| Meme10Memu a întrebat:

L-ai vazut, auzit pe dumnezeu?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca te referi la Duhul Sfant acesta poate fi auzit de cei ce il cauta, de vazut nu fiindca ochii nostri nu pot vedea in spectrul in care Duhul Sfant este vizibil. Daca te referi la Dumnezeu Fiul il vei putea vedea si auzi la revenirea sa pe pamant. Daca te referi la Dumnezeu Tatal, lumina din preajma sa este mai puternica ca un soare asa ca te vei dezintegra instantaneu daca te-ai apropia de EL iar de auzit la fel, o explozie termonucleara este o mica soapta a SA, deci te vei dezintegra pe loc si DA Duhul Sfant poate fi auzit TOT timpul daca IL cauti insistent si cu UMILINTA.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Daca exista dumnezeu de ce nu a facut pe om cu capacitatea de a-l vedea si auzi? Unde e dreptatea lui dumnezeu daca doar ingerilor le-a dat aceasta capacitate?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce sa vada si ce sa auda? Dreptul de "a vedea si auzi" Lumea Fluida a fost PIERDUT odata cu Caderea in Pacat si va reveni DOAR pentru cei mantuiti iar pentru ceilalti DOAR LA Judecata Finala.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Inainte de a pacatui Adam avea ochi de cristal si urechi din otel pentru a-l putea vedea pe dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Inainte de a pacatui ADAM avea parte (acces) la SLAVA lui Dumnezeu, dupa pacat, SLAVA s-a retras de la Adam si deci de la toti oamenii (urmasii lui Adam).

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Si cum de diavolului si demonilor nu le-a fost retrasa slava ca sa poata vedea fiinte imateriale precum ingeri si chiar pe dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Simplu, daca Dumnezeu ar fi facut asa ceva FARA ca restul universului sa VADA EFECTELE caderii lui Lucifer si a celor care l-au urmat, MOARTEA, PACATUL, BOLILE, CRIMELE, adica TOATE PACATELE izvorate din Dracu atunci RE STUL de locuitori ai universului ar fi spus ca Diavolul are dreptate si Dumnezeu este un DESPOT nemilos. Dar Dumnezeu a lasat ca Universul sa vada EFECTELE lasate de Satana un TIMP BINE stabilit iar Judecata Finala va veni DUPA ce oamenii care au fost LOIALI lui Dumnezeu vor fi salvati, cei morti si cei vii. In curand acest lucru se va intampla, in scurta vreme. Si cand te referi la Dumnezeul crestin ii scrii numele cu D MARE ca sa facem diferenta la cine te referi si din respect pentru cine crede in EL.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Deci cum de diavolul il mai vede pe dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Diavolul nu il vede pe Dumnezeu fiindca NU mai poate ajunge la Tronul Acestuia fiind blocat pe pamant dar vederea nu si-a pierdut-o pentru ca inca NU si-a primit pedeapsa pentru faptele sale.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

De ce satan nu si-a primit pedeapsa si oamenii si-au primit-o?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Afirmatie gresita, nici Satana si nici oamenii inca nu si-au primit pedeapsa.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Daca oamenii nu si-au primit inca pedeapsa atunci ar fi trebuit sa-l putem vedea pe dumnezeu si ingerii.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

1) Oamenii nu-L pot vedea pe Dumnezeu deoarece nu au aceiasi natura cu Dumnezeu DAR Dumnezeu NU ESTE pe pamant. Oamenii sunt din materie organica iar Dumnezeu este DUH.
2) Satana si ingerii cazuti sunt asemanatori in natura cu Dumnezeu, duhuri, de aceia noi nu putem sa-i vedem.
3 ) Omul si-a pierdut capacitatea de a vedea Duhurile (Dumnezeu, ingeri) atunci cand A PACATUIT (a incalcat Legea) in Paradis si i-a fost RETRASA SLAVA lui Dumnezeu. Citeste in Biblie. dupa iesirea din Eden oamenii nu-L-au mai putut vedea pe Dumnezeu sau pe ingeri DECAT daca acestia doreau aceasta in mod EXPRES.
Oamenii nu si-au primit pedeapsa pentru PACATELE din toate zilele, nu pentru ce au facut in Eden si nici acolo nu au fost pedepsiti ci DOAR au suportat CONSECINTELE faptelor lor.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Daca Adam vorbea cu dumnezeu inseamna ca il vedea pe dumnezeu? Unde scrie ca Adam il vedea pe dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

In Biblie.
Geneza 2, 16. Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: "Poti sã mãnânci dupã plãcere din orice pom din grãdinã,
Deci omul vorbea direct cu Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Se poate dialoga si fara ca participantii la dialog sa se vada.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pe net sau la telefon, nu?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Cand Adam vorbea cu dumnezeu nu-l vedea pe dumnezeu. Asa reiese din biblie. In alta parte spune ca niciun om nu l-a vazut pe dumnezeu. Adam era om.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cand spun Dumnezeu ma refer la Domnul Isus Hristos, Yehova, Creatorul, nu la Dumnezeu Tatal ci la Fiul.

| doctorandus a răspuns:

Eu sunt panteist, mosule. Asta inseamna ca pot sa-l vad pe Dumnezeu cand vreau eu.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Ca Josh Walsh care cand aude vantul zice ca-l aude pe dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deus sive Natura (Dumnezeu=Natura). Crezi ca natura nu poate fi vazuta?

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Poate fi spus si asa cum zici tu.

| RAY a răspuns:

Care din cei 6500 inventati de om?

| mentholinks a răspuns:

Normal. Tu nu?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu,spune Biblia este o lumina atât de puternica încât omul nu poate sa o vadă si sa trăiască.Dar s-a descoperit prin Cuvânt atît de clar incat orice om care dorește si iubește calea către el e mulțumit ca exista chiar si fara să-l vadă.
Dumnezeu se face auzit prin citirea Bibliei, cuvintelescrise in ea sunt ale lui Dumnezeu.De asemenea Dumnezeu vorbește conștiinței omului numai el sa vrea sa ia aminte, prin gând, prin oameni, prin vise si de ce nu prin darurile Dunului Sfânt.

| Daniel323 a răspuns:

Discut cu el in fiecare moment.Se distreaza mult cand iti vede postarile.A zis ca esti oaia lui stricata.

| Mihail3333 a răspuns:

La fiecare Sfânta Liturghie