| mODIN a întrebat:

Cu cat ma gandesc mai mult la Iisus cu atat mi se pare mai tampita povestea lui.
1.De ce naiba a murit? Pentru iertarea caror pacate? Orice facem tot mergem in Iad daca avem pacata.
2.Ce mare branza ca Dumnezeu si-a dat "singurul" fiu? Putea sa mai nasca 1000 din alte virgine.
3.Nu credeti ca a murit degeaba daca pana la urma tot s-a intors la cer?
4.De ce spun unii ca nimeni nu a trecut vreo data prin suferinta asa ca Iisus? El a primit ce primeu TOTI talharii pe vremea aceea.Si nu este singurul judecat pe nedrept.
5.De ce naiba e crucea simbolul crestinismului? Nu mi se pare logic sa porti la gat un instrument de tortura, si mai rau de ce i-ar placea lui Iisus sa-i aduca aminte toti crestinii de suferinta lui?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Hristos Isus a venit in lume ca sa mantuiasca pe cei pacatosi". (1Timotei.1:15)
"Isus, cand a auzit acest lucru, le-a zis: "Nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit sa chem la pocainta nu pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi."" (Marcu.2:17)
Si dupa cum nu exista nici un om sanatos fizic, cu mai mult nu exista om sanatos spiritual. Trebuie deci sa ne cercetam si sa vedem cum suntem si din punct de vedere spiritual, nu numai fizic.
Nu, nu toti oamenii vor pierde viata vesnica:
"Adevarat, adevarat va spun ca cine asculta cuvintele Mele si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata." (Ioan.5:24)
Dumnezeu nu doreste ca sa fim nepriceputi. El nu cere sa credem neghiobeste in Scripturi. Tu cand ti-ai facut calculatorul l-ai facut fara cap? Ti-ai aruncat acolo niste piese in el si ai zis ca daca va merge bine, daca nu e prost ala care a inventat calculatorul? Intelege ce-ti spun. Te-ai intrebat vreodata de ce pentru unii "functioneaza" Scriptura in viata lor, iar pentru altii e cel mai urat lucru care l-ar putea intalni in viata? De ce unii gasesc placere a o deschide zilnic, iar altii nici nu vor sa auda de ea si de Dumnezeu?
Asculta ce-ti spun: Dumnezeu nu este partinitor; ci asa cum El a gasit placere sa Se descopere unor oameni, tot asa de mult doreste sa Se descopere tuturor. El nu cauta la fata oamenilor; si nici eu nu am fost in viata mea mai bun ca vreunul de pe aici. Diferenta o facem noi oamenii in prisma alegerilor: unii Il aleg, iar altii Il resping. Motive sunt multe si de-o parte si de alta. Pacatosi sunt si unii, si altii.
Sunt multi oameni care se multumesc cu o coaja de paine uscata -adica viata aceasta-, cand Dumnezeu ne ofera tuturor o masa bogata in Imparatia Sa -adica viata vesnica.
Este ca si cum Dumnezeu ofera tuturor oamenilor credit in banca. Oare cati dintre ei se folosesc de acest credit? Unii cred, si se bucura de el; altii nu cred spunand ca nu exista asa ceva, dar nici macar nu se duc sa verifice daca este adevarat sau nu; altii cred, dar le e teama sa-l foloseasca din pricina ca poate Dumnezeu le va cere socoteala de cheltuiala care au facut-o. Acestora de pe urma, Dumnezeu le spune: "Nu mai bine Imi puneam banii cu dobanda si castigam mai multi cu ei decat sa le ofer acelora care nu i-au folosit?" Intr-o categorie tot te aflii; in care? Si e bine sa ramai in categoria aceea? Tu insuti trebuie sa te cercetezi.
Ce iti spun tie spun tuturor: nu mai traiti in indiferenta complacandu-va in viata aceasta! Cand un om creste fizic el trebuie sa creasca si intelectual, si psihic, si moral(adica spiritual). Daca nu imi place cum arat fizic, ma duc la sala ori mai fac ceva miscare; daca dantura nu imi place cum arata, atunci ma duc la dentist; deci daca e ceva nesanatos sau neaspectos in trupul meu caut sa il aduc cat mai aproape de ideal. Dar daca este ceva nesanatos in caraterul meu, in sufletul meu, ce voi face? Ma voi lasa asa fara sa fac nimic complacandu-ma cu ideea ca si ceilalti tot ca mine sunt? Nu voi cauta eu vindecarea si sanatatea sufletului meu?

| milan9 a răspuns:

Toate aceste aspecte expuse vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Stii cine au pareri tampite? sunt niste intrebari ca sa fie puse ca oricum nu concorda opinia ta cu a celorlalti

| sublime89 a răspuns:

Isus a murit pentru iertarea pacatului stramosesc comis de adam si eva. Singura problema e ca acestia nu au existat.

| mentholinks a răspuns:

Chestia e ca pe Isus nu trebuie sa-l intelegi, trebuie sa-l accepti, si, ca sa-l accepti trebuie intai sa pacatuiesti foarte mult ca mai apoi sa-ti para foarte rau de pacatele tale iar apoi te duci la Isus ca sa-ti ierte pacatele si sa te simti din nou bine. Asa cred eu ca functioneaza povestea asta si prinde bine la public.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu tine.nu are sens nimic.
Dumnezeu este perfect si iubitor
Daca avea ca el sa existe atunci si universul va fi perfect si iubitor, dar nu este
concluzie:nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1: Isus a murit pentru ca asa este religia, morbida. Toate incep, exista si se termina numai in omoruri si singe si urlete.
2: Excelent spus, imi este rusine ca nu am observant chestia asta desii este placa favorita la pocaiti " dumnezeu si-a dat singurul fiu pentru tine (sa fi membru la noi hahaha)."
3:Nu pentru ca daca nu suferea ce ti-ar mai fi amintit popa in fiecare duminica? Intelege, omul trebuie speriat si umilit si terorizat si socat si de-aia isus a trebuit sa sufere groaznic, sa aiba astia astazi cu ce sa iti strice ziua si viata, (daca ii lasi)
4: Aici gresesti, nu vad nimic din ce a facut Isus care sa il faca inamic public ba din contra, a pus biciul pe credinciosi, a facut misto de liderii politici, a frecat o sora de fata cu cealalta si la loc comanda, a avut o adunatura de terchea-berghea pe care I-a tinut in friu ca nu am auzit sa fi fost vreunul certat cu legea cit timp a fost cu ei deci nu cred ca merita executia. Avea gura mare si intelegea multe dar acuma nu trebuie sa il uram pentru ca nenorocitii de astazi si l-au facut zeu. Isus daca ar fi trait astazi pe credinciosi I-ar fi injurat si batut nu pe atei.
5:Sindromul Stockolm. Nu vezi pe rapidisti cum li se umezesc ochii cind vad pe politisti, poate chiar pe aia de I-au batut cind iau prind prin tramvaie dupa portofele. E normal sa ne place ce ne chinuie dar daca nu ar fi fost asa biserica tot ar fi gasit o cale sa ne bage si crucea pe git. Ma mir ca nu au numarat si picaturiile de singe, ca sa fie religia si mai morbida ca la astia tristi adica religiosi nimic nu le place mai mult decit suferinta pina la indobitocire. Sfatul meu pentru credinciosi este sa nu mai sufere ca au ajuns la indobitocirea completa, Pina si animalele au mai multa logica si mindrie decit credinciosii de astazi

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu spuis: "Toate incep, exista si se termina numai in omoruri si singe si urlete." Gresit. Iata cum au stat lucrurile la inceput:
"Dumnezeu S-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune." (Geneza.1:31)

Iata si cum vor fi la final:
"El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut." (Apocalipsa.21:4)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Ai uitat sa mentionezi ca primii doi oameni create de dumnezeu au fost expulzati deci care e recordul? 0-2? Primii doi copii, unul omaora pe celalalt deci unul mort, unul ucigas, care e recordul acuma, 0-4? tot ce a facut dumnezeu a fost foarte bun, pacat ca nu a durat mai mult de juma de ora. Cit despre sfirsit, dumnezeu va mingia pe toti cei ce vor supravietuii urgiei sale divine si de-aia zice biblia ca nu va mai fi nici un tipa si nici durere ca vor fi toti morti hahahahha. Nu iti pune nadesjdea intr-un text interpretat si predicat de niste excroci pentru ca asta sint liderii religiosi: niste excroci. Au fost multi ca tine care s-au sinucis ori au omorit pe altii, asculta-ma, credinta este un drog extraordinar, renunta la el pina nu te distruge si pe tine. Nu mai crede prostii, foloseste-ti tartacuta aia dintre urechi.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata langa Dumnezeu este mai usoara decat fara El. Cine ma ajuta? Cine este langa mine cand imi este greu? Cu cine pot impartasi bucuriile de care am parte? Cine ma educa si imi arata ce este bine, ce este rau, si cum trebuie sa procedez? Si cine imi da nadejdea unei vieti mai bune? Cine a murit pentru mine? Nici familia, nici vreun prieten, nici statul, si nici macar vreun lider religios nu a facut aceste lucruri pentru mine. Iata dar de ce am ales sa Ii slujesc lui Dumnezeu. Cine se poate asemana cu El? Cine ma poate iubi ca El?

