| Jardelin a întrebat:

Întrebase cineva dacă ateii merg in iad. Pe mine nu prea ma interesează aspectul asta pentru ca altcineva hotărăște cum si unde va merge fiecare ateu după ce moare.

Însă eu am o curiozitate mai lumeasca, sper sa nu va supărați pe mine. Cind o fi sa muriți, dragi prieteni atei, o sa vreți sa vi se pună cruce la cap sau o simpla piatra? A doua întrebare, o sa vreți sa fiți înmormîntati cu slujba religioasă sau o sa dați dispoziție ca de morga sa va ducă direct la groapa, 4 gropari sa va coboare in mormint, după care in 20 min sa va acopere cu pămînt?

44 răspunsuri:
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nici n-ai luat in considerare varianta arderii/crematoriu/cenusa. Asta e optiunea mea, ce exclude cruce/piatra, aruncat pe undeva s-au lasat in urna aia, mi-ar fi totuna.

Nu stiu ce ateu ar raspunde ca isi doreste cruce si slujba, cel mult i-ar fi indiferent.

| Narcis2007 a răspuns:

Mie imi e indiferent

| Mădă0611 a răspuns:

Vreau sa fiu incinerata. smug Ai băăăăliiiv ai chen flaaai, aiiii băăăăliiiv ai chen taci dăăă scaaai. \o/ Daca o sa fiu ingropata, slujbuita si cruciulita, nu conteaza, am plecat deja.

| DarkAndDreary a răspuns:

"Cind o fi sa muriți, dragi prieteni atei, o sa vreți sa vi se pună cruce la cap sau o simpla piatra? "
-> Nu-mi pasa.

"A doua întrebare, o sa vreți sa fiți înmormîntati cu slujba religioasă sau o sa dați dispoziție ca de morga sa va ducă direct la groapa, 4 gropari sa va coboare in mormint, după care in 20 min sa va acopere cu pămînt?"
-> Tot nu-mi pasa.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Voi duce ardere mare din Vitei mari, sa fie parte barbateasca, fara meteahna, si s-o aduca la usa cortului adunarii, ca sa fie bine-placuta inaintea Domnului.

| Vanqu1sh a răspuns:

Incinerat, nu o sa imi chinui copiii cu cimitire si porcarii

| Fatamuntilor a răspuns:

Vad ca ti s-a pus pata rau de tot pe atei!
Unu la mana nu ai tu treaba unde ajung atei(apram auzit ca nu mai sunt locuri in iad)Chiar si asa sunt destui crestin a caror fapte arata ca are,, sanse'' sa ajunga in iad.
Doi la mana.Tin sa te informez ca exista varianta incinararii! Cred ca multi atei va cere acest lucru.
Si da, sunt crestin!
Oare numai eu cred ca postarea ta e usor tendetioasa?

| Gizăz a răspuns:

Pentru indiferenţa ta colosală faţă de atei, ai cam multe întrebări referitoare la noi. Ura aia de neam prost şi parşiv se simte şi indirect, amice. Cât despre întrebare... prefer să fiu incinerat şi împrăştiat peste munţi pe melodia asta:

www.youtube.com/watch?v=boanuwUMNNQ

| Felys a răspuns:

Mai ocup si locul degeaba la un cimitir,incinerarea este ideala, mie sincer mi-ar place sa imi pot pastra urna cu cenusa a parintilor in casa, poate pentru unii pare macabru dar pentru mine nu, as putea sa ii ating de cate ori mi se face dor si stiu ca mi se va face frecvent, as vrea sa ii am langa mine vesnic

| Jardelin explică (pentru Fatamuntilor):

Nu mi s-a pus pata pe atei. Nu am verificat dar spune-mi te rog, cind ateii pun o multime de intrebari legate de credinta, le-ai spus vreodata: "Vad ca vi s-a pus pata rau pe crestini!"? Uite. Pentru tine am stat vreo 10-15 min si am facut o mica cercetare sa vad cam care este raportul intrebarilor postate de atei cu referire la religie, versus intrebarile postate de religiosi cu referire la atei (ateism), incepind cu 19 decembrie pina azi. Stii care este rezulatul 34 la 4! Din alea 4 doar 2 au fost postate de mine! Nu am luat in considerare intrebarile postate de religiosi cu tema religioasa, intrebarile ambigue, etc. Numai pe cele clare. Deci, spune-mi te rog pe cine ii freaca grija mai mult de ceilalti, pe atei de religiosi sau pe religiosi de atei?

