| RuxandraBianca a întrebat:

intrebare pentru atei:
voi ce urati?
1. crestinii
2.religiile
3. Dumnezeu

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asculta la mine, ateii care-l urasc pe Dumnezeu sunt retardati mintali, nu atei.

| doctorandus a răspuns:

Ateii nu sunt obligati sa-i urasca pe crestini, nici sa urasca religiile, cat despre ultimul punct tu-l urasti pe Mos Craciun?

| Narcis2007 a răspuns (pentru doctorandus):

Tare faza cu Mos Craciun!

| usuk a răspuns:

Tzantarii, din toata inima

| anonimg a răspuns:

Am văzut răspunsurile de la nr3 şi vreau să spun ceva.
Tocmai pentru că Dumnezeu există de aceea ei Îl urăsc. Nici Satana nu neagă existenţa Lui. Dumnezeu nu Se lasă manipulat ca să-Şi demostreze ezistenţa. Totuşi slăbiciunea Lui este cererea de iertare a chiar şi a celui mai nenorocit dintre oameni. E singurul care poate să ierte. Iar noi avem nevoie de iertare mai mult decât de hrană şi apă.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
1.Pentru că, cred,
2.pentru că e o prostie.
3.nu am cum să îl urăsc căci nu există.
Pe curând!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu urasc pe nimeni.Nu stiu ce inseamna cuvantul asta. Vorbesc foarte serios.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Urasc religiile pentru ca au manipulat si manipuleaza, pentru ca au creat razboaie in care au murit milioane de oameni nevinovati, pentru ca ne-au tinut in evul mediu impiedicand sute de ani dezvoltarea si cunoasterea, pentru ca fac ceea ce fac in mare parte pentru a avea un trai facil, pentru ca preotii sunt fatarnici, pentru ca religia asta e o pervertire de la o adevarata credinta.

Nu am cum sa urasc crestinii, cred ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea si in cine vrea.

In principiu un ateu nu are cum sa-l urasca pe dumnezeu fiindca nu ai cum sa urasti ceva inexistent.

| ErrorFound a răspuns:

1.Doar fanaticii.
2.Da, fiindca religia inseamna indoctrinare.
3.doar daca nu exista il "urasc", fiindca ar insemna ca 9000000000 de oameni au trait o minciuna.
Daca ar exista, l-as dispretui fiindca lasa lumea in halul asta.

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Nu lasa El lumea in halul asta, lumea alege sa fie asa.

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Hai nu zau...cutremurele, furtunile si tsunamiurile sunt ca asa vrem noi sa fie...
Sa spunem ca asa ar fi. Daca da, nu-si putea imagina sau chiar STII(ca nu degeaba-i omniscient) ca se va ajunge la asa ceva si sa previna?

| Crucified a răspuns:

Creştinii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de e ura in adevaratul sens al cuvantului ci de repulsie impotriva religiei, si oameniilor primitiv care se "imbata cu apa chioara".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 si 2.

| BlackSulphur a răspuns:

1. Intr-o anumita masura, depinde si de situatie;
2. Este imposibil sa urasc ceva abstract. Poate dogmele, alea da;
3. Nu pot sa urasc ceva ce nu exista.

| Scarbo a răspuns:

1. doar cei fanatici, asa cum au fost in perioada inchizitiei.
2. desigur, sunt anti-crestinism
3. nu, nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Doar anti-crestinism?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Adica esti doar anti-crestin sau esti anti-teist?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nimic cu teismul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Nici macar o repulsie impotriva prostiilior teiste?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, din teism cred ca nu face parte si biserica nu-i asa? Asta ma deranjeaza cel mai mult la crestinism, ma mir ca oamenii inca se mai bazeaza pe biserica dupa ce in timpul inchizitiei, o mare parte din victime au fost crestini.

| contαbαndonαt a răspuns:

4.N-ai nici un pic de logica in carapacea aia numita capatana.

Ce e cu punctul 3? Cum sa urasti ceva in a carei existenta nu crezi?
De fapt mai bine nu-mi raspunde, nu vreau sa citesc si mai multe ineptii.

| g4mma a răspuns:

1.Banuiesc ca doar pe acei crestini fanatici.
2.Probabil ca da, Religie=indoctrinare.
3.N-au ce sa urasca din moment ce ei nu cred ca exista laughing

| Calininio a răspuns:

1. Doar pe cei intoleranti.
2. Din nou, doar pe cele intolerante.
3. Pe cine?

| LiviuAlexoiu a răspuns:

1. Intr-o anumita masura, depinde de persoana;
2. Da. Religie=indoctrinare;
3. Nu pot sa urasc ceva ce nu exista.

| adrian1419 a răspuns:

Nu urasc nimic doar indoctrinarile sau credinciosii care discrimineaza oameni

| 名無しん a răspuns:

1. Crestinii care se roaga doar pentru binele lor (bunuri materiale, rai, etc.), nu stiu cati s-ar ruga de buna voie chiar daca ar avea tot. Cred ca nici 1% din cresiti nu si-ar da viata pentru Dumnezeu.

2. Nu am nimic cu religia altuia, asta e treaba lui ce religie practica

3. De ce as ura ceva ce nu exista? Nu stiu, eu nu urasc ceea ce nu exista.

| DRAGOS788 a răspuns:

De ce sa ateii il urasc pe dumnezeu. Da, inteleg ca nu cred in el dar de ce sa il urasca... pentru ce?

| Ryuzaki2 a răspuns:

Manipularea.

Religia in cazul Europei(Romania) este Ortodoxismul din care face parte si crestinismul deci implicit si Dumnezeu.Alstfel intr-un argument trebuie sa specificam toate cele 3 mentionate.O sa fiu scurt si nu o sa scriu romane sau poezeii expirate.

