| Laurrius a întrebat:

M-am gândit să fac pact cu diavolul. Sunt un om bun, am un suflet bun, sunt un om sensibil, dar simt ca Dumnezeu face tot contra mea. Un loc de munca stabil nu-mi găsesc, unde mă duc stau o lună, doua, după sunt dat afara. La bani nu am spor, in dragoste nici atât. Se spune ca atunci când dai la cineva, primești înzecit. Eu simt că mi se ia înzecit. Mă uit la alții, omoară lumea, nu ți-ar da o cafea, oameni răi fara pic de bunătate, care le merge mai bine și au spor la toate. Cum vine asta? Ce rost mai are sa crezi in Dumnezeu si sa-l slujești? Daca, ca sa pot sa fiu fericit, sunt nevoit sa fac pact cu diavolul, atunci accept. Nu am spor în absolut nimic. Sunt recunoscător pentru sănătatea mea, pentru ca vad, aud, pot sa vorbesc, sa merg, dar nu și fericit. A fi recunoscător și a fi fericit sunt două lucruri total diferite. Nici nu știu pe unde s-o mai iau. Aia nu, aia nu, aia nu. De când exist până în momentul de față, nu m-am simțit vreodată împlinit sau cu adevărat fericit. Și culmea, sunt un om bun, de ce sa primesc tot răul și ghinionul ăsta? Orice fac, unde mă duc, nu reușesc, trebuie sa se întâmple ceva. Dumnezeu ne-a lăsat liberi arbitri pe pământ, oricât de bine ai face tu într-o zi, a doua zi poate sa te calce mașina. Deci care e rolul lui Dumnezeu? Cum alții reușesc fara Dumnezeu și alții care cred în el, nu? Și nu mă refer să îți bata la ușă și să îți dea câteva milioane de Euro, o nevasta frumoasa și un Lamborghini. Dar măcar spor să îți dea, sa poți să reușești. Așadar, am ajuns la concluzia că Dumnezeu e doar un nume. Alții fac pact cu diavolul pentru a primi ceea ce își doresc. Rolul asta nu trebuia să îl aibă Dumnezeu?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti inteleg logica!
"Pactul cu diavolul" este insa ceva metaforic, putini stiu ca la baza acestui concept sta "Faust" a lui Goethe, de acolo a plecat acest concept pe care unii il cred realizabil...
de la aceasta scriere, multi au fabulat au scris scenarii de film, ca si cum omul poate sa-l intalneasca pe Satan pe strada sau la rascruci de drumuri si acolo sa-si vanda sufletul!
Este doar un concept, nici Dzeu si nici Lucifer nu sunt fiinte materiale ci imateriale! Deci nu ai avea cum sa faci pact cu Diavolul!

Gandeste-te ca sunt oameni mult mai incercati de viata ca tine si totusi nu vor sa faca acest "pact"!

Eu zic sa te inarmezi cu rabdare multa si sa mergi mai departe, vine Soarele intr-o zi si pe strada ta!

| ania a răspuns:

Dumnezeu nu e Mos Craciun, tonomat pentru dorintele noastre. Rolul lui Dumnezeu e sa conducă intreaga existenta, rolul no
stru e sa ne supunem dorintelor Lui, daca vrem sa fim fericiti, sa avem o viata buna. Deavolul e doar o ființă razvratita care nu ne aduce fericire ci caita aliati la nefericirea si razvratirea lui. Deavolul cu o mana da si cu doua ia.

| RAY a răspuns:

Pact cu diavolul? In latina diavol înseamnă bârfitori, deși romani sunt foarte diavoli, nu ești singurul

| RAY a răspuns:

Ce diavol? După biblie Satana e slijuitorul lui iahve care testează credință omului, ce pact sa faci )))))

| Holiday a răspuns:

Sari din lac in put. Dupa ce ti-ai pus sperantele intr-un spiridus inexistent, acum te muti cu ele la alt spiridus inexistent...

| J0B0MAT a răspuns:

Citisem undeva că atunci când ești sănătos te plângi că nu ai fericire, bani, iubire, mașini scumpe bla bla.Dar când nu mai ai sănătate, o să vezi că nu îți mai dorești altceva decât sănătate.Eu zic că e foarte adevărată treaba asta și că ar trebui să nu te mai plângi pentru ceea ce nu ai, să fii mulțumit că ai sănătate pentru că așa le poți obține și pe celelalte ușor ușor.Invers, nu prea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când faci pacht cu el și o înțelegere cu el cu diavolul este Adevărată ca primiți totul de pe lumea asta primit omul pe care îl iubești cu Adevărat primiți bani și averii tot ce va doriți de la viață dar când vine timpul lui adică când te vede fericit și împlinit ști ce se întâmplă? Îți ia totul câte puțin câte puțin azi îți ia tot ce iubești cu Adevărat peste un timp îți ia și toți bani care iai facut prin ajutorul lui îți ia tot ce ția luat din viață permnanet asta nu înțelegeți voi nu loați nimic când faceți înțelegere cu el cu diavolul el va ia totul căci află tot ce iubiți cu Adevărat și va face fericit cu Adevărat el nu pierde niciodată când un om își vinde sufletul diavolul.

Dar un om care îl are pe Dumnezeu îi dă totul permanent și nu-i ia nimic de la voi căci el știe Adevărul și știe ce inima aveți cu Adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți va da ca să-ți ia totul.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Diavolul te insala ca poate sa-ti dea din ce nu-i al lui, de fapt, dar te fura. Dumnezeu chiar iti daruieste pe "a fi" adica existenta vesnica, nemuritoare. A fi este mai mare decat a avea sau decat a avea cu prisos! Iisus Hristos chiar spune ca viata este mai mult decat hrana si trupul mai mult decat imbracamintea, la Luca 12:23.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

De ce ar face diavolul pact cu un ratat?
Ce sa faca cu tine?

| everything29 a răspuns:

Multe entitati pun stapanire pe oameni, afla cum te eliberezi de ele.
Vointa si Constiinta ta nu se mai manifesta. Fa ti o sesiune de regresie, o sa te lumineze.