Hai sa te mai intreb ceva, daca nu te superi. Spui ca esti crestina. Din cite am dedus esti crestina ortodoxa. Eu unul nu am vazut in nici o postare de-a ta vreo apreciere legata de propria ta credinta. Ce fel de crestina esti daca nu-ti iubesti propria ta credinta? Chiar nu ai gasit nimic niciodata bun la credinta ta? De ce lasi toata armata asta de atei sa-si bata joc de credinta ta? (Ba mai mult, sari in apararea lor!)

Pe 24 decembrie cind ai postat intrebarea legata de obiceiul colindatului (evident, o intrebare cu substrat peiorativ) au fost vreo 7 intrebari postate de atei cu referire la religiosi, inclusiv de catre Decstar care si-a batut joc in ultimul hal de credinta ta! De ce nu le-ai spus ateilor "Baieti, ce-i cu voi, vi s-a pus pata pe crestini?" sau lui Decstar, de ce nu ai intervenit sa-i spui asa cum mi-ai spus mie, "Oare numai eu cred ca postarea ta e usor tendetioasa?"

Stii care e concluzia? In primul rind tu esti o credinciosa numai cu numele! Nu ai nimic de-a face cu credinta si religia ortodoxa! Esti zero! Si pe linga faptul ca faptul ca esti in afara credintei si nu il ai pe Hristos in inima ta, sub influenta mizeriilor care se scriu aici de catre atei te-ai transformat intr-o acuzatoare si dafaimatoare a propriei tale credinte! Nimic nu-ti place, nu mai suporti preotii, bisericile, religia in scoli, colindele, rugaciunile, nimic! Ti-o spun direct, ar trebui sa pleci capul in pamint si sa-ti fie rusine! L-ai scos pe Dumnezeu din inima ta si ai pus in loc ideile atee pe care incepi sa le imbratisezi tot mai mult. Daca ar fi vorba numai de tine sau numai de mine nu ar fi nici o problema, dar e vorba de viitor, draga Angycut. Un viitor ateist este de o mie de ori mai periculos si nociv pentru copii nostri, decit un viitor in care oamenii sint credinciosi in Dumnezeu. Ar trebui sa te gindesti mai mult la asta!

In al doilea rind, as vrea sa te rog frumos sa nu m-ai raspunzi la postarile mele. O insulta din partea unui ateu este infinit mai dulce decit o jignire din partea cuiva de aceeasi credinta cu a mea. O insulta din partea unui credincios ma doare mult mai mult, mai ales atunci cind acea persoana o face aliindu-se cu ateii.

| anonimg a răspuns:

"Altcineva hotărăște cum si unde va merge fiecare ateu după ce moare." Asa este; dar lipseste o specificatie foarte importanta, si anume: nu fara consimtamantul nostru.

In ce priveste partea a doua a intrebarii tale, fie ca unui om i se face slujba sau nu, fie morga sau groapa, aceasta nu reprezinta nimic. Ci ceea ce conteaza este ceea ce face omul pe pamant.
Fac un apel catre fratii mei crestini ca Dumnezeu nu uraste pe oameni ci doar pacatul. De aceea ura, vrajmasia, separarea crestinilor de atei nu este acceptata de Dumnezeu. Crestinii care urasc pe atei nu sunt mai buni decat criminalii in serie.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Jardelin):

Incep cu dorinta ta de a nu-ti raspunde la postari, ok, asa voi face (baga un ignor la mine ca sa scap de ispita )! Dar am dreptul la replica!
Trec peste atacuri si jigniri pentru ca pe un crestin il caraterizeza si tolerenta fata de seamanul lui, indirent de confesoine
,, Iubeste-ti aproapele ''' iti zice ceva? Nu cred ca se referea doar la crestini
Insa NU pot fi de acord cu afirmatiile tale in legaatura cu Biserica
Intr-o tara in care sanatatea e la pamant, invatamnatul la fel sunt mai multe biserici.Si preotii se imbolnavesc, si copii lor trebuie sa invete!
Am nascuta si crescuta in credinta crestin -ortodoxa, platesc taxele la biserica! Am primit absolut toti colindatorii.
Ma rog, primesc preotul in casa cu Ajunul sau cand vine sa faca sfescanie in ajun de boboteza.
Consider ca educatia religiasa a anui copil se face in familie
Nu ma aliez cu ateii, ci arat tolorenta.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Jardelin):

