| jmarley a întrebat:

Legat de moartea lui iisus pentru pacate....Care pacate? Pe care le facusem pana atunci sau pe care o sa le facem? Daca a murit pentru cele din trecut, a murit degeaba ca s-a pacatuit, daca pentru celelalte destinații de inseamna ca nu mai putem ajunge in iad?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Welcome to this world...

http://www.youtube.com/watch?v=1Rwioe1SGkQ

12 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Iadul inseamna ignoranta si departare de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vei ajunge sa intelegi, iti vei da seama de maretia si gloria jertfei sale.si vei spune; cat de nebun, nestiutor si de nedrept am putut fi, cu Dumnezeu omul.si vei cauta sa devii omul Dumnezeu.fiindca oricine crede in Iisus si ii urmeaza calea, prin infiere va avea dreptul sa strige AVA, care inseamna TATA.si astfel vei deveni un fiu al luminii.cand ai spus ca Iisus a murit degeaba s-a facut bezna.noroc ca intunerecul nu poate birui lumina.incearca.nu ai ce pierde.

| jmarley explică (pentru anonim_4396):

laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jmarley? cine rade la urma, rade mai bine.fiindca unii au ras pana au murit.dar au ajuns unde e plansul si scrasnirea dintilor.si oameni care au plans ducandu-si crucea.dar au ajuns cu ea sus, si au scapat de povara.rasul e bun si sanatos, daca e sincer si din toata inima. daca razi manzeste sau ca prostul, nu prea te ajuta.imi pare rau.

| jmarley explică (pentru anonim_4396):

Poti sa dovedesti ce ai scris? oameni care au plans ducandu-si crucea.dar au ajuns cu ea sus, si au scapat de povara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o sa razi dar daca gandesti nu o so faci.vezi filmul Osanda.dar nu e exemplul cel mai elocvent.e cel mai sugestiv.in rest e plin calendarul ortodox de oameni ce si-au purtat crucea cu multa demnitate. daca au ajuns sus? ei care au slujit oamenii? da. sant mult mai sus decat niste cazaturi destepte ca noi amandoi si ca altii.au capatat cununa celor biruitori.da tu nu prea intalegi, cum e cu lumina ce arde sus, si cu noi carora ne place intunerecul.

| ManStrong a răspuns:

Din capul llocului este stiut ca Isus a murit ca condamnat politic.Mult mai tirziu biserica a speculta pe urma mortii lui si scos in relief jertfa pentru pacatul adamic.
Ce nu au reusit sa faca e fost invierea care trebuia sa inlocuisca moartea adamica.

| ania a răspuns:

A murit pentru păcatele tuturor oamenilor din toate timpurile. Dar pentru a fi valabilă în viața noasră trebuie să alegem să ne vindem sufletul lui Dumnezeu, să ne cerem iertare pentru toate păcatele și în primul rând pentru rebeliunea noastră față de el, altfel e inoperantă. Eu când mă uit la anii de agnosticism și rebeliune față de El parcă văd un cerșetor plin de gunoaie grele în spate( propriile păcate) care le cară țanțoș și are o pancartă deasupra- Nu furați!
A te supune lui Dumnezeu cred că e ce mai profundă libertate pe care o poate experimenta un om pe pământ.

| dorelmarc a răspuns:

Citeste.epistola.catre.Evrei.si-ti.vei.da.seama.ce.inseamna.jerfa.LUI

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns:

Isus a murit pentru pacatele trecute si cele viitoare, insa depinde de noi daca ne pare rau pentru ele si le marturisim, pentru ca degeaba a facut El acest sacrificiu daca noi suntem nepasatori de pacatele noastre si nu ne cerem iertare.
Dupa cum si in vechiul testament oamenii aduceau jertfe pentru pacate tot asa si pentru noi trebuia sa fie o jertfa. Pentru ca fara varsare de sange nu exista jertfa, fara varsare de sange nu exista iertare de pacate. O data cu caderea omului in pacat, acesta avea nevoie de un mijloc, o jertfa pentru a putea ajunge iar langa Dumnezeu. Aceasta jertfa nu putea fi facuta de oricine, pretul era prea mare asa ca singura solutie a venit volutar, Domnul Isus de buna voie a spus ca doreste sa moara pentru noi, pentru pacatele noastre din toate timpurile, trecute si viitoare, dar depinde de noi daca ni le recunostem. Pentru ca daca El nu murea pentru noi, degeaba ni le-am fi marturisit, probabil ar fi trebuit sa aducem jertfe din animale pentru a exista o varsare de sange, cum faceau cei din vechime, insa o data cu jertfa Lui noi nu mai avem nevoie de alte jertfe, sacrificiul Lui a fost facut o data pentru totdeauna si acum tot ce mai avem de facut este doar sa ne marturisim pacatele pentru ca jertfa a fost deja facuta, de mult, lucrurile sunt simplificate pentru noi. Datorita LUI nu mai avem nevoie de alte jertfe. Deci pacatele sunt iertate atunci cand sunt marturisite, chiar daca El a murit pentru noi asta nu ne scapa si de marturisire, El doar ne-a deschis o poarta catre Cer. Iar noi o putem folosi sau nu. happy

| danay72 a răspuns:

E vorba de pacatul adamic, cel mostenit, din cauza caruia imbatranim, ne imbolnavim si murim.Romani5:12