| 13 a întrebat:

La ce varsta ati realizat voi ca Biblia este o carte cu povesti?

Răspuns Câştigător
| Hohenheim a răspuns:

Nu este nevoie sa citesti biblia ca sa-ti dai seama ca religia e BS.

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este o Carte care a rezistat de-a lungul vremurilor.Multi vrasmasi au luptat impotriva Ei, dar Ea a supravietuit pentru ca este puterea lui Dumnezeu! Este cea mai adevarata carte!

| FucktheSystem a răspuns:

14 sau 15 ani, oricum și înainte găseam unele lcururi care nu le înțelegeam dar pe la vârsta aia m-am convins complet.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La 12.

| Angel0 a răspuns:

Cand ai mintea ingusta si o interpretezi ad litteram, este cel mult o carte de invataturi si povesti pentru tarani.
Daca ai mintea deschisa la nou, poti decoperi intelesuri ascunse destinate doar celor care pot intelege mai mult.De aceea se si zice ca de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.Toate la timpul lor.

| Danutza27 a răspuns:

Uite un ex maica Rusie dupa 70 ani de ateism cu mii de Biserici transformate in hambare, este cea mai efervescenta in credinta.Deci Sf Biblie este la loc de cinste. Cred ca Romania nu sta prea rau deoarece populatia este acum cam 65-70% la sate si acolo cam toti sunt Crestini si se mai tin de rinduieli.Eu nu prea am luat in batjocura Biblia ca de mica ma rugam,am avut si pauze de credinta, dar cum spune un Duhovnic mare al nostru "Roagate la Dumnezeu cind ai timp, ca atunci cind uiti de el, sa-si aminteasca el de tine " si mare cuvint de invatatura a spus

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ce e aia biblie?

| MoonLight a răspuns:

Abia la 13 ani. Deja incepusem sa imi pun intrebari legate de asta de mai de mult,dar la orele de religie am observat ca toate raspunsurile duc in acelasi loc si la aceeasi idee si incepusem sa ma plictisesc de "sa ne rugam, sa tinem post, sa nu fim rai, sa nu mintim". De mica n-am fost credincioasa si niciodata nu m-am rugat in afara orelor de religie. Iar acum cand trebuie sa iau parte la orele de religie...imi e nu stiu cum sa ii zic profesorului/profesoarei ca eu nu vreau sa ma rog pentru ca o consider o pierdere de timp...si asta e trebuie sa ma mulez si eu dupa altii.Macar sa ma prefac.Cine nu se adapteaza moare.
Oricum sunt clasa a11a si ar trebui deja sa ne inteleaga propriile conceptii...insa nu cred ca se va intampla asta in Romania vreodata. Totul e batut in cuie si asa va fi.

| Birjaru a răspuns:

| 19marian60 a răspuns:

Draga13,BIBLIA nu este o carte depovesti! Este o carte de invataturi care cred ca ar trebui sa fie citita de toata lumea(inclusiv de atei)
Arata cum a evoluat lumea de la principiul talionului la legea iertarii.Vei gasi in cele Zece porunci principii de innalta morala care te vor ajuta sa duci o viata demna si frumoasa(fara sa fii credincios)

| Necrophagist a răspuns:

Cred ca faci concluzii fugitive pentru lucruri prea adanci.Larix are dreptate

| Necrophagist a răspuns:

@13 Daca erai atent la filozofie, cu iluminismul intelegeai ca mai intai trebuie sa crezi.Asta lasand la o parte ca esti destul de tanar si mai ai mult de trait inainte sa faci o concluzie bleaga din cateva argumente citite asa ca sa te dai destept.

| Necrophagist a răspuns:

Ce naiba te-ai constipat si tu? Daca istoria e imbecila avem nevoie de o stiinta abstracta care sa le cuprinda pe toate.Si e iluministi nu iluminati.Intrebarea ta simpla e produsul trezirii spiritului samponului si nici decum al filozofiei, teologiei, istoriei(imi vine sa rad ca il folosesti pe Horos ca argument si de asemenea ca te chinui sa contesti o carte doar de referinta care daca ar fi avut o singura greseala neinterpretabila eram toti atei).
12 ani daca asta incalzeste.

| 13 explică:

Hai sa va lamuresc un pic pe voi credinciosii in legatura cu autenticitatea bibliei. Nu stiu daca ati auzit de zeul Horos. Zeu egiptean care era venerat cu cateva mii de ani bune inaintea lui Hristos. Daca nu dormeati la ora de istorie ati sti ca Horos (fiul soarelui) s-a nascut dintr-o mama virgina, a avut 12 apostoli a facut minuni (a inviat morti si a mers pe apa) a fost ucis, mort, iar dupa 3 zile a inviat si s-a ridicat la cer.Va suna cunoscuta povestea? Tin sa va reamintesc ca biblia inca nu a fost scrisa. Daca e sa cutam mai bine vom gasi destulo de multi alti zei cu aceeasi poveste si aceleasi principii si cu diferente de cateva mii de ani intre ei. Zeii erau creati de oameni pentru a le da speranta. Erau prietenii lor imaginari.Te simti mai bine cand ai un prieten a tot puternic cu tine nu? Ei la fiecare schimbare a cosntelatiei si zezii se schimba. Cand moise a urcat pe munte sa aduca cele 10 porunci si a vaztut ca oamneii venerau un vitel de aur I-au pus pe oamni sa se omoare desii echiar el tinea in mana tablitele sfinte pe care scria "Sa nu ucizi"asta a fost trecerea de la era taurului la era pestilor in zodiac.De aceea Hristos a facut minunea cu o paine si DOI PESTI, s-a intalnit cu doi pescari pe marginea raului si asa mai departe.Primii oamnei care si-ua dat seama de asta au profitat. AU creeat reguli noi.Au facut o sursa de venitn din asta. Au profitat de naivitatea oamenilor. De ce credeti ca astazi nu exista popa sarac sau oras fara macar 20-30 de biserici.Religia este cel mai dezastruos lucru ce s-a intamplat vreodata in lumea asta.Dar aven noroc, pentru ca daca citim biblia putem sa ne dam seama ca totu e o facatura.Eu am devenit ateu citing biblia nu ascultand ce spun altii. Va sfatuiesc ca si voi sa faceti la fel.

