| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru tinerii creștini:
Voi ce tactică folosiți pentru a rămâne tari, în sensul de a nu vă lăsa purtați de vântul mentalității de astăzi, de a vă ghida viața după principiile lui Dumnezeu și a trăi pentru El, când totul în jur este despre "E viața mea, fac ce vreau!" și despre "Carpe Diem!"?
Rog fără comentarii răutăcioase!

Răspuns Câştigător
| Whateverrr a răspuns:

Hello! In primul rand, trebuie sa constientizam ca avem nevoie de o relatie cat mai apropiata cu Dumnezeu pentru a tine piept diverselor provocari. Noi, cu puterea noastra, nu am reusi niciodata sa fim cu adevarat buni. In dreptul nostru trebuie, bineinteles, sa fim dispusi, sa ne lasam viata in mana Lui, iar El va lucra in noi (bucurie, pace, intelepciune, un caracter tot mai frumos..etc).
Ma mai gandesc ca, pe langa citirea Bibliei si rugaciune, sunt binevenite si prieteniile cu alti credinciosi, care trec prin aceleasi greutati, provocari, ca si noi. Un exemplu de astfel de prietenie il gasim in Biblie intre Imparatul David si Ionatan (fiul lui Saul). Ei amandoi il iubeau pe Dumnezeu si asta ii apropia. Putem observa ca prieteniile care il au pe Dumnezeu in centru sunt foarte benefice.
Sper ca am putut fi de ajutor! happy

34 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu dau vina pe Dz pentru suferinta. Eu constat ca Dz nu are calitatile din descrierea din povestea fantezista lipsita de sens si fara logica creata de niste primitivi. Nu vad nici bunatate, nici putere, nici iubire. Depinde acum ce crezi prin putere si iubire. Daca Un parinte care e atotputernic si iubitor isi lasa copilul bolnav si nu il face bine pe loc, nu mai pot spune ca isi iubeste copilul si e atotputernic. Fie nu isi iubeste copilul, fie nu e atotputernic si ambele variante stirbesc din calitatile atribuite personajului. Tinand cont de realitate si de caracterul primitiv, lipsit de sens si de logica al povestii scrisa de oameni in care nu poti avea incredere, rezulta concluzia ca nu e nimic mai mult decat o poveste care ar putea fi macar frumoasa, dar nici macar frumoasa nu e, avand in vedere lipsa coerentei, a logicii si scopul pentru care e scrisa, acela de a induce in eroare, de a insela, obligand cititorul sa renunte la ratiune si accepte argumente false, sa accepte ca adevarate lucruri neadevarate si inventate.
Ca nu stiu povestea cu big bangul care nu e "obligatorie" e un lucru ok, nimeni nu sustine ca e adevarul absolut si e loc si de mai bine, dar sa cred in lucruri absurde si sa imi ghidez viata dupa ele nu e ok. Bigbangul nu imi spune cum sa-mi traiesc viata, nu ma pune sa recit poezii si sa ma rog la personaje imaginare cum o face povestea cu Dz.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred ca folosesc nicio tactica per se. Pur si simplu stiu ca stilul de viata crestin e superior oricarui alt stil de viata. Am si o scarba naturala față de degenerare. Nu m-as vedea vreodata sa beau si sa ma droghez. Mi se face rau cand ma gandesc ca unii oameni traiesc asa. Deci in concluzie e o combinatie dintre disciplina, siguranta si increderea ca stilul de viata crestin e cel mai bun si scarba fata de degenerare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Interesant răspuns!

| Meme10Memu a răspuns:

Daca crezi ca pamantul va fi distrus n-ai cum sa rezisti. *