| FreddieM a întrebat:

Intrebare pentru ateii adevarati.
Doriti slujba religioasa dupa ce parasiti dimensiunea asta sau nu?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,nu doresc asa ceva nici biblic nu scrie sa faci asa ceva citisem pe un site ordodox ca cica trebuie facut slujba si dat bani sa se ierte pacatele,viermi astia de preoti nu au limite,sunt niste lacomi care vor doar bani atat,asta inseamna religia doar bani,de asta uni se indeparteaza de ea,iisus a spus morti cu morti,vi cu vi, nici unde in biblie nu scrie de slujbe de inmormantare, viermi de preoti mai si spun ca toti vor invia, adica se cred dumnezei si aia, ca si biserica catolica care ierta pacate pe bani, crestinismul asta se invarte in jurul banilor si a crimelor in numele lor

| RAY a răspuns:

Sadrin chiar vei fi inmormantat fara slujba? Nu cred

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Absolut nu, căci ar fi frecție cu apă sfințită la picior de lemn, și nici măcar atât.
Din păcate, nu sunt un ateu adevărat, dacă prin ateu înțelegi pe cineva care luptă înpotriva teilor și a popilor. Eu militez pentru o religie universală. Religie vine de la re-ligare, ceea ce leagă și unește pe toți oameni de pe pământ, nu ceea ce îi împarte în tei, atei și alți comisari.

| Teffan a răspuns (pentru sadrian46):

Daca doriti o religie universala,apelati la crestinism, domnule sadrian, de ce ati abandonat? laughing
A fost conceputa ca o religie universala, pentru toate popoarele, pentru toate rasele.Prima si cam singura deosebit de influenta.(sa speram ca si ULTIMA)

| sadrian46 a răspuns (pentru Teffan):

A fost concepută ca religie universală și a ieșit un fâs.
Singura deosebit de influentă acum și care crește vertiginos este Islamul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da. Dar nu stiu sigur daca sunt si de acord cu genul de inmormantare clasica.

| FreddieM explică (pentru DoarBogdan):

Inttebarea era adresata ateilor autentici. Esti unul dintre ei?

| DoarBogdan a răspuns (pentru FreddieM):

A. oare cum de nu am observat. Nu sunt sad

| FreddieM explică (pentru DoarBogdan):

No problem.

| anonimg a răspuns:

Raspunde-i lui sadrian din partea mea (eu nu pot pentru ca m- blocat chiar daca nu suntem certati; cred ca ii blocheaza pe crestini), Spune-i deci urmatoarele: daca am avea credinta cat un graunte de mustar, chiar si un picior de lemn ar prinde viata; dar fara credinta, chiar si ce ni se pare viu se va transforma in lemn.

| anonimg a răspuns:

Si mai spune-i lui sadrian46 ca nu exista "tei", ci se numesc "teisti"; de la teism: https://ro.wikipedia.org/wiki/Teism
Si "deisti" de la "deism": https://ro.wikipedia.org/wiki/Deism

| RoCkKiD a răspuns:

Nu. Am gasit ceva firma din danemarca care te arde, te face compost si te planteaza impreauna cu un copacel.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pare scarbos. Daca am ajuns sa facem compost dintr'un fost om, oare nu se ingrijoreaza nimeni ce va ajunge trupul uman peste cateva sute de ani?
Daca inmormantarea a fost in cultura universala patru zeci de mii de ani iar acum, 'civilizati', facem din om, 'compost', cat mai este pana la Soylent Green?
Ah, nu a vazut nimeni filmul.
Foarte rau. happy

| RoCkKiD a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ritualurile pentru inmormantare izvorau din aceiasi anxietate generala provocata de lipsa de cunoastere care au dus la formarea atator religii, nu au nici o esenta sau validitate doar ii faceau pe oameni sa creada ca impaca spiritele/stramosii/zeii.

Corpul uman poate ajunge compost, ingrasamant sau chiar mancare pentru alte animale, realitatea e ca o data mort nu te mai intereseza ce se intampla cu corpul decat daca ai anumite idei religiaose.

La faza cu soylent green ai cam luat-o pe aratura, de la compost pentru copacei la mancare pentru oameni e cale lunga.

PS: in cateva sute de ani corpul uman va fi cel mai probabil puternic alterat, nu cred ca va mai dura mult pana vom integra tehnologia direct in noi.

Răspuns utilizator avertizat
| aimullah123 a răspuns:

Daca toata viata ti-ai petrecut-o declansand razboaie nu vad cu ce te-ar ajuta acea slujba.

| FreddieM explică (pentru aimullah123):

Daca raspunsul tau e pentru mine,, Daca toata viata ti-ai petrecut-o declansand razboaie"
Vrei sa explici putin?

| aimullah123 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu ma refeream la tine. Voiam sa zic ca daca un om face rau toata viata, acea slujba dupa ce moare e degeaba.

| Teffan a răspuns:

Nu sunt ateu si nici crestin.
In niciun caz nu doresc slujba de niciun fel.Nici la casatorie, nici la inmormantare, nici botezul copiilor.Astea sunt niste traditii false.

| AfterDark a răspuns:

Nici poveste! Aia ii numa pentru crestini. aiurea ma increstineaza moarta daca am fost ateista vie. Too late man