasta "metoda", atat de josnica si imorala.

E ceva anormal, din punctul meu de vedere.

Omul, fie el ca a evoluat din maimuta, fie ca a fost creat de catre un "Proiectant", a fost inzestrat cu o gandire si cu o ratiune, atata timp cat esti copil, si esti inocent si pur, nu te gandesti la astfel de lucruri. Si unde-i ratiunea, cand alegi o astfel de cale?

Consider ca nu ar trebui sa fie incurajata aceasta "metoda", dar pana la urma, fiecare alege ce vrea sa faca cu viata lui, e o alegere pur subiectiva.

| M25M a răspuns (pentru fuzzer):

Sunt doua "cauze" ale homosexualitatii prima cea genetica (asa te nasti) si a doua psihologica (intamplari sau experiente care altereaza psihicul individului).
Daca in cazul "alegerii" este ceva imoral, in primul caz oare este imoral ca asa te nasti?

| fuzzer a răspuns (pentru M25M):

Nu cred cele spuse de tine. "Asa te nasti". Te nasti cu o ratiune, cu o gandire, si daca esti intreg la minte stii sa alegi ce-i bine, si ce-i normal. Dar tinerii se cred la Hollywood. Elton John, asa s-a nascut? Cate interviuri a dat acest om, in care a explicat ca e gay, si ca a fost alegerea lui.

Tinerii vor sa experimenteze, sa incerce intotdeauna ceva nou, asta-i singura explicatie pe care o pot da in acest moment.

| M25M a răspuns (pentru fuzzer):

Nu cred cele spuse de tine--- Dragul meu, nu eu afirm aceste lucruri, biologia si psihologia le aserteaza.
Elton John, asa s-a nascut?---- Daca mi-ai fi citit raspunsul ai fi observat ca am precizat doua surse, (DOUA): genele si dezvoltarea psihologica.

Totusi nu mi-ai raspuns la intrebare, imagineazati ca "nu te mint"(deci sa ma "crezi" pentru o secunda).

| fuzzer a răspuns:

Din cauza ca homosexualii nu pot procreea.e impotriva lui Dumnezeu, si a firii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece din cele mai vechi timpuri omul a catalogat pacat/pagan tot ceia ce era diferit de ceia ce el cunostea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru crestini si sa ai cuc e considerat un pacat probabil, d-apoi sa faci sex (de orice fel) cu el. nu vezi ca la crestini orice fel de sex e pacat: sex oral e pacat, sex normal e preacurvie, homosexualitate e... pisici, pacat si gata. Ce fel de sex e crestin?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru anonim_4396):

Este admis abia atunci cand te casatoresti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Mno, stai si-asteapta atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti cauti partener hadesule? pai la religie pe TPU ti-ai gasit? vezi in comunitatile de atei.ei sant libertini si rationali.crestinii nu.

| Calininio a răspuns:

Din intoleranta, prostie, ura...

| Calininio a răspuns:

Din ignoranta.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Scripturile condamnă fornicaţia, care se referă atât la relaţiile homosexuale, cât şi la cele heterosexuale ilicite.
(1 Corinteni 6:9, 10) Cum? Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi, 10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu.
A manifesta credinţă în Isus înseamnă, printre altele, a respecta normele morale stabilite de Dumnezeu, iar acestea interzic anumite tipuri de conduită, între care homosexualitatea
Dumnezeu a stabilit casatoria unui barbat cu o femeie, ce este in afara ei este impotriva lui Dumnezeu. Apoi scopul lui Dumnezeu era acela de a umple pamantul, dar acest lucru nu se poate realiza cu homosexualii

| florySim a răspuns:

La ortodoxi, homosexualitatea mai este numita si a Sodomiei si a Gomoriei, adica a pacatelor "desfranarii"cele peste fire, barbatesti si femeiesti sau a marilor nelegiuri, fiind considerat un pacat de moarte.