| Mădă0611 a întrebat:

Ma gandeam la o chestie. Cica ateii vorbesc despre dumnezeu pentru ca de fapt il cauta, in "adancul sufletului" stiu ca exista, dar vor sa fuga de consecintele faptelor lor, si am observat ca oamenii se cearta pe religie exact cum se cearta pe politica, si in cazul asta stiu ca dumnezeu exista si bla bla? Chiar nu vedeti cat de penibila e explicatia voastra, sau stiti, dar credeti ca suntem atat de prosti incat sa va credem si sa incepem sa pupam moaste sau sa cotizam la nu stiu ce biserici pocaite?

39 răspunsuri:
| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Huuuuo, blasTfemie!
Credeam ca e asta https://www.youtube.com/watch?v=81ibVbxkjnA

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

:X acum l-am redescoperit

| MskDesign a răspuns:

Vezi tu...cei care face propaganda si propovaduiesc religiile sunt ca pisicile aruncate de pe world trade center, cad mereu in picioare! Religiile au fost un conccept de autoritate asupra populatiilor de rand si mari fabrici de bani.

| Doub a răspuns:

A fi crestin nu inseamna sa pupi moaste sau sa cotizezi undeva.

| Mădă0611 explică (pentru Doub):

...ci sa iti iubesti aproapele, in cazul asta, crestinismul nu exista, ca eu nu stiu o persoana care sa iubeasca pe toata lumea (daca judeci nu ai timp sa iubesti). Apropo, ateismul exista si in lipsa "ideii" big-bangului.

| Doub a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu nu stii asta nu inseamna ca nu exista.

| bleakk a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Ateismul s-a manifestat prin secolele 17-18, nicidecum inainte de crestinism.

| Mădă0611 explică (pentru bleakk):

laughing asta nu inseamna ca nu exista dintotdeauna. E ca si cum intr-o lume in care fiecare persoana sta doar cu ochii in telefon/tableta se trezeste cineva ca nu-i bine, si isi arunca telefonul/tableta, se mai trezesc cativa, apoi, peste cateva sute de ani vii si zici ca doar din anii x au inceput oamenii sa nu mai foloseasca sau sa nu mai stea toata ziua cu ochii bla bla bla.