| syd2 a întrebat:

Care e rostul postarii intrebarilor la categoria "religie"? Intreb asta deoarece oamenii intreband ceva in categoria respectiva nu au parte niciodata ce un raspuns adecvat. De ce ateistilor, le-ar pasa ce cred religiosii, daca ei(ateii) pretind ca sunt "cu mult" mai dezvoltati pe plan intelectual, este oare intelept din partea lor sa se bage in intrebarile religiosilor. Daca luam in consideratie faptul ca religia e o "materie ", sa spunem, legata cu metafizica, raspunsurile ateilor, n-o sa poata fi demonstrate pentru religiosi, deoarece D-zeu fiind o valoare ce nu are experienta. Au rost oare raspunsurile "ateilor" la religie sau totusi e o categorie pentru "religiosi" doar?

13 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Rubrica Religie e plina de intrusi: idioti, naivi si semidocti. Nu sunt neaparat atei, la fel cum nu sunt neaparat credinciosi. Cert e ca ambele categorii sunt reprezentate pe TPU mai ales de acest fel de indivizi. Si asta deoarece religia e o categorie pentru oricine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Acea categorie este mai de graba pentru a sustine diferite pareri.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ce insemna pentru tine,, raspuns adecvat'' Un raspuns care sa te ajute, corect? Ori la,, religie'' se face mai mult dezbateri.Iar cand pui o intrebare nu tot timpul iti convine un raspuns.Mai ales la,, religie''
Atata timp cat nu se incalca regulamentul, nu se ajunge la injuratori, orice parere conteaza.Iar tu ai dreptul sa votezi corespunzator.

| lpavel a răspuns:

Tu continua sa postezi intrebari care te intereseaza iar daca vreun ateu raspunde putin mai urat sau rade de tine pur si simplu il blochezi, a 2-a oara nu va mai avea sansa sa mai rada de tine si nici nu incerca sa le explici ca totul e fara rost, ba chiar nici in vorba sa nu intri cu ei ci pur si simplu : Block! Numai asa ii putem scoate din aceasta categorie!

| syd2 explică (pentru lpavel):

Nu am patit cele mentionate de tine, dar am observat nesfarsitele dezbateri de la categoria aia, si pur si simplu mi se creeaza impresia ca ateii fac misto de religiosi, desi cred in ceva insa nu in crestinism.

| sublime89 a răspuns:

Categoria se numeste "religie", dar asta nu inseamna ca e doar pentru religiosi. Si ateii pot pune intrebari sau sa dea raspunsuri care au legatura cu religia. Sunt liberi sa-si exprime parerile referitoare la credintele religioase, si sa spuna de ce lor li se par gresite.

| oprescudorin11 a răspuns:

Trebuie sa intelegem, ca orice tema religioasa, naste raportari, pozitionari. Religia este o disciplina atotcuprinzatoare, este normal ca si ateii sau sectantii sa se raporteze la ea!
"Mistourile ", de care vorbeai, sunt neputinta exprimata (temporar) a celor care nu inteleg. Stradania de a da raspunsuri sau a comenta este sublima, in cautarea Adevarului (este primul pas in calea Credintei). Toti Credinciosii veritabili au trecut prin aceste trepte ale Scarii Credintei. Aici se petrece separarea. Faptul ca acesti oameni (temporar rataciti )se raporteaza la Dumnezeu, este profund pozitiv.Adica este o cautare intru Credinta. Uneori prefer un ateu, unui 'credincios fals". Toti oamenii care aproba sau contesta religia, sunt doar intr-o etapa a vietii! Nu trebuie judecati, nici huliti, dupa practica sectantilor.Trebuie sa li se dea doar timpul necesar spre intelegere! Dumnezeu va ajuta mereu prin Harul Sau, celor care cauta.
Religia e mai mult decat o 'materie de studiu'. Este insasi modul de functionare sanatoasa a unei societati umane, in care sa fie cuprins si viitorul omenirii!

