| SuNaM a întrebat:

La o slujba in care slujesc si un arhiereu,un preot si un diacon+cantareti si paraclisieri,fiecare se simbolizeaza?

PS:Stiu ca arhiereul il simbolizeaza chiar pe Hristos, dar restul?

2 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Nu te supara dar cine e Christos?
Te intreb din cauza ca Christos NU este un nume ci un atribut dat celor care au fost unsi in functia de rege, si din Biblie NU rezulta faptul ca Isus a fost UNS in aceasta functie. Asa ce despre cine vorbesti?
Daca nu-mi raspunzi atunci eu si cei care ne citesc consideram ca vorbesti fara sa ai proprietatea termenilor pe care ii folosesti.

| SuNaM explică (pentru Dorugar):

Iisus fiind insusi fiul lui Dumnezeu nu avea nevoie sa fie uns ca rege, pentru ca El era deja unul.Acum o sa ma intrebi de unde stiu asta. Unul dintre argumentele solide este cuvantarea Arh.Gavril la vestire Nasterii lui Hristos:"Bucura-te, ceea ce esti plina de har! Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei... Si iata, vei lua in pantece si vei naste fiu, si vei chema numele lui Iisus. Acesta va fi mare si Fiul Celui Preainalt se va chema..." (Luca 1, 28-32).Apoi mai sunt si profetiile din Vechiul Testament despre Fiul lui Dumnezeu nascut din fecioara.Deci pentru tine, sa iti spun mai pe indelete vorbesc de Iisus Nazarineanul, adica Fiul lui Dumnezeu.

PSbig grine ce esti atat de ipocrit(nu te judec) de te sustitui religie mozaice din moment ce esti ateu?

| Dorugar a răspuns (pentru SuNaM):

Isus este fiul Mariei si al soldatului roman Abdes Caius Pandira, si in niciun caz fiul lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu nu are copii!
2 Daca asta a spus arhanghelul Gavril (UNDE?) atunci inseamna ca s-a inselat amarnic, pentru ca Isus in toata viata sa a fost un om fara nicio valoare, care a si murit condamnat si executat ca orice alt talhar, asa ca dulgherul lenes cu numele de Isus nu a fost ceea ce a spus Gavrila, pentru ca Gavrila cand vorbreste despre nasterea cuiva, se referea la viata acelui nou nascut, iar Isus nu a fost in viata sa nici macar o miime de secunda Dumnezeu.
3 Cat despre profetiile din VT acesta nu spun ca Dumnezeu va avea copii ci vestesc nasterea unui Rege al Iudeilor care ii va mantui de necazuri aici pe lumea asta si nu in ceruri,. Si intr-adevar aceste profetii s-au implinit, dar NU in persoana dulgherului lenes.
4 Luca sa taca din gura pentru ca el nu l-a cunoscut niciodata pe Isus, nu l-a vazut nu l-a auzit, asa ca vorebeste fara sa aiba nicio competenta.
5 Faptul ca interpretez textul scripturii in contextul ei natural si original si nu in interpretarea mincinoasa a celor care au FURAT scriptura religiei mozaice, nu ma face sa fiu ipocrit. Ipocriti sunt acei mincinosi care desi STIU bine ca toata Biblia lor este FURATA si interpretata altfel decat au facut-o rabinii sub supravegherea Duhului Sfant. Acestia induc lumea in eroare pentru ca:
" Romani 1:25 căci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat fapturii în locul Facatorului"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ai invatat la biserica voastra? da ce biserica santeti? ca la noi la ortodocsi stim altfel.arhiereul este un trimis al Domnului in lume, precum mielul in fata lupilor, nicidecum un inlocuitor al lui Hristos?

| SuNaM explică (pentru anonim_4396):

Sunt ortodox.Noi atunci cand slujim Sf.Liturghie incercam cat se poate de mult sa recereem o litrughie cereasca.Si acolo slujesc si ingerii si sfintii dar si Hristos ca Arhiereu suprem.Intrebarea mea cine inchipuie in timpul Sf.Liturghii pe ingeri si pe sfinti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

Nu-i inchipuie nimeni.biserica luptatoare impreuna cu biserica biruitoare din ceruri sant in comuniune in timpul sfintei liturghii.parerea mea.e doar o parere dupa cunostintele mele despre slujba.

| SuNaM explică (pentru anonim_4396):

Aveti dreptate.Doar ca doar imi amintea ceva de genul ca Arhiereul il inchipuie pe Hristos, diaconii pe Sf.Ingeri iar preotii pe sfinti.Adica rolul pe care il indeplinesc ei in timpul Sf.Liturghii sunt asemanatoare cu ce fac cei din cer.Adica de exemplu diaconii cadesc si zic ecteniile ceea ce fac ingerii in timpul Sf.Litrughii.Dar aveti dreptate.A fost vina mea ca nu m-am exprimat bine.