| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Is singurul care e constient ca ajunge in Iad? Viata e de c**at si moartea tot! De ce ne-am mai nascut...

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E un semn că Dumnezeu lucreză în sufleul tău dacă eși conștint de păcatele tale și că meriți iadul.Biblia spune că Duhul Sfânt conștientizează de păcat, Toți merităm iadul pentrucă toți oamenii au păcătuit.De aceea a les Mântuitorul Hristos să vină pe pământ și să moară pentru păcatele tutror oamenilor, pentru ca cei care își dăruiec viața Lui, își cer iertare pentru păcatele lor și primesc ca puterea de curățire de păcate a sânglui lui Iius Hrostos să le elibereze sufletul de păcate, să devină liberi și să aibă siguranța că vor fi în eternitate cu Dumnzee, nu în iad împreună cu demonii răzvrătiți.
Ne0am născut pentru că Dumnezeu vrea să aibă o relație de intimitate sufletească cu noi așa cum a avut cu Adam înainte de cădere, pentru că vrea să ne vindem sufletul Lui, să ne lăsăm curățiți de păcate și să fim în eternitate cu El.

| RAY a răspuns:

Nu ajungi nici unde fi calm

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Ce anume sa adeverit?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Unde scrie in biblie de al dolea razboi mondial?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Unde scrie in biblie ca va veni al dolea razboi mondial? nu ma trimite catre site urii religioase, iisus nu a facut nici o religie, eu cand vb de biblie e vb e biblie nu de pesudointerpretari, referitor la ca scrie in biblie de venirea lui mesia ar fi culmea sa nu fi scris dar totusi dumnezeu spune inaine de mine nu a fost un mantuitor nici dupa mine nu va fi, mesia era un profet asta asteptau evrei

| Nefarius a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

What? Site-ul asta este o porcarie, este dincolo de limita absurdului sa crezi asa ceva, dar in fine, cine-s eu, un simplu om, sa ma contrazic cu cei ca tine...

| Nefarius a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Ba eu spun ca ai cum sa negi existenta iadului, de ce?
Pai este simplu, iadul este o forma de tortura pishica folosita de asa numitele institurii religioase pentru a mentine proaspata frica in oamenii incapabili sa gandeasca pentru ei.
Si ca sa nu te las cu ochii in ceata, hai ca mai vin cu un argument si anume : De unde ai tu certitudinea ca exista iad? Avand in vedere faptul ca ai auzit de acest taram la alti oameni care au auzit si ei de la altii si lista continua.
A venit cumva Dumnezeu si ti-a confirmat cu cuvintele Sale, existenta iadului? Nu, nu cred ca ti-a spus El de existenta iadului, ci stii dintr-o carte scrisa de mi si mi de maini, care atunci cand au scris-o ei nici macar nu stiua ce forma are pamantul si ca exista Univers, in fine nu intru in detalii.
Si in legatura cu cel Al Doilea Razboi Mondial, asta este o mare aberatie nascocita de reprezentatii site-ului pe care tu il promovezi. Biblia nu anticipeaza sub nici o forma venirea acestui razboi.
Acum nu-ti cer mare lucru, ca te indoesti de raspunsul meu sau ca-l admitit sau il respingi, mie unul mi-e indiferent...

| Nefarius a răspuns (pentru Nefarius):

Scuzati greseala, acum am corectat : ''ce forma are Terra''.

Răspuns utilizator avertizat
| Nefarius a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Si vrei sa spui ca eu ma incadrez in acest aceasta categorie pe care tu ai mentionat-o?
Si apropo, nu generaliza, nu tot tineretul asa cum ii spui tu, este prost, poate nu iti convine faptul ca nu este de acord cu credinta ta, cu conceptia ta si are proprile sale opinii si idei si conceptii.
Asa pot spune si eu despre voi credinciosii ca sunteti toti prosti DAR nu o fac, de ce? Este simplu. nu generalizez pentru ca eu unul sunt de acord ca exista si credinciosi stralucici la minte.
A ca in ambele tabere, atat in a voastra a credinciosilor si cea a noastra a ateilor exista si ''prosti'' este alta treaba, dar prosti sunt doar unii si nu toti.
Este cam deplasat sa gandesti ca ''tineretul'' este prost, pe bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Normal că din ce in ce lumea își pierde credința dar când vor ajunge la bătrânețe știind că va murii peste o scurta perioada de timp sa vezi ce atei mai sunt ei atunci... vorba aia ateu ateu până pe patul de moarte..domnul hnjugvnkl urăște evreii da cine ești tu tată Hitler cine ești? Oricum oamenii in ziua de azi numai cred în Dumnezeu ci ei se cred dumnezei sad sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