De ce consideri ca un viitor ateist ar fi mai rau decat unul crestin sau religios, ca nu e crestinatatea suprema pe religie/credinta.

| Jardelin explică (pentru Fatamuntilor):

Care atacuri, care jigniri! Ca ti-am spus ca esti o pseudo-crestina? Ca ti-am spus ca esti in afara credintei? Stii macar ce inseamna SA CREZI? Ca ti-am spus ca ar trebui sa pleci capul si sa-ti fie rusine? Aceste nu sint nici jigniri nici atacuri, sint mustrari! Stiu ca sint neplacute mustrarile dar uneori e bine sa nu spunem nimic si sa ne intrebam in sinea noastra: "Daca eu nu am drepatate si ele sint corecte?" Si Domnul nostru Iisus Hristos a mustrat in Scriptura si nu numai o data!

Citesc mesajul tau, draga Angy si ma crucesc! Vorbesti exact ca ateii! Ce legatura are Biserica cu spitalele si scolile?! Tu stii care e de fapt realitatea? Stii ca DE CE s-au inchis sute de scoli in ultimii 5 ani? Stii ca Romania se depopuleaza? Stii ca sint sate intregi si catune formate numai din batrini? Aceste sate aveau scoli la care invatau, atentie, unul sau doi elevi maxim! Acele scoli sau inchis, dar, este bine sa retii, ele nu s-au inchis din cauza bisericii! Nu biserica a luat decizia de a se inchide! Despre ce vorbim?

Vrei sa mai discutam despre invatamint? CINE a fost si este responsabil de organizarea si finantarea invatamintului in Romania? Cine a facut legile legate de invatamint? Cine a reformat si ras-reformat invatamintul din '90 incoace? Iti aduce aminte ce mascarada era cu fiecare ministru nou la Invatamint care atunci cind prelua portofoliliu schimba tot ce a facut predecesorul? Spune-mi te rog, draga Angy, de dosarul Microsoft ai auzit? Stii cite ZECI de MILIOANE de euro sau furat (din bugetul invatamintului) cu ocazia implementarii acelor programe de calculator? Biserica este cumva responsabila pentru dezastrul, furturile, incompetenta si bataia de joc din invatamintul romanesc?

Vrei sa vorbim si despre sanatate? Ok, eu am mai vorbit chiar aici despre aceasta tema dar evident, cind cineva (eu) vine si spune cum stau lucrurile IN REALITATE, nu ma baga nimeni in seama si "inteligentii" o tin tot pe-a lor injurind popii si biserica, pentru ca vezi Doamne din cauza lor este dezastrul asta in sanatate! Bun, fii atenta, incerc sa fiu cit mai concis desi despre sanatate as putea scrie ore intregi.

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie. Sa presupunem ca onor primarului Ilie Bonches i se pune pata sa faca un spital super modern de 200 locuri pentru locuitorii urbei, la Argestru ca e zona frumoasa si are si acces rapid la drumul european. Sa zicem ca are si bani de constructie si bani de dotare. Ei bine de aici incep problemele si stii care e cea mai mare? Oamenii! De unde iei asistenti si doctori sa vina sa-ti lucreze in spital la Argestru? Stii citi medici pleaca anual din tara si iau calea strainatatii? Degeaba le faci cel mai tare spital daca la medici le dai 3000 lei pe luna iar la asistenti 1500. Astia nu sint bani! Daca nu ma insel dupa Polonia avem cel mai mic numar de medici la suta de mii de locuitori. Deci lipsa personalului (bine) calificat este cea mai mare problema! Daca nu il poti plati cum trebuie, pleaca. In vest un medic specialist cistiga de la 4000 de euro in sus. Am cunostinta despre medici romani care cistiga spre 10000 de euro pe luna!

Un alt aspect, despre care nu vorbeste absolut nimeni este ca de citiva ani s-a luat decizia mutarii accentului de pe tratare pe preventie deoarece tratarea bolnavilor este mult mai costisitoare decit preventia. De aceea, programele de sanatate prevad ca generatiile viitore sa beneficieze de programe ample de educatie si preventie.

