| SergiuOsan a întrebat:

Intrebare pentru crestinii de pe aici (atei, va rog, nu interveniti. Ma descurc singur): De ce ar avea Dumnezeu o problema cu ateii? De ce sa ii pedepseasca doar pentru ca de-a lungul vietii nu l-au lingusit?

49 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu are nici o problemă cu ateii, fiecare îi liber să decidă ce face cu viața lui, Dumnezeu nu obligă pe nimeni să-L urmeze și nici nu pedepsește pe nimeni, omul singur îți face rău prin răutatea, invidia și prostia din el. Dacă oamenii ar privi mai mult spre lucrurile frumoase pe care le are viața, ar fi mult mai fericiți.

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Deci zici ca si ateii pot merge in rai? Hmmm ai citit Biblia?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Dar tu ai citit-o?

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

In mare parte

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Dacă se răzgândesc și le pare sincer rău, DA ajung în rai.

Dacă o țin una și bună pe a lor, atunci NU ajung în rai.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Atunci nu mai comenta, n-ai citit-o deloc.Mai ales ca ea cuprinde 66 de carti.
Dupa morala crestina, Dumnezeu judeca dupa fapte.

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Am spus ca am citit mare parte din ea. De unde tragi tu concluzia ca nu am citit-o deloc? Din cate stiu in Pentateuh este data ca pedeapsa pentru necredinta in Dumnezeu moartea happy

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Presupunem ca moare ateu

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Si la tine primele 5 carti ale bibliei se rezuma de fapt la primele 5 capitole.

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Foarte bine, moare ateu, ajunge în Iad și gata.

Simplu ca " Bună ziua! "

Pe Dumnezeu îl urmează doar cei ce cred în El, restul îl urmează pe " micuțu ".

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

De ce?

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

laughing Pot sa te intreb pe ce baze iti pui presupunerea?

| usuk a răspuns:

Asta ma intreb si eu;
ba mai mult, daca acest "dumnezeu", este creatorul nostru, si i se spune "tata"(cam ciudat), de ce trebuie sa ii slujim cu toata viata, sa ne daruim trup si "suflet" lui? nu e cam "nenatural-imoral-neetic"? tatal meu, care merge zilnic la munca si aduce bani in casa, nu-mi cere sa-i "slujesc" in nici intr-un fel(si btw, el e real)
de ce ar cere asta o entitate?
(am sa stau cu ochii atintiti atent pe acesta intrebare ca sa vad si eu pe ce logica se va baza un eventual raspuns)

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Deja ai facut-o.
Se vede dupa intrebarile si raspunsurile pe care le dai.

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Ce nu ai înțeles?

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Fii mai explicit. Si ca sa fiu sincer, o sa iti spun exact ce am citit din Biblie: Din N.T. am citit evangheliile si epistolele lui Pavel, iar din Vechiul am citit Pentateuhul, Iosua, Judecatori, Samuel (I si II) Regi, Cronici, Ecleziastul, Iov si Iisaia. Doar astea le-am citit integral.

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Nu inteleg de ce ateul trebuie pedepsit daca duce o viata morala, corecta.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Ai citit, si ai citit degeaba.

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Pentru ca nu sunt de acord cu modul in care o interpreteaza popa si "sfintii parinti"?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Și crezi că asta ajunge?

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

De ce nu?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Credința și iubirea în Dumnezeu nu contează deloc?

| Inferno a răspuns:

Divinul primitiv este ilogic, vulgar si incoerent, el reprezinta forma primara pe care omul a dat-o naturii.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Nu,pentru ca nici tu nu stii despre ce vorbesti.
Sa incheiem aici ca ma plictisesti.

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Nu stiu de ce ai mai intrat in discutie daca nu o duci la capat oh go on

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

De ce sa conteze credinta?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Dacă omul nu crede în Dumnezeu, de ce vrea sa ajungă în rai? Ce vrea să facă acolo?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Eu doar ti-am raspuns.

| suffarstar a răspuns:

" De ce ar avea Dumnezeu o problema cu ateii? " O intrebare stupida, putin spus. Dumnezeu nu are nevoie de linguseala ta. Daca doresti sa treci urmatorul prag spre eternitate, ai nevoie de o purificare aici in dimensiunea noastra. Nu vrei, sanatate.

| martzian a răspuns:

Nu putem spune doar ca Dumnezeu are o problema cu ateii, ci ca ateii au o problema cu Dumnezeu - din pacate nefondata.

Apropo de pedeapsa, ea nu are forma unei iesiri divine nervoase cu urmari eterne, ci a unei consecinte comunicate anterior si drepte. Ar fi culmea sa spui ca un judecator drept (in cazul acesta si suveran) "are o problema" cu un infractor ca acesta "nu l-a lingusit" si ca, pe acest considerent, legea nu mai merita aplicata in detrimentul unei nedrepte absolviri.