| Antisistem11 a întrebat:

La cât timp după moartea lui Iisus au fost scrise evangheliile?

23 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

1. Iisus nu se știe când a trăit sau dacă a existat cu adevărat. Lipsesc izvoarele istorice despre personaj.
2. Se presupune că cea mai veche evanghelie canonică este evanghelia după Marcu scrisă de un autor necunoscut aflat la a doua generație de creștini, și a scris după izvorele orale. Cel mai posibil autorii evanghelilor erau greci.
3. Cea mai veche copie a unei scrieri nou testamentare la care avem acces datează de undeva din anul 200 și. Fiind o copie, a copiei, a copiei și tot așa până la scriptul original.

| CostinAlamariu a răspuns:

N-ai invatat limba română la școală? Se scrie "Iisus". De ce puii mei simtim nevoia să englezim orice cuvânt din limba română?

Evanghelile au fost scrise în anii 50-60

| MariusNede a răspuns (pentru mastadont):

Pentru ca Isus a fost inviat si nu vreun buda, nu vreun hindus. De ce nu s-au trezit altii cu vreo poveste ca ar fi inviat vreun om? Si daca a fost inventata de ce nu a fost atat de larg raspandita precum invierea lui Isus? Iti spun eu: pentru ca Isus chiar a fost inviat de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crestinismul din secolul I nu a copiat din alte religii.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns (pentru MariusNede):

A inviat pe dracu.
Credeti toate mizeriile pe cate vi le-au bagat pe gat popii.

| MariusNede a răspuns (pentru badpanda):

Cred pentru ca vreau sa traiesc vesnic.

| badpanda a răspuns (pentru MariusNede):

Nicio sansa, la ce caracter ai o sa se gaseasca vreun inger sa-ti faca felul.

| MariusNede a răspuns (pentru badpanda):

Ce caracter am?

| mastadont a răspuns (pentru MariusNede):

Înainte să scrii asemenea aberații informează-te. Religia voastră nu e singura și nici prima care să susțină că un om a înviat. Ahile a fost înviat din morți și făcut imortal, memnon, Hercule, și ăștia doar din mitologia greacă. Și egiptenii au zeii lor care au murit și au reînviat cum ar fi osiris și baal. Chiar și budiștii au asemenea legende și povești, una dintre acestea fiind legenda lui Bodhidharma.
https://en.wikipedia.org/wiki/Resurrection
Sau credeai cumva că voi creștinii sunteți singurii care ați avut această idee? S-a mai făcut, dar nimeni nu a făcut atâta vâlvă ca voi pentru o amărâtă de legendă.

| MariusNede a răspuns (pentru mastadont):

"nimeni nu a făcut atâta vâlvă" - pentru ca e o inviere adevarata.

| MariusNede a răspuns (pentru mastadont):

Aia nu au fost oameni ca Isus care a fost o persoana reala. Aia au fost zei falsi si personaje mitologice.

| mastadont a răspuns (pentru MariusNede):

Cunosc propaganda... Doar al vostru zeu e bun, e singurul care face minuni, e singurul care face de toate iar toți alții sunt falși. Dar fără dovezi sunt doar vorbe-n vânt și fără rost. Cu ce sunt cărțile voastre biblice mai bune decât coranul, sau decât scrierile budiste? Întreabă un musulman și o să spună fix același lucru ca tine, că zeul lui e cel adevărat și nu al tău. Se numește fanatism religios și ar trebui pedepsit ca să nu se înmulțească cumva. Părere personală.

| MariusNede a răspuns (pentru mastadont):

In Coran se spune ca Isus nu a fost rastignit ci altcineva a fost rastignit in locul lui.
Budismul e o serie de oameni venerati de oameni.
In hinduism dumnezeu nu e o persoana sau nu are o identitate clara ci mai degraba ceva impersonal.

| mastadont a răspuns (pentru MariusNede):

Și creștinismul e o serie de oameni venerați de oameni. Iisus a fost om, toți sfinții sunt oameni, doar că niște preoți au decis să îi înalțe în rang ca să aibă lumea ce venera. În afară de cartea voastră de ficțiune numită biblia nicăieri nu apare că iisus ar fi făcut minuni sau că ar avea puteri de zeu sau că s-ar fi născut fără ca măsa să și-o tragă, deci tot om e și el. La criticat sunteți buni însă se pare că e greu să vă mai uitați și în curtea voastră...
Ești un caz clasic de îndoctrinat fără speranță, rămâi în ignoranța crasă de care dai dovadă că, orice argumente ți-aș aduce eu, oricum o să-ți intre pe o ureche și o să iasă pe cealaltă. Ceea ce practici tu pe acest site se numește ignoranță selectivă, adică răspunzi doar la părțile din comentarii care te ajută să-ți susții propriile argumente deficitare în loc să încerci să porți o dezbatere și să vii cu contraargumente logice și bine documentate.

| MariusNede a răspuns (pentru mastadont):

Evrei 10:39:"Noi însă nu suntem din aceia care dau înapoi spre distrugere, ci din aceia care au credință pentru salvarea vieții."