Si in sfirsit un alt aspect legat de sanatate este acela ca deja s-a introdus si se va pune mare accent pe tratamentul la domiciliu. Sint o serie de afectiuni care, daca in trecut se tratau numai la spital, acum se pot trata la domiciliu datorita tehnicii si procedurilor nou aparute.

Coroboreaza lipsa personalului medical cu programele de preventie si tratamentul la domiciliu si vezi ce-ti da. Mai adauga la toate astea si scaderea populatie Romaniei. Stii ce da? REDUCEREA NUMARULUI ACTUAL DE SPITALE! Am o veste trista pentru tine: in urmatorii ani se vor mai inchide niste spitale! Ce treaba are Biserica cu toate astea, poti sa-mi spui?

Cea mai imbecila lozinca atee stii care e? "Vrem spitale nu catedrale!" Stii de ce este vinovata biserica? De faptul ca stie sa administreze extrordinar de bine banii pe care ii are! Este foarte eficienta cu proprii bani! Biserica nu da spagi, nu masluieste licitatii, nu cumpara materiale de 10 ori pretul real, nu deturneaza bani, nu are hoti care sa umfle bugetele, etc. Cind exista o buna administrare a banilor exista si rezulate! Valabil si in familie. Iar lumea, lumea proasta evident, se uita ura si invidie la ce realizeaza biserica si arunca asupra sa toata neputinta si frustrarile acumulate din cauza incompetentei guvernantilor care ne conduc. Daca din '90 pina in prezent banii tarii acesteia se administrau in acelasi mod cum isi administreaza biserica banii, acum eram la nivelul Germaniei!

Nu exista tari sarace si tari bogate! Exista tari adminstrate prost si tari administrate bine! Tine minte asta! Biserica nu are nici o legatura cu administrarea tarii! Gindeste cu capul tau stimata doamna, nu cu capul ateilor!

| Jardelin explică (pentru AdrianDihoricescu):

Pentru ca ateilor nu le spune nimeni sa iubească si sa ierte.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Jardelin):

Ok,sa o luam alfel...De ce o biserica se consrueste mai repede ca o scoala? De ce gasesc mai repede fonduri pentru biserici decat pentru scoli?
La mine de exemplu o scoala a fost data in folosinta abia dupa opt ani! Si intre timp au fosr contruite cel putin doua biserici (nu conteza ce fel de biserici )
REPET Respect ca si crestin Biserica si oamenii ei, respect chiar si comentariile tale, dar nu reusesc sa inteleg unele practici pe care acestea(Biserica ) le practica!

| Jardelin explică (pentru Gizăz):

Amice, vezi ca e unul pe aici care își spune "Libertate de Gindire" si care postează in draci mesaje anticreștine. Ia zi-i si lui vreo doua, ca sa arați ca esti corect si echidistant! Pina acum nu l-a jignit nici un creștin deși individul vărsa tone de lături zilnic. Dacă un religios ar posta la fel ca "Libertate" asta, avalanșe de intrebari contra ateilor cred ca i-ați sari toți in capul lui si in scurt timp contul i-ar fi anulat.

| Gizăz a răspuns (pentru Jardelin):

Care-i ăla?

| Jardelin explică (pentru Fatamuntilor):

Angy, nu e vorba de anumite practici ale bisericii. Pur si simplu bisericile (cultele) își administrează corect si eficient banii prin comparație cu statul. (Citește mai atent ultima parte a mesajului anterior.) Este ca si cum ai întreba "De ce Kaufland construiește asa de repede un magazin cu o parcare imensa, iar statul nu reușește sa construiasca o școala."

M-am uitat acum încă o data pe mesajul tău si cred ca am descoperit de unde vine confuzia! Nu statul construiește biserici! Bisericile sint construite de Culte din banii proprii. Stiu, acuma tu vei spune ca statul da bani la culte. Este adevărat, însă banii primiți de culte sint prea puțini dacă ne gindim la totalitatea cheltuielilor la nivel de țara. Eu personal cred ca nu reprezintă nici 2% din valoarea unei biserici.

