| anonim_4396 a întrebat:

Lui Dumnezeu ii plac homosexualii?

20 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sodoma si Gomora.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu îi iubește pe toți oamenii, dar urăște conduita imorală, indiferent ca e vorba de adulteri, fornicatori sau homosexuali. 1Corinteni6:9-11 arata ce fel de conduită dezaprobă.

| ania a răspuns:

Iubește homosexualii dar urăște homosexualitatea, folosirea autodistructivă a trupului primit în dar de la El. Șitați că cei ce aleg acest stil de viață trăiesc cu 10-15 ani mai puțin decât ceilați?

| Drimmero a răspuns:

Conform Bibliei,, nu.
Dar asta nu este o piedica, daca au alte orientari sexuale asta nu inseamna ca Dumnezeu ii judeca direct doar pentru asta, si mi-ar place sa cred asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yehova a creat si homosexualii, conform credintei crestine, deci da, ii plac.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dumnezeu îi iubește pe toți oamenii, dar nu toți oamenii îl ascultă pe Dumnezeu când El le spune să lupte cu păcatul (cu păcatele de orice fel, inclusiv homosexualitatea)

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Deci daca-s fi homosexual Dumnezeu m-ar trimite direct in iad, nu?
Pai el nu e bisexual, daca ne iubeste pe toti?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

1)Dacă mori homosexual vei ajunge în fața lui Dumnezeu cu un păcat în plus(păcat care putea fi evitat/oprit la timp). Dumnezeu va decide dacă acest mare păcat,, înclină balanța'' spre iad sau faptele tale bune+credința sunt suficiente pentru a,, acoperi '' acest mare păcat și celelalte păcate pe care le mai ai, pentru că e imposibil să ai un singur tip de păcat (Dumnezeu nu judecă după un singur păcat sau după o singură virtute adica :ai fost homosexual, în iad cu tine, ai fost preot, în rai cu tine, nu așa se face ), un judecător corect ascultă acuzațiile care se aduc persoanei judecate dar și apărarea persoanei respective (deci fie că ești preot sau homosexual, Dumnezeu îți va lua în calcul și faptele bune și pe cele rele când va lua decizia, ) 2)Ne iubește pe toți așa cum un soț /tată își poate iubi și soția și băiatul fără a fi vorba de bisexualitate.

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

In Biblie scrie clar ca homosexualii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu, pentru ca este un pacat. Pentru iertarea pacatelor a murit Hristos pe cruce, cei care nu vor iertarea pacatelor, nu-L accepta pe Hristos si nu se pocaiesc. Daca e constient omul cu adevarat de jertfa lui Hristos, isi va da seama de pacatul pe care il face.
Cel mai rau imi pare cand vad biserici protestante in America care oficiaza casatoriile intre persoanele de acelasi sex.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Conform Bibliei homosexualitatea e păcat (dacă și tu ești de acord nu mai are rost să mai ofer argumente), dar unii spun că au cercetat Biblia și cică homosexualitatea nu e păcat, cum ar fi acea persoană care a realizat articolul ăsta http://crestiniliberali.3x.ro/gay/gay.html (titlul articolului cred că spune tot) și sunt mulți alții care în loc să accepte că e păcat și trebuie să renunțe să-l mai facă, au hotărât să interpreteze Biblia în așa fel încât să nu mai fie un păcat.

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

E culmea ca articolul nu ofera nici un verset din Biblie care sa arate ca nu este pacat. In schimb sunt versete care arata ca este pacat.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu oferă, dar autorul articolului s-a stăruit să facă articolul cât mai credibil (chiar dacă nu a oferit versete Biblice el spune că afirmațiile lui sunt susținute de Biblie/în acord cu ceea ce învață Biblia ). happy

Răspuns utilizator avertizat
| MistretulPufos a răspuns:

Daca sunt ****, atunci nu

| Juviia a răspuns:

Poate.

| Nitroblast a răspuns:

Am gasit un unicorn care s-a intepenit cu cornul intr-un copac, doar ca fix atunci cand am vrut sa ii fac poza, a bagat un cheat la tastatura si s-a teleportat cu cornul in alt copac sad

Asta e la fel de adevarata ca si faza ca gheii se nasc ghei.

In loc sa va luati informatia de la asa-zisi "doctori" sustinatori ai Legebeteistilor si de pe tot felul de cancanuri, ia faceti voi un studiu pe mai mult de 3 carti cu privire la mutatiile de genul, eventual cititi si studiile unor savanti din domeniu cu privire la genetica, apoi sa va mai aud inca o data ca nu e vina lor ca sunt ghei.

Dupa cum zicea si Florin, a fi ghei e pacat. Dumnezeu il iubeste, ca tot om este, dar gheiu' alege sa se spurce si sa se indeparteze de El. Liberul arbitru.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu. Totuşi un creştin adevărat ar fi indiferent. Noi, creştinii, nu avem dreptul de a ne bate joc de un homosexual, de un ateu sau de o persoană cu altă credință. Lui Dumnezeu nu îi plac, dar ne-a dat libertatea de a gândi şi de a alege. Un,, creştin" care îşi bate joc de un ateu sau de o persoană cu altă orientare sexuală îşi bate joc de Dumnezeu, deoarece ignoră cel mai mare dar adus omenirii, anume libertatea.

| Mașka98 a răspuns:

„Să nu te culci cu un bărbat cum te culci cu o femeie. Este un lucru dezgustător" (Leviticul 18:22).

| Phancesky a răspuns:

Homosexualii îl plac pe Dumnezeu?

| AlaCuRaspunsuri a răspuns:

Lui Dumnezeu nu ii pasa daca esti homosexual. El iubeste toti oamenii. (Vreau funda)