| Raullalu a răspuns (pentru mastadont):

Exista multe altele religii politeiste.
Poate ca exista asemănări cu Creștinismul, dar deosebirea e ca Religiile politeiste au fost scrise sub forma unor basme, ne oferind o gama de informații corecte.
Pe când creștinismul este o religie, care are dovezi solide, informații reale cu privire la spațiu și timp, o mare serie de Istorie reală.
Isus a înviat din morți, dovada sunt scripturile, evangheliile și martorii oculari.
Apostolii sunt personaje reale, recunoscute de istorie.
Aceștia au răspândit invatatura lui Isus Hristos chiar dacă nu le aducea beneficii materiale, poate doar hrană de pe o zi pe alta.
Tot apostolii au fost persecutați și amenințați cu moartea, oferindule sansa de a fi crutati în schimbul stopării răspândirii învățăturii lui Isus.
Dacă Isus ar fi fost fals, ei fiind contemporani cu Domnul Isus, nu ar fi ales sa fie chinuiți pentru un neadevăr.
Ci faptul ca ei știau ca Domnul Isus a înviat, i-a făcut tari în credință și au continuat, deși asta le-a adus dispreț și ură din partea multora.
Ba chiar t le-a adus moarte și tortura.
In urma torturii au continuat aceleași lucru.
Sunt dovezi în Creștinism necontestabile.
Sunt persoane care au amprente în istorie, sa argumentezi ca un astfel de personaj nu ar fi existat e ca și cum ai argumenta ca Ștefan cel Mare nu ar fi existat.
Dar dovezile istorice te împiedică sa iei o asemenea decizie de argumentare.

| mastadont a răspuns (pentru Raullalu):

Din cel mai vechi manuscris biblic complet, codex sinaiticus, din evanghelia după marcu lipsește complet partea cu învierea. Concluzia logică este deci că a fost adăugată ulterior de biserică și nu a fost acolo de la început. Așa că nu e nici decum sigur că iisus ar fi înviat.
Dacă l-ai studia ai vedea că multe pasaje pe care le avem astăzi în biblie lipsesc complet sau sunt complet modificate.
Nimeni nu zice că iisus nu a existat, problema e când îi atribui fapte fără nici un temei istoric, cum ar fi faptul că s-a născut din fecioară sau că a înviat, chestiuni pe care nici cele mai vechi versiuni biblice nu le dovedesc ca fiind adevărate, să nu mai zic de istorie.

| Michael11 a răspuns:

Am ramas mirat de ce raspunsuri au dat ateii la aceasta intrebare. Incerc sa raspund fiecarei acuzatii pe care ei o aduc crestinismului. Va recomand tuturor celor care scrieti sau cititi ce se scrie pe TPU despre religie, sa verificati daca afirmatiile care se fac aici sunt adevarate sau nu. Va recomand sa cititi cartea lui Josh Mc Dowell- Marturii care cer un verdict. O gasiti si pe net in format pdf.

1. Iisus nu se știe când a trăit sau dacă a existat cu adevărat. Lipsesc izvoarele istorice despre personaj.

Tacit (Cornelius Tacitus nascut intre anii 52-56 d. Hr- mort in 117 d.Hr, chestor, pretor, consul, senator, istoric roman) scrie în Anale:[79]

„Dar nici efort uman, nici mărinimia împăratului, nici înduplecarea zeilor nu a pus capăt scandaloasei idei potrivit căreia incendiul ar fi fost ordonat. De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a aruncat vina pe alții și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe cei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea « creștini ». Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponțiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană. Sfârșitului lor a fost adăugată derâderea: acoperiți cu piei de animale sălbatice, erau sfâșiați până la moarte de câini; sau erau crucificați, iar când ziua se termina li se dădea foc ca să servească în chip de torțe."

Lucian din Samosata, un satirist din Siria din al doilea secol al erei noastre, scrie în limba greacă:

„Creștinii, vedeți voi, adoră un bărbat până în ziua de azi — un distins personaj care a inițiat noile lor ritualuri, fiind crucificat pe chestia asta… Vedeți voi, aceste creaturi rătăcite încep prin a crede total convinși că sunt mereu nemuritori, ceea ce explică disprețul lor pentru moarte și sacrificarea lor voluntară, lucruri des întâlnite printre ei, iar apoi sunt convinși de dătătorul lor de lege că sunt frați între ei, începând cu momentul convertirii, renegând zeii Greciei și adorându-l pe înțeleptul lor crucificat, trăind după legile sale.[122]"

Iosefus Flavius ( nascut in 37 d.Hr-istoric evreu. La 19 ani a devenit fariseu. In anul 66 d.Hr a fost comandantul trupelor evreiesti din Galileea.)