Religia a cauzat multe razboaie( oameni morti ).
Religia a creat 5 din cele mai dureroase metode pentru uciderea unui om ( spre exemplu smulgerea pielii dep e tine - in schimb crestinii sunt iubitori )
Crestinii sunt mult mai rai decat unii atei numai prin faptul ca vor sa oblige pe cineva sa aiba o religie ( VEZI SI ULTIMUL PARAGRAF SCRIS DE MINE )
Preotii fac o gramada de bani si inventeaza metode patetice/jalnice/demne de mila pentru a face si mai multi bani, preotii nu se satura de bani niciodata, controleaza economia inca din trecut si acuma cand au pierdut tronul de control al economiei au inceput sa jecmaneasca lumea. Aud des fraza asta : Exista mai multe Biserici decat spitale, lumea prefera sa se roage. O chestie total idioata spusa de idioti, da, vai o sa ajung in iad am jignit vreun slujitor al domnului.Ca sa detaliez este vorba de banii luati cu pretextul ajuta ca dumnezeu te rasplateste sau daca nu ajuti dumnezeu vede si vei platii mai tarziu si o sa regreti.Preotii cu exceptia cersitului cu idiotenii gen cutia milei ( cutie cu bacsisuri ) - OK VREAU SA PRECIZEZ NU VORBESC LA GENERAL VORBESC LA MAREA PARTE - umblatul din bloc in bloc casa in casa de craciun pentru a lua cate 10-50-100lei.Apoi mai sunt si noile reguli bisericesti cum arfi : intrarea cu plata in biserica ( doar in unele sate ) si sfintitul obiectelor ( gen sa sfintesti o masina costa intre 200-300 lei ). Inmormantarea costa, iar religia NU ESTE GRATUITA, sa te botezi costa si este un pret nu negrijabil ( deci da, religia costa in special la oras, si costa mult )

PAREREA MEA:

Eu nu sunt un credincios, nici un satanist, nu sunt nici un ateu.Ateismul este incercarea credinciosilor de a face o religie din lipsa religiei.Eu cred in Dumnezeu, dar doar in el, nu in sfinti si preoti, nu in demoni si balauri.
Cred ca Dumnezeu este in noi, dar nu ca noi suntem Dumnezeu, practic oamenii nu pot face nimic de buna voie si nici macar nu constientizeaza asta, doar isi atribuie chestii ( nu detaliez cititi Psihologia Evolutiei Posibile a omoului de P.D. Opensky ). Revenind la ce am inceput Dumnezeu este in noi, si doar noi putem lua legatura cu acel Dumnezeu unic, nu prin alte persoane perverse.Deci, consider ca religia este ceva individual.

3 Lucruri pe care le urasc la credinciosi ( unii ):

1. Ii cred pe cei fara religie ( nu voi folosi ateu sau satanist ) niste oameni inexistenti, prosti, sau nascuti degeaba.
2. Fac mult rau fara sa isi dea seama.
3. Isi dau cu parerea despre altii ca si cum ei ar fi niste zei deja trecuti prin ani de experienta. ( nu mai detaliez ca ma enerveaza subiectul

Test facut de mine practic:

Din spusele profesorului meu de religie am inteles ca Duhovnicul ( sper ca scriu bine ) este gratuit, nu ca psihologul ( profesrul de religie convingea o clasa de stiinte sociale ca psihologia nu ajuta ca religia ) am fost la 15 biserici din apropriere si, ce sa vedeti, desii duhovnicul are timp pentru noi oricand, exact cand am venit eu ( aproape de o sarbatoare ) nu mai erau locuri fara "atentie" presupun. Nu mai detaliez ca sa nu va retin.
Sper ca ai citit parerea mea.

| RuxandraBianca explică (pentru Ryuzaki2):

Sunt de acord cu tine.

| Otpelk a răspuns:

Momentan urasc un fir de par de-al meu care ma deranjeaza ca il simt pe buza superioara. Acuma daca as vrea sa despic firul in 4, as spune ca imi urasc parul, deci ceea ce creste pe capul meu, deci capul ca daca nu ar exista, nu mi-ar creste par, deci pe cel care mi-a "creat" cu tartacuta asta pe gat. Deci intr-un fel ma jeneaza creatia creatorului. Opa, stai ca am gasit firul de par, alarma falsa, nu mai simt nimic negativ fata de nimeni momentan.
Recunosc, mai trag cu ochiul pe la categoria asta, raspund si mai rar, de multe ori uit de ce o evit, dar mai vin intrebari de genul si atunci in amintesc.
Pentru unii crestini ateii chiar sunt dusmani? Asa suntem vazuti? Oameni care ii urasc pe ei, religia lor, zeul lor?

Sa nu fiu total off-topic.

Nu, nu urasc crestinii, cand vine vorba de a alege sa imi vorbeasca despre religie si Dumnezeu, atunci sunt nepoliticos si prefer sa plec, lasandu-i singuri.

Nu ma intereseaza religiile, cum iti asterni, asa dormi, fiecare cu hobby-ul sau, fiecare alege cum isi petrece timpul sau.

La ultima optiune, invoc dreptul meu de veto si ma abtin.

Eu sunt de parere ca merge si viceversa.

Ce urasc crestinii?

1. Incapatanarea ateilor.

2. Faptul ca nu suntem ca voi.

3. "Obraznicia" noastra ca nu am ales ca voi.

Ca sa nu spui : "crestinii nu urasc pe nimeni", poti ca sa iti iei orice statul sau titlu, tot om raman, ura si sentimentele negative tot exista.