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Vor sa se afirme si ei (ateii care fac treaba asta), chiar daca raspunsul nu are legatura cu intrebarea.

| neca a răspuns:

Nu are rost sa raspunda dar daca vor sa o faca nu vad care e problema. adica daca un religios nu vrea sa vada raspunsu irelevant poate sa blocheze utilizatoru sau sa ignore raspunsu.
poate nu e intelept sa te bagi in intrebari religioase dar daca ai face numa lucruri intelepte toata viata ta ai muri de plictiseala.
nu vorbesc pentru toti ateii, din punctu meu de vedere ateii nu is mai inteligenti decat persoanele religioase, cunosc atei prosti si crestini prosti, cand incep sa argumentez subiecte religioase o fac pentru ca nu imi place sa vad oameni rationali inselati de religie.

| NGheorghe a răspuns (pentru neca):

"daca ai face numa lucruri intelepte toata viata ta ai muri de plictiseala." - du-te si planteaza trei copaci / an - sa vezi ce te plictisesti in excursie; du-te si dreseaza un caine, o pisica -sa vezi ce te plictisesti, Stii sa canti la vreun instrument- ca din muzica se mai fac si bani. De ce numai si numai astea: "dat in cap la vecini", "accidentari... pe trecerea de pietoni daca se poate", "etc alte distrugeri"- sunt chestii palpitante? Ce-ai zice sa iti dam tie in cap si sa te accidentam pe tine? ca sa nu ne plictisim si noi.

"pentru ca nu imi place sa vad oameni rationali inselati de religie." -Dar teoria evolutiei este destul de multa si explica multe, problema este ca ea nu explica nimic esential cum ar fi de ex.: "aparitia vietii"- se stie ca un organism ca sa fie viu trebuie sa aiba cel putin patru sisteme: de hranire, de deplasare, de control (bazat pe simturi) si de reproducere (ca degeaba a aparut viata daca nu continua). Reactiile chimice "anorganice" sau amorfe nu vor produce niciodata aceste sisteme, daramite sa le si interconecteze. Stiintific este imposibil si pana la ora actuala cu toata tehnologia laboratoarelor inca, experimental, nu s-a putut reproduce nimic. Mai mult, precum s-a descoperit deja, tot ce este viu functioneaza pe baza de cod genetic- care este informatie si care nu valoreaza nimic fara cititorul de informatie- un intreg sistem de control la nivel de celula (degeaba ai CD-uri si DVD-uri daca n-ai CD Player sau DVD player, te uiti la discuri da nu vezi filme si nici nu suna muzica din ele happy ) Aici am vrut sa ajung : nu exista evolutie deoarece orice mutatie genetica duce la sterilitate. Bineanteles ca genele se modifica in corpul nostru sau in plante... dar ceea ce se transmite urmasilor se transmite nemodificat, altfel orice modificare este fatala. Daca exista o evolutie aceea este intelectuala, s-a dovedit experimental ca "bolile ereditare" nu se mai transmit la copii ce sunt separati de parinti--- adica bolile acelea sunt complet legate de mentalitatea parintilor. s-a dovedit experimental ca un african din cel mai primitiv trib, luat si dus la scoala, poate depasi cu mult capacitatile unui elev excelent. Orice fiinta are resurse din start, ca sunt sau nu folosite asta este cu totul altceva, iar folosirea lor in cantitati mari nu inseamna evolutie ci civilizatie.
Religia are rolul de a le reaminti oamenilor ca viata, a ta si a semenilor tai nu este o jucarie cu care sa te joci si pe care sa faci teste. Poruncile si regulile sunt cu scopul de a respecta viata. Nimeni nu face rau celui ce respecta viata... cu exceptia celor idobitociti fie religios fie stiintific. Stiintific, evolutia inseamna lupta de supravietuire: adica altu-i agricultor ce cultiva si aduna iar tu stai cu fundu la soare ca nu-ti place agricultura dar cand ti se face foame mergi si ii dai in cap la agricultor si ii iei mancarea... simplu; asta a fost dintotdeauna motivul adevarat pentru care oamenii se omoara dar nu scrie in Cartea de Istorie deoarece ii plictisitor.

| Kandia15 a răspuns:

Eu zic ca toti au dreptul la aceasta categorie. Insa e enervant cand vin cu caterinca si mistourile.

| Cliar a răspuns:

Pai majoritatea ateilor sunt mult prea convinsi, daca ei si-au format o parere ei tin sa ti-o bage pe gat si sa para intelectuali, tocmai de aici vine si faptul ca ei se cred mult mai intelectuali. Dar totusi parerea mea este ca si ateii pot raspunde la anumite intrebari legate de religie deoarece poate totusi stiu raspunsul. Atata timp cat nu bat campii si nu "hate-uiesc" e ok. ( Eu = ateu; dar nu uber-convins )