"domnul hnjugvnkl urăște evreii da cine ești tu tată Hitler cine ești?"
Te refereai la mine? Păi în anul 2017 ar trebui ca spălarea pe creier să se risipească și ăștia ca voi care habar nu au pe ce lume trăiesc să realizeze în sfârșit ce viață au dus și ce viață îi așteaptă. N-o să stau să-ți explic ție cine sunt evreii pentru că-mi pierd timpul văzând că tu ești crezi într-un zeu inventat de ei. Dacă nu ești ignorant, precum majoritatea creștinilor, subiectul ăsta o să-ți trezească interesul și poate o să începi să te documentezi mai bine.

| Scarbo a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Tineretul prost?! De ce ar fi tinereul prost? Faptul ca din ce in ce mai multi oameni nu cred in dzeu, demonstreaza ca omul evolueaza. Gandeste-te ca dacii de acum 3000-4000 de ani credeau in Zalmoxes, si acum nimeni nu mai crede. Asa va fi si cu crestinismul.

Răspuns utilizator avertizat
| Scarbo a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Si dzeu e un zeu, lol, esti pierdut frate.

| Mayhem666 a răspuns:

Cum poti ajunge intr-un loc care nu exista?

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Nu pierd nimic in ambele cazuri. Daca exista si e iubitor si iertator asa cum se spune, sigur ma va ierta, dar daca nu exista, tot nu am nici o problema, deci e castig-castig in ambele cazuri. Eu am motivele mele sa nu cred, motive pe care nu le pot dezvalui aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Scarbo a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

rolling on the floor), atunci fii o oaie proasta si crezi in el, zi-mi si mie ce ai pierdut mai exact daca nu crezi in el?

Răspuns utilizator avertizat
| Scarbo a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

In biblie spune ca dzeu e atotstiutor ( atunci de ce ii mai punea pe oameni la tot felul de incercari ), are un plan al sau (inseamna ca faza din Eden cu Adam si Eva toate catastrofele se intampla pentru ca asa vrea dzeu), dzeu e atotbinefacator (de aia i-a ucis pe copiii din Egipt) si lista poate continua... Si nu fratele meu nu ma cred mai smecher ca sunt ateu, doar mult mai luminat decat cei ca tine, pentru ca stiu sa ma folosesc de logica si ratiunea cu care am fost inzestrat de la mama natura.

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns:

Welcome to the party!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Viata ti-l faci tu singur,tu alegi cine vrei sa fi,alti oameni care sunt bogati si au o viata buna sunt cine sunt ca si-au urmat drumul.
Altii care nu sunt bogati si nu au nimic ori isi merita soarta sau pur si simplu au avut ghinion.
Lumea nu a devenit din ce in ce mai rea,faptul ca altiii zic ca acum cu tehnologia asta si cu banii oamenii s-au inrait,asa a fost mereu, si in trecut erau razboaie, conflicte si inainte oamenii puneau accentul mai mult pe bani doar ca atunci tehnologia nu era atat de evoluata ca acum ca sa realizam ce se intampla acum in lume.
Ne-am nascut ca sa putem face ceva bun, sensul vietii este acela de a iti trai viata asa cum doresti si sa inveti multe lucruri care o sa te ajute, viata te mai pune si la incercare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există iad. Că evreii au acționat de-a lungul timpului pentru a-și îndeplini planurile (sau dacă vrei, le putem spune și "profeții" biblice), asta înseamnă că biblia a avut dreptate? Asta nu-i conferă niciun fel de autenticitate. Biblia este o carte de vrăjitorie, nu de revelații. Și să nu-mi zici acum de "nașterea lui Cristos" sau de chestii scrise în vechiul testament care s-au îndeplinit doar în al doilea testament, asta nu dovedește nimic pentru că biblia este plină de minciuni, de la geneză până la nașterea lui cristos și dincolo de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gogule! Baga-ti mintile in cap.

| Riker a răspuns:

Dragul meu prieten, după ce mori te întorci la starea de non-existență pe care ai avut-o înainte să te naști, nu mai ajungi nici unde.
Acum o mie de ani nu știai că te vei naște pentru că ai fost non-existent, și nu ai suferit din cauza asta. Unii oameni nu vor muri niciodată pentru că nu se vor naște vreodată, moartea nu înseamnă nimic, îi doar absența vieții.
Dar viața însemnă posibilități, bucură-te de ea și trăiește la maxim.

Răspuns utilizator avertizat
| Nefarius a răspuns (pentru Riker):

In sfarsit un om cu capul pe umeri.