| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru religiosi. Ce rost au bisericile daca Dumnezeu este peste tot? Am cautat intai pe google ca sa nu fac spam aiurea aici dar nu imi da nimic legat de intrebarea mea asa ca va intreb pe voi religiosilor.

47 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Vrei sa spui fatarnici nu religiosi!
si da!, biserica nu foloseste la nimic!
e cea mai puternica afacere scutita de impozit!
fericit de raspuns?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Daca venea de la un religios, poate.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba ce rost au școlile pentru că poți învăța oriunde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Aaa bibicule. Si acum astept raspuns la intrebarea ta de acum cateva zile. Lasa dumele astea si raspunde la ce te/am intrebat acolo.

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei hai, ..sti bine ca nu prea mai avem asa ceva!
in plus ce conteaza daca sunt credincios sau nu?
raspunsul e acelasi!-tu ce simti cand esti in intuneric si te gandesti ca intr-o zi vei muri si nu te vei mai intoarce niciodata pe pamant?
nu simti ca ai vrea cu adevarat sa exsiste DUMNEZEU?
think about it hero!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

"tu ce simti cand esti in intuneric si te gandesti ca intr-o zi vei muri si nu te vei mai intoarce niciodata pe pamant?" Nimic. Cum am zis de multe ori, m/am impacat de mult cu ideea asta. De asta ma bucur cat pot si cum pot mai mult de viata, am doar una.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

La ce m/a dus mintea sfarsitul ala :)) http://www.youtube.com/watch?v=dq4aOaDXIfY&t=1m14s

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate!

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești ignorant. Într-o țară cu milioane de creștini te aștepți să se ducă toți la aceeași biserică. Gândește și tu puțin. Trebuie să ne organizăm cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nimic nou. Eu tot vreau sa imi raspunzi la intrebarea aia, nu o lalai in fericire pe aici degeaba. Fugi la intrebarea ta si raspunde la ce te/am intrebat.
PS. E clar ca nu ai inteles chiar deloc intrebarea mea asa ca repet, fugi si raspunde la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Stiu happy

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu primești tot ceea ce vrei, copilaș

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Stiu. Cand ti se pune o intrebare buna, te faci ca ploua, copilas.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă link-ul și îți răspund chiar acum, ca nu știu la ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

E de acum o saptamana. Comentariul nr 8. https://www.tpu.ro/......-plang-de/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este peste tot.Dar slujbele se tin numai in biserica.Si Sf Taine tot acolo au loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti religioasa? Cat despre ce ai zis, pai oamenii se duc la biserica sa se roage "lui". Pai nu poti face asta si acasa? Sa iti spui pacatele si acasa, fara sa dai spaga la popa sa te ierte? Pentru mine nu are sens.

| BlackRose03 a răspuns:

Credincioșii spun ca in biserica puterea lui D-zeu e mai puternica fiind adusa in aceasta de catre preoți care sunt mesagerii lui D-zeu.Desi D-zeu e peste tot sansele ca dorintele sa se împlinească sunt mai mari acolo(fiind un loc contruit special pentru D-zeu, în cinstea Lui) si doar acolo poți fi cu adevarat una cu El slujindu-L.
In afara bisericii nu e acelasi lucru, chiar daca El e peste tot.De ce? Am spus mai sus.Doar acolo poti fi una cu El,puterea Lui e mai puternica fiind casa acestuia, acolo primesti prin mesagerii lui(preotii)binecuvântarea pe care nu o poți obtine prin alte mijloace.
Asta e doar opinia mea in privința acestui fapt, din punctul de vedere al unui credincios normal.
Eu cred intr-un Creator, o forta (nu pentru a-mi face sperante ca Raiul, Iadul exista si indeplinirea tuturor dorintelor e posibila daca crezi.Stiu ca nu e adevarat), nu in D-zeu.
Nu sunt de acord cu investirea banilor în biserici si îmbogățirea preoților care ne mănâncă banii pentru nimic.
Tin sa cred ca banii trebuie investiți in spitale si scoli, nu intelege gresit.
Ce am spus mai sus ar fi opinia mea in cazul in care as crede precum credincioșii normali asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

"Credincioșii spun ca in biserica puterea lui D-zeu e mai puternica fiind adusa in aceasta de catre preoți care sunt mesagerii lui D-zeu.Desi D-zeu e peste tot sansele ca dorintele sa se împlinească sunt mai mari acolo" Asta nu am mai auzit.o inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da.Ba da, o pot face si acasa.Chiar e indicat.Dar se considera ca numai preotul poate sa-ti ierte pacatele(prin puterea Duhului Sfant)Plus ca preotul iti poate stabili si un Canon, pe care tu nu ai cum sa ti-l dai singur.Nu se duc numai sa se roage.Se duc si sa asculte Predica, din moment ce acolo sunt explicate fapte din Evanghelie, si ei singuri nu pot sa le interpreteze.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus ca am gandit din punctul de vedere al unui credincios care merge la biserica crezând ca ii aduce un beneficiu.
Altfel nu vad de ce ar merge cineva la biserica in ciuda faptului ca dupa spusele credincioșilor D-zeu e peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie mi se pare doar o scuza sa te aduca la biserica. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E ca si cu un club de carte sa zicem. Poti citi si acasa, dar e mai placut si folositor sa te intalnesti cu mai multi oameni, dintre care unii probabil sunt mai in masura ca tine sa interpreteze anumite lucruri.Sau cel putin asta cred eu.A, si chestia aia cu "sansele ca dorintele sa se indeplineasca acolo sunt mai mari", spusa de BlackRose, e o prostie.

| RAY a răspuns:

La biserica barfesti cum fac majoritatea,afli chesti noi, vezi noua masina noua a preotului tau plus ca daca ai ocazia poti sa saruti o mumie de cateva sute de anii, la romanii mersul la biserica se rezuma la barfe si atat, ok nu toti dar majoritatea da, cand iasa din biserica nu au inteles nimic dar au fost laa biserica

| CarolineF a răspuns:

În primul rând, tu ce înțelegi mai exact prin biserică? Sau de ce crezi ca oamenii merg la biserica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CarolineF):

Habar nu am de ce merg oamenii la biserica. CIca sa fie mai aproape de Dumnezeu si restul dar cand eram mic copil am intalnit o gramada de oameni care inauntru pupau mana la popa si afara " bagamias, am stat acolo o ora ca sa ajung la popa" si chestii de genul. Nu am inteles niciodata oamenii de genul.

| ShaOfHatred a răspuns:

Pe Dumnezeu nu-l gasesti in biserica.Il gasesti in tine, sau in fiecare dintre noi. Nu ai nevoie de o biserica ca sa il gasesti, dar biserica e buna ca sa stii de unde sa incepi gasirea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ShaOfHatred):

Si tu esti religioasa?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am luat dupa o anumita religie.Nu ma consider nici ortodoxa, nici catolica, nici penticostala etc. Dar cred ca exista un Dumnezeu acolo sus, care vede ce facem. Acuma cat de mult s-o implica el in viata fiecaruia...e alta poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ShaOfHatred):

Aha. Si tu esti religioasa. Acum nu am chef dar prevad ca maine o sa plooua cu ignore la mine in lista de prieteni thinking Si la trandafiroaica.