| Maomau a întrebat:

Invaturile din Biblia crestinilor, la fel ca si ceea ce predica popa in biserica, ne invata ca imparatia lui Dumnezeu, care este Raiul, o vor mostenii doar cei saraci cu Duhul, si nu cei intelepti!
Oare nu vi se pare ca aceasta este dovada cea mai clara ca biserica vrea sa va prosteasca pentru ca are nevoie numai de oameni saraci cu duhul (adica prosti)?

42 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Dumnezeu, între altele, ne-a poruncit să fim inteligenţi. - Nicolae Steinhardt

| milan9 a răspuns:

"Săraci CU duhul" vrea să însemne exact acelaşi lucru cu "săraci ÎN duhul". Însă "săraci CU duhul" este chiar mai explicită pentru că prepoziţia "cu" se referă mai clar la obiectul discuţiei "despre duh". "Săraci ÎN duhul" trimite însă spre sensul "cu mai puţin duh", dar nu este vorba aici despre primirea unui "duh" exterior, harul Duhului Sfânt, în "cantitate" mai mică sau mai mare!

Primează problema "calităţii" duhului (sugerată mai bine prin "CU duhul"- "despre duhul") faţă de problema "cantităţii" sugerate prin "ÎN duhul".

"Problema" acestei expresii, "saraci CU duhul", este aceea că ea este foarte veche ca şi traducere, şi atunci, A FOST SUFIIENT TIMP pentru "vorbitorii limbii române", pe fondul desconsiderării vieţii spirituale şi a creştinismului de către unii, să fie folosită expresia cu un sens peiorativ, jignitor.

Devenind astfel, în pofida nedreptăţii uzuanţelor lingvistice ale celor care au denaturan sensul (prin desconsiderare gratuită), lingviştii au ajuns să redea nuanţa de sens în dicţionar (intenţionat jignitoare la adresa credinţei), nedreaptă dar ajunsă cunoscută.

Acelaşi lucru s-ar fi întâmplat cu orice expresie dacă ar fi fost veche (de exemplu "săraci ÎN duhul"), şi asta doar din cauza că modestia asumată, întotdeauna îşi asumă şi NEDREPTATEA din partea celor aroganţi şi PLINI de sine!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca esti sarac cu duhul esti cel mai intelept, dar din cate am citit e de jale...

| M25M a răspuns:

Institutia bisericii prin natura ei este facuta sa manipuleze si sa prosteasca adeptii, mai conteaza cum o face cand scopul este evident.

| Zenit313 a răspuns:

Sunt de acord cu unele invataturi crestine! happy

„Iată că regatul lui Dumnezeu este în mijlocul vostru" (Luca 17:21)

Raiul(bunatatea,iubirea,respectul) este in interiorul nostru si noi avem puterea de a schimba ceea ce se intampla happy
Acesta este "Raiul"! Nu un loc imaginar.
"Raiul" este in sufletul/constiinta noastra happy
Sunt Ateu, dar asta nu inseamna ca sunt 100% numai minciuni in Biblie, sunt si cateva invataturi folositoare happy

| Nickname1890 a răspuns:

Cand spune saraci cu duhul nu se refera la omenii "prosti" ci la oamenii care cred in Dumnezeu fara sa mai puna intrebari. Asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu esti unul.vei fi in rai.amin.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Frate nu stiu big grin whistling...sunt sarac cu duhullaughing oh la naiba...si eu care vroiam sa guvernez Iadulbig grin
Dar pe mine ma framanta altceva...nu e pacat sa faci copii cu fratele tau/sora ta? Pai copii lui Adam si Eva ce au facut?big grin

| Maomau explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Parerea mea este ca Biblia permite asta, ba chiar mai rau decat asta, adica chiar incurajeaza relatiile sexuale intre tata si fete, si vedem cazul lui Lot care si-a lasat gravide ambele fete pentru ca ingerii care au venit la Sodoma si Gomora (sau poate Govora ca nu stiu) au nimicit tot satil, asa ca ele au ramas fara armasari handralai!

