| RAY a întrebat:

As vrea sa intreb pe cei care nu cred in Dumnezeu biblic. Nu ma refer doar la atei ci la agnostici, deisti, panteisti, non religiosi, v-a determinat stiinta sa nu credeti in Dumnezeul biblic? Sau ce anume v-a determinat sa nu credeti? Cam in procente stiinta cat de mult v-a determinat?

Fara spam, propaganda religioasa

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Lipsa motivelor pentru a crede este factorul determinant.

| SG1995 a răspuns:

Știința într-un mic procent, da, după am înțeles modul în care se propagă religia și spălarea pe creier, și asta a fost, am devenit mai mult panteist decât teist.

| anamariarot a răspuns:

La mine au contribuit mai mulți factori: de la lipsa unor dovezi clare, obiceiurile păgâne practicate de creștini sau chiar adoptate ca fiind creștine(cum e datul găinii peste mormânt; și dacă studiezi puțin, vezi că foarte multe religii derivă din păgânism) până la scrierile lui Jung. Dacă te interesează subiectul, are niște explicații foarte bune

| Mclaren12 a răspuns (pentru anamariarot):

Datul gainii peste mormant?

| anamariarot a răspuns (pentru Mclaren12):

Yup, în zona Moldovei(adică de unde provin eu) e practicat absolut peste tot laughing

| Mclaren12 a răspuns (pentru anamariarot):

Si eu sunt din Moldova si daca imi aduc bine aminte cred ca am vazut si eu asta laughing

| Mclaren12 a răspuns:

Nu cred ca este nevoie de stiinta ca sa stii ca zeul evreilor nu exista. Este evident ca biblia este o carte de basme iar credinta in crestinism nu este bazata pe absolut nimic concret. Trebuie sa fii doar putin realist si deschis la minte. Daca ri s-au bagat in cap de la nastere intr-un mod agresiv doar dogme crestine si devii prea indoctrinat atunci nu mai poti fi recuperat. Asa sunt cazurile alea pierdute de crestini prea spalati pe creier ca sa realizeze ceva.

| costinvlad a răspuns:

Adevarul ne determina. Dumnezeul venerat de Evrei nu este Dumnezeu. Evreii sunt niste sarlatani. Adevaratul Dumnezeu nu este de Religie Dreapta si nu este al Evreilor. Evreii au inventat multe ca sa aiba bani. Tara e condusa de evrei, etc.

| SG1995 a răspuns (pentru costinvlad):

Să ghicesc Joy of Satan te-a "iluminat"? -_-

| costinvlad a răspuns (pentru SG1995):

Daca Evreii sunt rai? Sunt Cei mai Rai? De ce fac acte de terorism islamistii(care sunt tot evrei, zeul lor fiind Iehova)? Atunci normal ca mergi spre alta cale care este mai buna si care te invata bine.

| Mclaren12 a răspuns (pentru costinvlad):

Domnu' Sebastin95 este cam paralel cu istoria si evenimentele actuale. In prezent este destul de evident cine sunt aia rai si cine sunt aia buni. Este de asemenea destul de evident si in ce directie se indreapta lumea acum dar cand esti ignorant si inghiti tot ce-ti zice televizorul si tot ce ti se zice la scoala este cam greu sa-ti dai seama de ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Paralel cu istoria? Adică piș pe teoriile cretine ale conspirației? O mazi odată Joy of Satan e spălare de creiere.

| costinvlad a răspuns (pentru Mclaren12):

Evreii sunt rai.

| Mclaren12 a răspuns (pentru costinvlad):

Realistic vorbind, nu toti. Evreii aia rai sunt cei care vor sa-si implementeze statul comunist global impreuna cu toti cainii si lacheii lor, fie ca sunt ei albi, negri, evrei etc. Sunt si evrei care se opun sionismului si de asemenea au existat evrei care s-au opus deschis minciunilor di atrocitatilor cauzate de sionisti. Au fost de exemplu evrei care au luptat deschis impotriva minciunilor holocaustice, precum Arthur Butz sau Ernst Zundel, cel din urma fiind arestat doar pentru ca a pus la indoiala conspiratia holocaustica inventata de sionisti.

| costinvlad a răspuns (pentru Mclaren12):

La ce minciuni te referi?

| Mclaren12 a răspuns (pentru costinvlad):

Am vazut ca s-au implicat evrei in demascarea minciunilor holocaustice (numarul de morti, camerele de gazare etc.), am dat exemple mai sus. Mai exista o gramada de minciuni care ne sunt bagate in cap la scoala si la televizor, istorii fabricate care ascund adevarul si motivele reale care au dus la petrecerea acelor evenimente, dar pana acum nu am vazut evrei care sa demaste de exemplu minciunile legate de 9/11 de exemplu sau razboaiele mondiale.

| BlackOldSun a răspuns:

Noi nici macar nu ar fi trebuit sa folosim cuvantul ''ateism''. Daca lumea nu ar fi inventat acesti zei ridicoli imaginari, oamenii rationali nici nu ar mai trebui sa le nege existenta. Cheers!

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Cand vine vorba de religie eu inteleg ca este vorba despre Univers. Sa incep cu inceputul:eu sunt adolescenta(ma incadrez in categori agnosticilor)-am ajuns aici dupa o perioada de ateism, care la randul ei a survenit in urma unei ore de istorie despre nasterea Universului. Ei bine: stiintific vorbind nu exista dovezi concrete ca ar exista zei, dar tot stiintific vorbind nu escista dovezi concrete ca ar exista psihicul uman, o sa mi spui ce legatura are, pa are:unii spum ca daca nu l au vazut pe d-zeu-acesta nu exista, aceeasi oameni spun ca n au vazut nici psihicul, dar stiu ca el exista pentru ca il simt, bine, si pe dumnezeu nu l simti? Asta depinde de fiecare om in parte! In fond fiecare religie(si nu ma refer aici la islam, isis, satanisti etc.), religiile obisnuite(crestinism, catolicism, musulmani, budisti)-acestia promoveaza binele. Si acum: oare oamenii au nevoie de o religie sa le spuna sa fac bine? Nu! Oamenii au o constiita(constiinta ne diferentiaza pe noi oamenii de alte animale) si trebuie sa o folosim sa cantarim ce este bine si ce este rau fara sa ne gandim la o rasplata vesnica(rai, sau meka)noi facem bine sau rau pentru ca asa consideram noi ..si daca Dumnezeu ar fi atotputernic de ce exista si raul? Ei bine-este vorba despre legea compensatiei universale sau karma-care din punctul meu de vedere este cea mai plauzibila ipoteza si cea pe care eu am adoptat o..pana la urma nu stiu si nici nu caut sa stiu daca exista vreun zeu, si daca ar exista nu cred ca m ar pedelsi pentru ca n am crezut in el in conditiile in care toata viata am cautat sa ajut si sa fac cat bine am putut. Asadar tu singur esti propriul tau Univers, tu esti propriul cult religios, tu esti propriul Dumnezeu. Sper ca te am ajutat. Funda?happy

| costinvlad a răspuns (pentru Ursulet2019):

Crestinismul, evreismul, si toate de dreapta, sunt ale raului. Evreii ne vor pe noi saraci si pe ei bogati. Daca saracia este o virtute sa ne dea noua banii si averile si sa ramane ei cu ea.