| Steregoi a întrebat:

Le-a cerut vreodata Dumnezeu oamenilor sa practice canonul sau chinul cu sacul si cenusa in semn de cainta? Si daca nu aveau sau nu gaseau vreun sac si nici cenusa?

Iesirea 12:8:"Şi să mănânce în noaptea aceea carnea lui friptă la foc; dar s-o mănânce cu azimă şi cu ierburi amare."

Si cu ierburile amare cum ramane? Avea mielul gust mai bun cu ierburi amare? Ce mancare e buna cu ceva amar?

Dumnezeu vrea ca oamenii sa se chinuie?

Dumnezeu cere undeva in Biblie ca omul sa posteasca?

Răspuns Câştigător
| Mihai4455 a răspuns:

Da, Îți dai seama că Isus a postit 40 de zile. Ca crestin singur vei vrea sa postești, iar ierburile amare erau ca să-și amintească amara suferința pe care a avut-o poporul evreu în robia egipteană. Cat despre faptul că se îmbrăcau in sac și cenușă, nu cred că zice in Biblie că Dumnezeu a zis să facă asta, dar era un semn de umilință și arăta cat de importanta era cererea ta înaintea lui Dumnezeu, atat de importanta încât erai in stare sa faci orice pentru lucrul respectiv.