"Cam in timpul acesta s-a ridicat Isus, un om intelept, daca este corect sa-l numim om, deoarece el era facator de lucruri minunate, un asa invatator incat oamenii primeau adevarul cu placere. El a atras la el pe multi evrei cat si pe cei dintre neamuri. El era Cristosul si atunci cand Pilat, la sugestia fruntasilor nostri, l-au condamnat la moarte pe cruce, cei care l-au iubit de la inceput, nu l-au parasit; caci el li s-a aratat viu din nou a treia zi; dupa cum profetii divini proorocisera aceste lucruri si alte mii de lucruri minunate despre el. Si grupare crestinilor, numiti astfel dupa numele lui, nu s-a stins pana in ziua de azi."(Antichitati-inceputul secolului 2)

Filozoful grec Aristide a scris Apologia în jurul anului 125, când imparatul Hadrian a vizitat Atena [Eusebiu, H.E. IV, iii].

... "Către atotputernicul Cezar Titus Hadrianus Antoninus, cel venerabil şi îndurător, din partea lui Marcianus Aristide, un filozof atenian...

Vă este limpede, o, împărate, că în lume există patru categorii de oameni: barbarii şi grecii, evreii şi creştinii. Barbarii, într-adevăr, îi au ca origine a religiei lor pe Cronos, pe Rea şi pe ceilalţi zei ai lor; grecii provin din eleni, care îşi au obârşia în Zeus. Din eleni s-au născut următorii: Aiolos şi Xuthos, iar alţii au provenit din Inachos şi Phoroneus, în vreme ce alţii din egipteanul Danaos, din Kadmos şi din Dionysos.

Evreii îşi au originea în Avraam, care l-a născut pe Isaac, din care s-a născut Iacov. Acesta a născut doisprezece fii, care au migrat din Siria în Egipt; acolo au fost numiţi neamul evreilor, după cel care le-a întocmit legea; în cele din urmă, au fost numiţi iudei.

Creştinii identifică începutul religiei lor cu Isus, Mesia, care este numit Fiul Celui Preaînalt. Şi se spune că Dumnezeu a coborât din cer şi, printr-o fecioară evreică Şi-a asumat un trup şi l-a îmbrăcat; şi Fiul lui Dumnezeu a trăit într-o fiică de om. Aceasta este scris în Evanghelie, după cum se numeşte scrierea lor, care a fost predicată printre ei pentru scurt timp. Şi tu însuţi, dacă o vei citi, îi vei vedea puterea. Acest Isus S-a născut deci din rasa evreilor şi a avut doisprezece ucenici, pentru ca scopul încarnării Lui să fie împlinit la vremea lui. Dar El Însuşi a fost străpuns de evrei, a murit şi a fost îngropat; şi se spune că, după trei zile, a înviat şi S-a înălţat la cer. De atunci, cei doisprezece ucenici au mers în părţile cunoscute ale lumii şi au continuat să arate măreţia Lui cu modestie şi cinste. Şi, pornind de aici, cei care cred astăzi învăţătura aceasta sunt numiţi creştini şi au ajuns cunoscuţi.

Deci, după cum am spus mai sus, sunt patru categorii de oameni: barbari şi greci, evrei şi creştini."

Prima reprezentare a răstignirii Mântuitorului datează din secolul al II-lea d.Hr. şi este cunoscută sub numele,, Alexamenos Graffito". Ea este de-a dreptul surprinzătoare, deoarece aici Iisus nu este glorificat, aşa cum suntem cu toţii obişnuiţi, ci, mai degrabă el este batjocorit. Istoricii spun că acest lucru este dovedit de faptul că Mesia apare reprezentat având cap de măgar. Conform specialiştilor, imaginea a fost realizată de către cei care se împotriveau cultului creştin, dar care cunoşteau, totuşi, unele elemente din doctrina acestuia. În reprezentare este redat următorul text:,, Alexamenos îşi venerează zeul".

Plinius Secundus ( guvernator al Bitiniei in Asia Mica; in anul 112 i-a scris imparatului Traian, cerandu-i sfatul cum sa-i trateze pe crestini ).

El i-a explicat ca omorase atat barbati cat si femei, baieti si fete. Atat de multi fusesera omorati incat se intreba daca sa mai continue sa omoare pe oricine despre care se afla ca sunt crestini sau daca trebuie sa-i omoare numai pe unii? El ii scrie ca-i obligase pe crestini sa ingenuncheze in fata statuii lui Traian. Continua spunand ca ii "determina sa-l blesteme pe Cristos, fapt care un crestin adevarat, nu putea fi determinat sa-l faca." In aceeasi scrisoare el spune referitor la oamenii care erau chinuiti: "Ei afirmau totusi ca intreaga lor vina sau greseala era aceea de a obisnui, sa se intalneasca intr-o anumita zi inainte de revarsatul zorilor, pentru a canta imnuri lui Cristos, onorandu-l ca Dumnezeu si se legau cu juramant solemn, nu la fapte rele, ci sa nu comita niciodata vreo frauda, hotie sau adulter, niciodata sa nu falsifice cuvantul si sa nu se lepede de credinta atunci cand li se va cere sa o faca."(Epistole X.96)

| MariusNede a răspuns:

Isus a murit prin 33 e.n. Matei a fost sfarsita in 41 e.n. Marcu 65 e.n. Luca 58 e.n. Ioan 98 e.n.

Răspuns utilizator avertizat