In rest intreaba si tu pe altii, la fel cum am intrebat eu... ca poate s-o gasi cineva sa ne raspunda!

| MasterStefan a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Eu nu le am cu religia dar copii lui Adam și Eva nu erau băieți? Cain si Abel, nu? Cum sa facă ei copii?
Sa ma corecteze cineva dacă greșesc.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru MasterStefan):

Erau mai multi...

| RAY a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Minti nu erau mai multi erau doar cain si abel

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

thinking ...stai sa ma uit in Bible

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru MasterStefan):

Dacă ai permis să fii corectat, o voi face.
Genza 5:3, 4 spune: „Când Adam avea o sută treizeci de ani, i s-a născut un fiu, după chipul şi asemănarea sa, şi i-a pus numele Set. Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice". Cain şi Abel au fost doi dintre numeroşii copii ce i-au avut Adam şi cu Eva. Iar lor l-i "sau născut fii şi fiice".

| felisbalan a răspuns (pentru MasterStefan):

Uite, Adam era baiat, dar Eva era fata, sotia lui Adam. Ei erau in Rai, doar ca Eva a incalcat promisiunea lui Dumnezeu si cei doi au mers pe pamant, fiind muritori de rand. Apoi Eva a nascut 2 baieti, Cain si Abel. Din cauza geloziei, Cain la omorat pe Abel, asa ca Dumnezeu i-a dat pedeapsa lui Cain de-a fi respins mereu. Asa ca Cain, fiind respins n-a mai avut sotie, copii si a murit.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

Asa...uite ca mi-o amintit Sviri, erau 3...al treilea fin Seth thinking

| Dumitru73 a răspuns (pentru RAY):

Daca nu stim, mai bine tacem.
Daca nu suntem siguri, ne interesam.

Dupa ce Cain il ucide pe Abel, lui Adam i s-a nascut al treilea fiu: Set.
Dupa aceea Biblia ne spune, in cap.5:
"4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice."
In vechiul testament fetele nu contau. Ele nici nu se aminteau.
Asa cum sunt musulmanii acum. Daca il intrebi cati copii are, iti raspunde: am 3 baieti.

| minahrs a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Atunci era altceva. Iti dai seama ca tu nu ai mai fi existat daca nu faceau copii intreei? Dar ei au primit porunca de la Dumnezeu sa se inmulteasca pentru a stapani pamantul.

| RAY a răspuns (pentru Dumitru73):

In capitolu 4 adam si eva au 2 copii atat, apoi cain isi gaseste nevasta care nu-i sora lui

| Dumitru73 a răspuns (pentru RAY):

Nasterea lui Set este descrisa tot in cap. 4:25.
Asta conteaza mai putin.
Problema este intr-adevar sotia lui Cain. El este izgonit si se duce in tinutul Nod, unde isi ia o sotie.
"16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh."
In biblie, in astfel de situatii, cuvantul "cunoscut" are sens de impreunare (sex).
Biblia nu ne spune explicit unde a gasit-o Cain pe sotia lui. Exista posibilitatea sa fi plecat cu ea cand a fost izgonit.
In acest caz era sora lui.

| RAY a răspuns (pentru Dumitru73):

Sa vedem ce scrie in biblie

După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5. Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât fata ta?
7. Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!"
8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieşim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, şi l-a omorât.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
( După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.)
mai tarziu in capitolu 4 adam si eva se intarneste cu femeia lui
Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| Aristodemos a răspuns (pentru MasterStefan):

Pai erau baieti dar dupa uciderea lui abel adam si eva au mai avut o fica pe seth, sa asa zice cel putin mitul crestin

| riri2 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Perfect!

| vrelian a răspuns (pentru MasterStefan):

Erau baieti dar mai existau si fete.care nu erau a lui Adam si Eva.Adam si Eva reprezentau oamenii.deci e ceva asa figura de stil sau cum ii mai zice.erau mai multi oameni nu doar ei doi.asa cum si dzeu nu era singur.mai avea si el fete baieti si asa mai departe. avea si colegi si restu.totu este adus la nivel de individ pentru a pune accent doar pe poporul ales.pt ca mai erau si alte popare dar care vorba aia nu erau alese.

| vrelian a răspuns (pentru Maomau):

Il durea pe dzeu la basca de ce facea Lot ala.atita timp cit ii veneau milioanele nu ii pasa cu cine si-o trage Lot sau alti barbati.asta nu era treaba lui dzeu.el se ocupa cu chestii mai serioase.si apoi daca Lot ii spunea uite sefu am o bucata buna rau pentru tine, ce crezi ca dzeu refuza? sa fim seriosi. vorba aia cei frumos si lui dzeu ii place.si daca ii place doar nu se multumeste sa se uite.mai si gusta stati linistiti.si Zeus gusta si toti care fura inaintea lui dzeu asta.

| kira30 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Ai vazut tu alta posibilitate?

| kira30 a răspuns (pentru MasterStefan):

In biblie la Cain si Abel s-a relatat prima crima din istoria umanitatii. Adam si Eva au facut multi copii, baieti si fete.