In concluzie, bisericile sint entități sau organizații independente (sper sa nu fi spus o prostie) care au bugete proprii de care dispun si pe care le administrează după cum doresc. Exemplul dat de tine confirma perfect ce am spus mai sus. Statul care este un prost administrator, abia a reușit sa termine școala in 8 ani iar niște culte religioase au reușit sa termine 2 biserici in foarte scurt timp. Este o comparație foarte buna dintre doua moduri de organizare si eficientă, cel al statului si cel al cultelor.

| Jardelin explică (pentru Gizăz):

Pai il cheamă "LibertateDeGandire", numai ca m-am uitat acum si am observat ca i-au fost șterse vreo cinci întrebări. Dacă erau niște întrebări normale nu i se ștergeau.

P.S. Sper sa nu se gândească nimeni ca din cauza mea i-au fost șterse!

| Jardelin explică (pentru anonimg):

Anomig draga esti dus cu căpușorul rău de tot nu te supăra! Sa pui pe același nivel sentimentul de ura cu crimele in serie arată ca judeci mai mult decit ciudat!

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

Ai ucis vreodata cu vorba pe cineva? Dar cu privirea? Dar cu atitudinea?
" Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide va cadea sub pedeapsa judecatii."
"Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei." (Matei.5:21,22)
Cu Legea nu te joci. Crezi ca Dumnezeu nu stie ce este in inima ta? Te cunoaste mai bine decat te cunosti tu.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Jardelin):

Scuza-ma, dar chiar crezi ca un om are nevoie de cineva sa-i spuna "sa iubeasca"? Sau "sa ierte"? Crezi in sinea ta ca aceste doua atribute ale omului sunt conditioante de credinta in divinitate si in special in divinitatea crestina? Nu consideri ca de iubit poti iubi si fara o fiinta absoluta? Mi se pare cel putin dubios modul in care pui problema.

| Gizăz a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Păi da. Că ăştia dau impresia că nu există moralitate şi iubire fără divinitate. Asta-mi dă de gândit serios cu privire la calitatea lor umană. Adică cum, eu nu fac rău DE FRICĂ să nu mă pedepsească cineva veşnic?! A nu face rău ar trebui să fie ceva intrinsec, nu să aibă legătură cu vreo condiţionare de genul.

| Gizăz a răspuns (pentru Jardelin):

I-au fost şterse că nu prea le pune sub formă de întrebare aşa cum cer regulile site-ului. Şi nu postează nimic "anti-creştin". SUnt doar chestii de bun-simţ. La tine adevărul e "anti-creştin". Dacă ar fi existat maşina timpului te-aş fi trimis în Evul Mediu. Că tu nu ai ce căuta în secolul XXI. Să te rogi la DUmnezeu acolo să te vindece de bolile eradicate azi de ştiinţă.

| Jardelin explică (pentru Gizăz):

Alea șterse erau anticreștine.

Dacă exista mașina timpului eu te trimiteam in urma cu 1981 de ani sa asiști la patimile Domnului!

| Gizăz a răspuns (pentru Jardelin):

Ai vrea să fii martor la asta, aşa-i? Sadicule! Eu nu că-s milos de fel. Să-l văd cum moare pentru grămadă de idioţi care îi iau cuvintele şi se şterg la fund cu ele ca să-şi atingă scopul? "Alea șterse erau anticreștine" Să te cred pe cuvânt? Serios? Nu cred nimic din ce spui tu. Nu deoarece consider că minţi, ci pentru simplu fapt că eşti un analfabet funcţional. Tu nu ştii să interpetezi corect un text. Ce nu înţelegi îi dai propria definiţie.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Gizăz):

"Ura aia de neam prost şi parşiv se simte şi indirect".Pai nu el era personajul ipocrit care a zis ca e craciunul, v-am scos de la ignore, hai sa fiu bun macar acum, ca in restul anului sunt acelasi ipocrit si incult.

| Gizăz a răspuns (pentru Zamolxe777):

Eh, ăştia-s mulţi. Genul care calcă în picioare absolut tot întregul an având impresia că puţină "bunătate" în anumite zile le spală, ca prin minune, greşelile. Că Dumnezeu şi Iisus ăştia aşa funcţionează. Scrii prostii la tablă tot anul şi ştergi cu buretele îmbibat cu oţet pe 24 ecembrie. Ăia or fi proşti să nu-ţi dea o nuia peste moacă. Ceea ce mi se pare cu adevărat ironic e că eu şi alţii, deşi nu aderăm la religia asta, adesea înţelegem mai bine fundamentele pozitive decât vitele astea bătute cu Biblia în cap.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Dar nici sa omoare in numele "domnului".