| Clockwork a întrebat:

Daca nu pacatuim inseamna ca Iisus a murit degeaba?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da asa este )))))))))))))))))))))))))))) abia acum inteleg de ce crestini sunt pacatosi ca sa aib rost,sens sinuciderea lui iisus,iisus a iertat pacatele dar pacatul a continuat sa existe deci degeaba a venit,dar daca devi crestin ti se iarta pacatele si intri in rai pe vecie unde culegi floricele de pe campiile raiului, ce frumos, si dansezi cu ingerasele pe muzica sfanta, am auzit ca cina de taina e zilnica in rai, deci vin si paine, betie vesnica si femei virgine

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Nu exista om care sa nu pacatuiasca. In pacat ne nastem.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Neascultarea a fost primul pacat, de atunci fiecare om se naste pacatos, dupa cum spune Biblia. Nu neaparat prin infaptuirea unui pacat, ci prin firea pamanteasca.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

AC4S4 a evaluat răspunsul tău Da asa este )))))))))))))))))))))))))))) abia acum inteleg... ca fiind nefolositor şi eronat.

1, iisus a venit cu un scop sa fie crucificat,asta era scopul lui, practic asta stia de la bun inceput, e un fel de sinucidere, iuda sa rasgandit in ultima clipa iar iisus spune du-te fa ceea ce trebuie sa faci, iisus isi dorea sa fie crucificat fara crucificarea lui pacatele nu erau iertate

iar daca nu pacatuim numai are rost crucificarea lui, chiar el a spus am venit pentru cei pacatosi =fara pacatosi nu exista pacate

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

"iisus a iertat pacatele dar pacatul a continuat sa existe deci degeaba a venit"
"deci vin si paine, betie vesnica si femei virgine"
De asta am dat nefolositor si eronat.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Corect degeaba a venit daca pacatele tot se fac, faza cu paine =trupul lui iisus, vin =sangele lui, tu de cina cea de taina nu ai auzit, iar femeile banuiesc ca sunt virgine

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Dar unde scrie ca dupa ce a fost rastignit Isus ar fi trebuit sa nu mai existe pacate?
Celelalte lucruri, "betie vesnica si femei virgine", aberatii.
Spui lucruri in aer, fara sa aiba vreo baza biblica.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Atunci de ce a venit pe pamant? de ce exista pacatul? de ce nu a eliminat raul? dumnezeu a distrus pamantul o data, omul tot rau a ramas, pana la urma solutia finala era mai buna eliminarea speciei umane si gata

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

A venit pe Pamant ca sa se jertfeasca, ca sa putem fi mantuiti prin El. Biblia spune ca oricine crede in El, este considerat neprihanit de Dumnezeu.
Pacatul exista pentru ca omul s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A fost crucificat dar el nu era un om obisnuit si nici nu putea sa moara daca nu-si dadea el mintal duhul ca sa moara. Probabil nici durerea nu a simtit-o.

Răspuns utilizator avertizat
| Clockwork explică (pentru OctavianDanielMaria):

Da tu ai fost acolo?

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da.