| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez in special ateilor.Ce parere aveti despre existenta Universurilor multidimensionale? Matematic, oamenii de stiinta au demonstrat si existenta unui Univers cu 9 dimensiuni.

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au demonstrat matematic? pai matematic pot fi cate universuri vrei si si dimensiuni asisderea. dreptul de a visa nu-l poate lua nimeni, nimanui.

| Andrei7520152 a răspuns:

Sincer nu prea inteleg teoria corzilor. Din putinul cate stiu, am inteles ca sunt modele matematice foarte complexe care explica comportamentul universului. ca teoria sa aiba sens, prezice existenta altor universuri, dar problema e aia ca noi nu avem acces la acele universuri, ele nu se pot masura (pentru ca sunt in afara propriului nostru univers) Deci nu se poate spune ca s-a demonstrat la propriu existenta altor universuri pentru ca nu exista date empirice. sau nu stiu, poate o poti lua altcumva si zici ca datele empirice pentru un multivers se regasesc in propriul nostru univers sau ceva de genul. idk, fiecare crede ce vrea; eu sunt agnostic vizavi de corzi big grin

| OctoberandApril a răspuns:

Ai gresit categoria.
Intrebarea asta e pentru Stiinta si filosofie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma adresez ateilor; parca esti cocosila din filmul morometii; buna seara catrina. buna seara ilie.la ceilalti nu le dau {buna seara}ca e prosti. buna seara si tie valeriu.

| muffy1 a răspuns:

Pai tinand cont ca universul nostru are 11 dimensiuni, de ce as avea o parere de unul cu doar 9 dimensiuni?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Filmul e bun, dar cartea e mai buna. Citeste-o.

| Andrei7520152 a răspuns:

Greseala mea am vrut sa zic 'dimensiuni' nu universuri. se vede cat de bine le stiu laughing

| muffy1 a răspuns:

Dimensiuni nu universuri
teoretic exista o infinitate de universuri paralele, matematic e si demonstrat
ca dimensiuni sunt doar 11 si sunt dovedite. cauta pe goagle si vezi acolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand imi vei explica ce inseamna a "demonstra si real", poate iti voi spune ma mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dupa afirmatiile facute rezulta ca tu si demonstratiile matematice sunt 2 drepte paralele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andrei7520152):

Imi pare bine ca nu faci parte din categoria celor care "stiu totul" fara a cunoaste nimic.Singura obsevatie pe care o am este, ca demonstratia este demonstratie si nu poate fi la "propriu" sau la fgurat. Existenta a ceva nu inseamna si percetia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctoberandApril):

Nu,nu am gresit. Dupa ce voi vedea mai multe pareri, voi arata si scopul cu care am pus-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Puteam sa nu fac aceasta remarca, dar am dorit sa le trezesc anumite suspiciuni asupra scopului cu care am pus-o.Vad insa ca degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca existenta sau inexistenta a ceva ar depinde de cunostintele pe care le avem fiecare si s-ar materializa in modul de viata, am intalni pe strada inclusiv oameni din preistorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci a spune sa" demonstrezi real"este un pleonasm.Nu confunda insa realitatea matematica cu cea perceputa cu simturile noastre.

| muffy1 a răspuns:

De nu poti intelege niste concepte matematice si fizice, te rog sa nu imi dai sfaturi. macar ai citit cum au fost demonstrate cele 11 dimensiuni? ai inteles cumva matematica din spatele demonstratiei, si ai aratat tu ca e gresita sau ca si-au imaginat aia matematica aia? nu...stii, nici particulele subatomice nu au fost dovedite, ca nu avem microscoape sa vedem quarcii, da cu toate astea au fost dovedite particulele alea inca de acum 15 -20 de ani. asa ca mai ia, citeste, vezi de ce dau raspunsu ala, si apoi critica teoria.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hadesule? nu ai tu zile cate am cetit eu la viata mea dar nu asta e problema.morometii e citita de cateva ori in 30 de ani si delirul, mai am marele singuratic de citit.cam deodata.in rest sa fii tu sanatos ca am oleaca de pamancior si ceva cultura.

| FlyAgaric a răspuns:

Dumnezeu e acolo unde nu iti mai poate raspunde stiinta, ex: self-replicate atoms.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dragul meu, sunt convins ca ai "cetit" mult la viata ta.Dar, dupa umila mea parere, in acest caz conteaza mai mult calitatea decat cantitatea.In privinta culturii, daca tot spuneai ca ai "oleaca de pamancior", cred ca esti de acord cu mine ca si cultura cartofului se cheama tot cultura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FlyAgaric):

Daca spuneai :"D-zeu este acolo unde stiinta nu iti poate raspunde INCA", nu te puteam contrazice.Self-replicate atoms, nu iti permite sa limitezi posibilitatile stiintei.

| FlyAgaric a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pus tu i"inca-u" ala acolo, ii bine si asa...dar pentru mine nici stiinta nici religia nu explica prea multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FlyAgaric):

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "inca-u". Daca te referi la diacritice, nu vad sensul. Daca "nici stiinta, nici religia, nu-ti explica prea multe", trag concluzia ca tu nu ai repere solide in viata.Cred ca este dificil sa vietuesti astfel.

| FlyAgaric a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este deloc greu...doar ca intrebarile mele sunt mai complicate decat "exista rai"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FlyAgaric):

Existenta,sau inexistenta raiului, iadului, a divnitatilor, etc.nu sunt adevaruri imuabile, deci nu vad de ce te-ar impedica sa ai repere in viata. Tine cont ca viata noastra, comparativ cu viata unor adevaruri, poate fi nesemnificativa.Deci daca ne nastem si murim cu adevarul respectiv, el ar trebui sa ne fie reper.

| FlyAgaric a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ca nu am repede in viata, ce tot vb acolo mai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FlyAgaric):

De la tine, prin faptul ca nu ai infirmat afirmatiile mele anterioare.Dar cu aceasta terminam dialogul, care s-a abatut de la subiect.