| timoteidoi a întrebat:

In - 1Corinteni 3.16.
Suntem intrebati la modul retoric:

" Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?"

Poi daca in Biblie scrie un mare adevar ca acesta, ce nevoie aveti de popa, religie sau biserica sa stabiliti un contact cu Dumnezeu?

Poi nu vi se pare culmea prostiei sa te duci sa-l cauti pe Dumnezeu in biserica, cand templul lui Dumnezeu esti chiar tu?

21 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este adevărat, relaţia cu Dumnezeu este intimă dar pe de altă parte Biserica este Casa lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Salut tim...
Pavel isi indreapta atentia spre aceia care constituie cladirea spirituala; colectiv, ei alcatuiesc templul spiritual al lui Dumnezeu, in care salasluieste Duhul lui Dumnezeu.
Am citit si comentariu ce-l dadusi lu' Arthur; ''Ai auzit tu ca Isus sa predice in biserica?'' da frate, sinagoga iti spune ceva?! Relatarile evangheliilor îl prezintă de repetate ori pe Isus predicand prin sinagogi...te rog sa ma ierti, da punte sa citesti Biblia daca vrei sa afli mai multe.
Mno amu te las, Numa' binewinking

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns (pentru timoteidoi):

Ok omule, cum spui tu...

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns (pentru timoteidoi):

Pentru tine, e logic tat ce vrei tu sa fie logic.
Numa' bine...

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns (pentru timoteidoi):

laughing mno, amu fiecare cu ce stie...

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns (pentru timoteidoi):

Ma bucur ca tat imi dai dreptatelaughing
Ciuswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sunteţi templu al lui Dumnezeu" nu este decat o exprimare metaforica...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe de alta parte, preotia si Biserica au fost instituite de Insusi Fiul lui Dumnezeu...
Exista sute de citate biblice care vorbesc despre Biserica si Preotie;

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Minti nu buna stiinta!

Stii despre ce vorbesc. Tu fiind evreu, fie n-ai deschis în viata o Biblie creştina, fie nu stii ca Fiul lui Dumnezeu a lasat peste 70 de versete prin care si-a confirmat preotia crestina!

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Biserica este Mireasa lui Hristos, Biserica este mama noastra spirituala.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Boi omule, era cat pe ce.