| 13 explică:

Necrophagist-Nu vreau sa fiu nepoliticos...Da ce **** mea de legatura gaseti tu intre iluminati si filosofie aici? Aici vorbim despre istorie. Si eu am pus o intrebare simpla. De ce atatea complicatii. Aveam nevoie de un numar sau tacere happy

| tsevaoth a răspuns:

Inca unul cu cas la gura?

| Crisis a răspuns:

Nu am citit toata biblia, am citit Evangheliile, Facerea si Apocalipsa si mi-au fost de ajuns. Acum vreo 6-7 luni, la 14 ani.

| wforweirdo a răspuns:

Biblia mi s-a parut o prostie tot timpul

| gaby37 a răspuns:

Doamne ma mira prostia omeneasca acum vad de ce romani au o viata de ****

| darrio2007 a răspuns:

Biblia NU ESTE o carte cu povesti.

| tzintzi a răspuns:

Hehe...adeptii ortodoxismului, uite ca am dat si de ei.Nu vreau sa ma bag in detalii pentru ca sunt convins ca nu am cu cine, insa va sugerez ca mai intai sa o cititi si dupa aceea sa afirmati ca este un "basm". Stiti voi oare ce putere are o rugaciune? Ati incercat voi asta vreodata? ma indoiescwinking
Iar in final daca va veti intreba "uite-l si pe domnul preot".nu nu, nu sunt nici fiul de pocait nici fiu de preot.Is un tip care la varsta de 16 ani l-a cautat si l-a gasit pe Dumnezeu.
Oi fi pocait? aaa nu.sunt ortodox,dar decat ortodox mai bine nimic, nu prea observ o diferenta in a fi ortodox sau nu happy
Deci, inainte de a pune o intrebare trebuie sa ai si argumente pro si contra nu? Tu ai asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 13 ani imi plceau povestile astea si credeam in ele.de la 15-la 19 am fost ateu si adept al descoperirilor stiintifice si a logicii, etc...de la 19 la 47 am studiat religiile si biblia cat am reusit si cu siguranta pot spune ca povestile acelea au fost sant si vor fi adevarate. poate nu in forma in care credem noi acum, probabil nici nu ne inchipuim cum se vor implini toate literele legii, dar se implinesc si se vor implini sigur.

| seularts a răspuns:

Biblia in sine e un paradox, multe lucruri se contrazic acolo cu legile fizicii si cu logica in primul rand. Nu zice nimeni ca poate prima biblie originala nu e ceva de capul ei, dar marlania asta tradusa in romana si orice alta limba, e cu siguranta slefuita sa dea un inteles personalizat. Nu mai zic de Koran la musulmani, care saracii citesc din cartile publicate, din zilele noastre, ca acolo D-zeu a izgonit tancuri si avioane, deci wow, ce idiot trebuie sa fi sa crezi ca cei din tipografie nu au posibilitatea sa modifice intelesul cuvintelor cum vor ei, sau hmmmm. poate sunt indrumati sub o forta divina sa faca fapte bune laughing Omu ce nu poate intelege sau explica, mereu distruge sau fuge de el, in cazul de fata au folosit ideile bibliei (care btw are o foarte mare asemanare cu istorisirile din Cartea Mortilor de la egipteni - carte cu 2000 de ani infiintata inaintea bibliei), doar ca un element de marketing sa castige popularitate si logic bani. Si sa nu mai intram in discutia cu inchizitia unde in spatele "bunei" biserici se aflau o serie de imbecili sadici care iti taiau capul daca nu faceai si credeai ca ei, si faptul ca aceasta credinta a dus la distrugerea a zeci de culturi si religii orientale si mai ales vestice, o face cu atat mai adorabila si mai blanda pe draga noastra biblie. Oricum mi se pare genial ca multi inca nu stiu sa deschida ochii sa vada ce e cu adevarat Biserica. Eu nu as zice ca e biserica lui d-zeu ci mai degraba a lui SATAN tongue, dar cum multe lucruri se contrazic in biblie, poate ca nici satan nu exista si in cazul de fata e doar biserica unor degenerati mintali cu numele/porecla de satan big grin Asa ca pace voua tuturor zapacitilor care mai cred in vrajeli de adormit handicapatii.

| treideca44 a răspuns:

Eu n-am citit Biblia niciodata, dar de cand m-am facut "mare" am inceput sa banuiesc si eu ca e doar o carte cu povesti big grin

| Emmanuela a răspuns:

La 14 ani, din pacate nu mi-am dat seama mai devreme :/

| AdiLiv a răspuns:

Cand am realizat ca nimeni nu te ajuta. Valoarea ta e ceea ce ai pe tine si-n buzunare.