| VelaJohnny a întrebat:

Mă tot intreb de ceva timp, de ce conducatorii religiosi sunt inaltati atat de sus, sunt priviti ca super-oameni, in loc sa fie priviti strict cum sunt in realitate, niste oameni care doar au niste titluri si functii mai inalte decat mare parte din enoriasi? Prea sunt ridicati in slavi, cu diferite titluri gen „preafericit", li se pupa mainile si chiar imbracamintea si se depun atatea eforturi pentru a fi cat mai comozi. Adica uitati exemplul asta

http://m.b1.ro/......84163.html

Eu am invatat altceva din Biblie, gen Matei 23:1-12
„Atunci Isus le-a vorbit mulţimilor şi discipolilor săi, zicând: „Scribii şi fariseii s-au aşezat pe scaunul lui Moise. De aceea, tot ce vă spun ei faceţi şi respectaţi, dar nu faceţi după faptele lor, căci ei zic, dar nu fac. Ei leagă sarcini grele şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei nu vor să le clintească nici măcar cu degetul. Toate lucrările pe care le fac, le fac ca să fie văzuţi de oameni, căci îşi măresc filacteriile şi îşi lungesc franjurii veşmintelor. Le place locul de seamă la cină, le plac scaunele din faţă în sinagogi, saluturile în pieţe şi să fie numiţi Rabi de oameni. Dar voi să nu vă numiţi Rabi, fiindcă unul singur este învăţătorul vostru, în timp ce voi toţi sunteţi fraţi. Mai mult decât atât, să nu numiţi tată al vostru pe nimeni pe pământ, căci unul singur este Tatăl vostru, Cel ceresc. Şi să nu vă numiţi «conducători», pentru că unul singur este Conducătorul vostru, Cristosul. Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru. Cine se înalţă va fi umilit şi cine se umileşte va fi înălţat."

Spuneti-mi si mie sincer, pun in practica „preafericitii" precum Daniel sau altii gen cel de pe site versetul asta? Daca cei din frunte nu respecta indemnurile si principiile din Biblie, te miri ca mare parte din enoriasi sunt doar cu numele de crestini. Eu unul am ramas socat la informatiile alea, si am realizat ca nu e un caz izolat. Sa nu vorbim de luxul in care traiesc episcopii, lux de pe urma enoriasilor. Daca s-ar pune in practica versetele de mai sus, plus cel in care tot Isus le spune apostolilor „fara plata ati primit, fara plata sa dati" nu ar mai fi diferente intre clerici si laici, gen sa fie tratati cei din cler ca VIP-uri. Unde e umilinta despre care tot vorbeste Biblia?

3 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Hristos a Înviat!
Chestia asta stă în slăbiciunea firii omenești.Vezi tu, socoteală de faptele noastre vom da cu toții, "de la vlădică până la opincă", chiar dacă avem pe coif 3 coroane sau suntem săraci.
Din punctul meu de vedere, treburile au degenerat foarte mult, iar asta se întâmplă de mult timp, dar să nu uităm un lucru foarte important.Patriarhul, mitropolitii, arhi-episcopii, episcopii, protopopii, preotii, oameni, toți mor! Fața bisericii se poate schimba foarte repede, ideea e că Biserica rămâne infailibilă și rămâne exact așa cum a clădit-o Hristos, adică sfântă, sobornicească și apostolească.
Consider că toate astea nu sunt lucruri de mediatizat, ci mai degrabă probleme interne ale BOR, care trebuie să fie rezolvate.Și mă refer la toate cazurile in care sunt implicati oamenii bisericii și în care apar astfel de excese de zel sau in care sunt judecati pentru diferite fapte. Spre exemplu, cazul lui Teofan al Tomisului a fost mai mediatizat decât era cazul.Consider a fi un lucru mult mai la obiect o sanctiune din partea Sinodului, ca de exemplu destituirea din functia pe care o detine(a se citi din functie, nu din scara ierarhica) și să răspundă clar și concis în fața judecătorilor, care să aibă o gândire obiectivă în ceea ce îl privește.
Nu noi vom da socoteală pentru faptele lor, vom da doar pentru ale noastre.Să avem grijă să nu cumva să-i întrecem!

| VelaJohnny explică:

Mda...mersi ca mi-ai raspuns cat de cat la subiect!

| VelaJohnny explică:

Despre care oameni vorbesti ca au facut o facultate pentru a „propovadui"? Si doar nu insinuezi ca noi, ca martori, nu suntem deloc instruiti. In realitate se pune mult accent pe cercetare si studiu, fiind aspecte importante pentru noi. In plus, toti membrii congregatiei sunt instruiti, la intruniri asta facem, si suntem incurajati si personal sa citim si sa studiem. Nu stiu ce parere ai tu de noi in general, dar nu nici un martor nu este prost.

https://www.jw.org/......betizarea/

Daca prin facultate te referi la seminare teologice, nu cred ca se poate numi facultate, din cate am inteles eu. Adica, se intra fara vreo medie, sau test, deci poti fi prost gramada si sa urmezi astfel de cursuri. Daca e altfel situatia la teologie, atunci nu m-ar deranja sa fiu corectat. Si nu-mi displac raspunsurile tale pentru ca sunt martor, ci imi pot displace datorita lucrurilor pe care le sustii in ele, si care pot fi ofensatoare. Se pot subintelege multe lucruri intr-o afirmatie, si poti arata lipsa de respect fata de altii si de convingerile lor prin vorbirea pe care o ai. Nu te critic, o zic prieteneste.