| DanionM a întrebat:

,, Libertatea nu e un drept, e asumarea unui risc." (-definiţie de Denis de Rougemont-)

Cine este de vină atunci când în privinţa libertăţii unei persoane, faptele sunt exact opusul aşteptărilor?

6 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

,, Libertatea nu e un drept...'' ci o obligatie.
La urma urmei, fiecare e raspunzator pentru ceea ce face...
Numa' binewinking

| BlackSulphur a răspuns (pentru 4b):

Mai degraba libertatea este putere. Si ca orice putere, presupune si responsabilitati!

| 4b a răspuns (pentru BlackSulphur):

Is ''n'' pareri Blank in ceea ce priveste libertatea astawinking

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Libertatea e un drept al fiecaruia, dar cu asumarea riscurilor! Nu e usor sa fii liber in adevaratul sens al cuvantului si din toate punctele de vedere!
Si pentru ca ai postat la religie, eu cred ca un credincios nu va fi niciodata liber cu adevarat. happy Din momentul in care ti-ai ales o calauza, un zeu care sa te conduca, nu esti liber!
Elibereaza-te! Ti-ai asuma acest risc?hee hee

| OOOLEOOO a răspuns:

Viata este un drept! si este dreptul nostru sa avem libertate in viata fara a fi pedepsiti sau amenintati!

''Get up, stand up, stand up for your rights''

http://youtu.be/q7iXcKKpdx0

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur -omul, - constiinta lui nu este educata pozitiv, dar Isus consemna in IOAN 8: 32, IOAN 13:34-35.( citeste daca poti! )