| anonim_4396 a întrebat:

Ma, voi crestinii(ooo, sa nu indrazniti, nici sa nu va ganditi sa dati stupid la intrebare)deci, mereu vad ca crestinii spuneti despre atei ca sunt niste nebuni care nu au nici un rost in viata pentru ca nu traiesc impreuna cu D-zeu.Mah,de ce voi crestinii spuneti ca ateii sunt nebuni? Mereu vad intrebari sau raspunsuri de genul : "si ce rost ai tu daca nu crezi in dumnezeu, de ce mai traiesti?". Cand o sa intelegeti crestinilor ca ateii sunt niste persoane care nu vor sa isi piarda viata ruganduse non-stop si mergand la biserica? Cand o sa va dati seama ca un om care nu crede in dumnezeu sau in alte chestii care nu prea au logica sunt niste oameni perfect normali? De ce mama dracu' e aia cu probleme medicale mai jos? sunt perfect sanatos!

15 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Intrebarea nu e stupida, reprezinta doar o frustrare personala. Stii care e problema? Toti suntem liberi sa credem in ce vrem. Chiar daca faptele ne sunt uneori conditionate, credinta e in suflet si nu poate fi scoasa. Fi ateu, budist, tot ce vrei, dar vei fi pe dinafara. Si intr-un final, tot in fata lui Hristos vei sfarsi. Atunci vei regreta si nici nu vei avea ce sa mai faci. Tot ce face un crestin este ca incerce sa deschida ochii necredinciosului, pur si simplu, fara nici un interes, din simpla dorinta de a se mantui tot omul.

Oricat m-ar enerva un om, nu pot s atac si sa il las cu dracii lui. Nu doresc nimanui chinurile vesnice si deci, prin urmare, raspunsurile noastre, ale crestinilor, vor fi mereu la obiect.

Si oricat ar sari Woodenpints, Raymusic, SaintOcea si altii si oricate insulte ar aduce atunci cand aud un raspuns crestin, de la mine sau de la altii, noi vom continua sa raspundem acestor intrebari in duhul pe care il cunoastem.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Ce dracu'. am crezut ca am postat la religie.

| Gizăz a răspuns:

Ai descoperit probleme cu lumea?! :O

| BubblesDoubleS a răspuns:

Nu si-or da seama never.
Nu atat timp cat ignoranta lor nu are limite.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! daca sunt crestina si credincioasa e problema mea, nu trebuie sa ma laud, nu ma duc la biserica in fiecare zi sa ma rog, pentru ca o pot face si acasa destul de bine in legea mea, ma duc la biserica doar atunci cand imi permite sanatatea, daca tu/altu sunteti atei, e problema strict a voastra si nu a mea, nu ma critici, nu te critic, nu am nimic cu nimeni, nu acuz pe nimeni ca avand alta religie, fiecare e dator sa aleaga ce vrea in viata, de asta avem discernamant nu? alegem ce dorim noi, si nu ce vrea altii.o zi buna...

| nosferatu15 a răspuns:

In primul rand, nu e buna categoria unde ai postat intrebarea, in al doilea rand crestinii nu isi pierd viata rugandu-se si ducandu-se la biserica iar in al treilea rand deja ti-am dat stupid...

| DuddăBântuită a răspuns:

Ma ai mare dreptate aici, bravowinking ce sa le faci, obsedati de Dumniezăău :-& apropo, sanatosule. ai pus la categoria sanatate, si de aiahee hee

| Sp3edy a răspuns:

Fiecare e liber sa aleaga dupa cum se si spune.Deci aia au probleme si sunt crestini degeaba care te fac pe tine anormal.

| nobody88 a răspuns:

Pari tare suparat happy. Uite eu sunt crestin si eu cred in Dumnezeu... dar o fac in felul meu, dar cred ca fiecare are voie sa creada in ce vrea el si fiecare este liber sa aleaga ce vrea el, daca cineva nu crede in ceea ce cred eu asta nu ins ca eu am dreptate si el o gresit si nici invers ca eu am gresit si el are dreptate.

Eu cred ca religia e buna pentru a uni si pentru a ajuta oameni, orice religie care iti zice sa faci altceva in afara de asta mi se pare o exagerare. Atei everi talibani indiferent ce atat timp cat nu face rau nimanui cat nu forteaza pe nimeni sa faca parte din cercul lor, pe mine nu ma deranjeaza indiferent ce-o fi.

O replica isteata mi-o dato cineva cand aveam o discutie de genulp si mi-a zis tine minte ca " Libertatea ta tine atat timp cat nu deranjezi pe altul. " ^_^ Sfatul meu nu incerca sa te iei in discutii de genul religie cu persoanele care sunt ahtiate, pentru ca nu o sa obtii nimic si nu ai sa faci nimic benefic pentru nici-o parte. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu sunt crestin si eu personal ca crestin nu am treaba cu tine si nu ma leg de tine ca esti ateu atat timp cat nici tu nu te legi de mine ca sunt crestin.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Alex, de-ar fi mai multi ca tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am rabdare sa iti citesc romanu laughing

| deea31 a răspuns:

Ba copile,tu de unde vii,cine te-a adus in burta lu maicata,barza? mai ai cinci ani serios, zi-mi nu crezi ca Dumnezeu sau cine altcineva! S-a legat vreun crestin de tine, ca sa te iei tu de crestini sau te apuca pe tine?

| Dade01 a răspuns:

Nuuu nu are nici o logica Dumnezeu, lumea asta o fost creata dintr-o "explozie" din "nimic". Si spuneti ca noi n-avem logica.Si sa iti mai spun ceva. daca te rogi Domnului o sa vezi ca ti se poate intampla ABSOLUT ORICE este placut lui. Oricum daca poti crede in dracu care te amageste trebuie sa crezi si lui Dumnezeu.
Oricum vom vedea noi odata si odata. sa nu imi zici ca nu ti-am raspuns. BTW noi crestinii nu va zicem nebuni ci doar incercam sa va aducem adevarul la cunoastere. Bye!