Răspuns utilizator avertizat
| bogz a răspuns:

Oameni buni treziti-va gata cu popii.Cei mai mari sarlatani si cu bisericile ma**** lor. Oamenii sunt atat de usor de manipulat psihic.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru bogz):

Fiecare are libertatea sa creada in ce vrea... daca eu consider ca vodka este "dumnezeul" meu, pai ala este pentru mine... daca eu consider ca nu exista nici un "dumnezeu", pai nu exista pentru mine iar daca eu consider ca Dumnezeu este zeul meu, apai asa este. Daca tu o sa scrii un mesaj pe un site nu o sa inlaturi pe nimeni de la credinta sa.

| kira30 a răspuns:

"FERICITI CEI SARACI CU DUHUL, CA A LOR ESTE IMPARATIA CERURILOR."

Cei saraci cu duhul sunt aceia care se considera pe sine foarte mici in comparatie cu maretia lui Dumnezeu, si care tanjesc sa se inalte la Dumnezeu si in imparatia Lui.

Pe viitor cand mai pui intrebari din astea, punele mai intai preotului sau documenteaza-te.

Imi dau seama ca tu vrei doar sasemeni indoiala printre credinciosii de aici si sa fi impodriva lui Dumnezeu.

| vrelian a răspuns:

Imparatia lui dzeu care este raiul adica? vrei sa spui ca dzeu na facut si iadul? paio odata cea facut pe amandoua inseamna ca ambele sint imparatia lui.asa ca ai grija ce si cum vorbesti. daca stau si ma gandesc tot ce misaca in univers este imparatia lui.asta din pct de vedere religios.restu ca vrea sa prosteasca si asa mai departe normal. daca toti ar fi ca si dzeu cine ar mai lucra si ei nu ar mai huzurii.ar trebuie sa puna toti mina pe sapa.dar cum lumea nu este la fel trebuie sa ii exploateze si cineva pe cei saraci cu duhul.este adevarat dar nai ce face.normal ca un om destept nu se lasa prostit de popa sau de o carte.

| Andr3y007 a răspuns:

Biserica nu prosteste oameni

| Andr3y007 a răspuns:

Tu spui tampenii!

| TheBlackEmo a răspuns:

Frate! Aici gresesti enorm! Biserica nu zice asta! "Doar cei ce vor crede în Domnul vor mosteni Împaratia Sa"! Doar ce ce cred în Dumnezeu o vor mostenii! Biserica nu zice ce zici tu! Nu mai abera!

| radupopa a răspuns:

Parerea mea este ca Biblia permite asta, ba chiar mai rau decat asta, adica chiar incurajeaza relatiile sexuale intre tata si fete, si vedem cazul lui Lot care si-a lasat gravide ambele fete pentru ca ingerii care au venit la Sodoma si Gomora (sau poate Govora ca nu stiu) au nimicit tot satil, asa ca ele au ramas fara armasari handralai!
Eu nu le am cu religia dar copii lui Adam și Eva nu erau băieți? Cain si Abel, nu? Cum sa facă ei copii?

| Coyotul a răspuns:

Ah ma da esti "prost"rau stii ce inseamna sarac cu duhul? Iti voi spune eu.Ca sa stii si sa nu te mai intrebi cu mintea aia a ta luata la reducere.Sarac cu duhul inseamna smerit, pasnic si in nici un caz "prost"cum crezi tu ma prostule.

| minahrs a răspuns:

Fraiere, daca nu stii despre ce e vorba, nu vorbi. CEI SARACI CU DUHUL=CEI SMERITI.

| M25M a răspuns (pentru minahrs):

Este o interpretare proprie sau una oficiala?

| minahrs a răspuns (pentru M25M):

Cat se poate de oficiala.

| HueyFreeman a răspuns (pentru minahrs):

Http://dexonline.ro/text/sarac%20cu%20duhul

Draga domnule inteligent, scoateti capul din propriul anus. Multumesc.

| riri2 a răspuns:

Si uite asa, dintr-un exemplu in altul, ajungem din nou la calitatea traducerilor:

Biblia Orodoxa vorbeste de "saraci CU duhul", ceea ce inseamna conform dexonline: Loc. adj. Sărac cu duhul = lipsit de inteligență, de spirit; prost.

Biblia Cornilescu reda expresia ca "saraci IN duhul", iar dexonline completeaza edificator: (Urmat de determinări introduse prin prep. „în") Care posedă ceva în cantitate nesatisfăcătoare. ♦ Care este în cantitate mică, puțin, insuficient.

Expresia/sintagma/locutiunea se refera la persoanele care sunt constiente de starea lor spirituala, de saracia lor spirituala, sau, mai degraba de necesitatile lor spirituale.

Biblia lutherana >>> geistlich arm = saraci spiritualiceste
New International Version >>> the poor in spirit = cred ca nu necesita traducere

Concluzie: versetul arata ca e vital sa recunoastem ca avem necesitati spirituale si sa ni le satisfacem.