| Scarbo a răspuns:

1. pacatul stramosesc, adam si eva.
2. pe atunci fiul reprezenta cel mai pretios lucru, daca era o fiica, nu cred ca isi pasa cineva.
3. da... putea face ceva mult mai generos, de exemplu sa arda in iad o eternitate, da na.
4. pentru ca cei mai multi oameni nu gandesc, au acel spirit de turma, ca oricare alt animal de pe planeta asta.
5. jertfirea pe crucea a lui jesus simbolizeaza unirea omului cu dzeu.

| MissDevilish666 a răspuns:

Pentru că basme.

| SteinZer0 a răspuns:

Toata povestea e propaganda religioasa. E un model de...jertfa de sine sau ceva asemanator pentru persua oamenii sa contribuie la biserica si sa se simta intr-un fel sau altul datori.

| ADN30 a răspuns:

1) Apostolul Pavel a spus că Isus „ne eliberează de mânia viitoare" (1 Tes. 1:10). Această manifestare finală a mâniei lui Dumnezeu va avea drept rezultat distrugerea veşnică a păcătoşilor care nu se căiesc (2 Tes. 1:6–9). Dar cine va supravieţui? Biblia spune: „Cine manifestă credinţă în Fiul are viaţă veşnică. Cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el" (Ioan 3:36). Într-adevăr, când va veni sfârşitul acestui sistem, cei care manifestă credinţă în Isus şi în răscumpărare nu vor fi distruşi în ultima zi a mâniei lui Dumnezeu.
2) Isus nu este doar un fiu al lui Dumnezeu, ci „Fiul său unic-născut" (Ioan 3:16, 18). Cuvântul grecesc tradus prin „unic-născut" înseamnă „singurul de felul lui" sau „unic". Dar, dupa cum ai spus si tu... întrucât Dumnezeu are sute de milioane de fii spirituali, în ce sens este Isus „unic"?
Isus este unic în sensul că a fost singurul pe care Tatăl său l-a creat în mod direct. El este Fiul întâi născut. De fapt, el este „întâiul născut din toată creaţia" (Col. 1:15). Isus este „începutul creaţiei lui Dumnezeu" (Rev. 3:14). Rolul pe care l-a avut el în procesul de creare a fost, de asemenea, unic. Fiul unic-născut nu a fost Creatorul, sau Proiectantul a tot ce există, ci reprezentantul, sau mijlocul, prin care Iehova a creat toate celelalte lucruri. (Citeşte Ioan 1:3.) Apostolul Pavel a scris: „Pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile, şi noi pentru el, şi există un singur Domn, Isus Cristos, prin care sunt toate lucrurile, şi noi prin el" (1 Cor. 8:6).
3). Graţie jertfei sale, avem o speranţă şi ne sunt iertate păcatele. Atâta vreme cât ‘manifestăm credinţă’ în jertfa sa, urmându-l pe Isus zi de zi, putem avea o conştiinţă curată şi o speranţă minunată. — Ioan 3:16.
4) Niciun om perfect nu a mai fost torturat. Nu este cel mai normal lucru din lume ca Fiul lui Dumnezeu perfect si cu o conduita impecabila sa fie tratat in ultimul hal.
5) Aici ai mare dreptate. Indiferent de instrumentul folosit pentru torturarea şi executarea lui Isus, acesta nu ar trebui să devină un simbol sau un obiect de veneraţie pentru creştini. Biblia porunceşte clar: „Fugiţi de idolatrie!" (1 Corinteni 10:14). Însuşi Isus Cristos a arătat care este semnul de identificare al adevăraţilor continuatori ai săi. El a spus: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Isus n-a spus ca adevaratii crestini vor fi identificati prin folosirea crucii.

| 1Hekate1 a răspuns:

1.ala stramosesc de la aia 2:Adam si Eva
2.nu se stielaughing
3.ba da, nu inteleg ce moarte e aia, ca oricum stia ca invie
4. buna observatielaughing
5.pentru ca Religia e o doctrina fara logica, care numai iubire nu reprezinta.
6. Poate exista Dumnezeu, dar nu cum ni l au descris idiotii care vor doar sa ne manipuleze.Ps:am zis Poate