| Alien a întrebat:

Mai intai o marturisire: sunt agnostic. Motivul: prea multe contradictii intre teoria si practica religiilor, prea multa manipulara psihologica, prea putina logica si marturie istorica.

Am totusi o intrebare, cred eu foarte relevanta, indiferent de credinta mea. Cum explicati d-voastra uzul icoanelor cand Sfanta Scriptura zice negru pe alb in Deutoronom:

"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a celor ce sunt sus in cer, sau jos pe pamant, sau in apa si sub pamant."

Cat despre explicatia oficiala a bisericii ortodoxe, am citit despre al doilea consiliu de la Nicaea, dar eu consider ca argumentul logic in spatele adoptiei icoanelor este gresit. Adica, au gandit ei ca daca este folosita imaginea lui Iisus pe cruce, atunci putem folosi si alte imagini. Problema este ca insasi folosirea imaginii lui Iisus pe cruce este o greseala, in contradictie directa cu Deutoronomul, deci restul argumentului este gresit din start.

Ironic este ca dintre toti adeptii fruntasi ai lui Yahweh (YHWH), nu ortodocsii, nici catolicii, si nici protestantii, ci doar cenusareasa familiei, musulmanii, si cateva culte minore respecta cu adevarat porunca lui Yahweh.

3 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Asta am întrebat-o și eu pe profa mea de religie mai demult. Răspunsul e că nu te închini la lemn, la vopseaua de pe icoană, la icoana în sine, ci la dzău, ți-l imaginezi cu ajutorul icoanei. În fine, mi se pare bullshit, doar o scuză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci inseamna ca esti agnostic dar mai mult musulman.ei tragandu-se din roaba agar si fiul ei ismail.de aia li se mai spune si agareni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, dumnezeu a facut legamant direct doar cu evreii si a zis sa nu i se faca chip cioplit lui. Eu unul nu am vazut icoane care sa-l reprezinte pe dumnezeu. Trinitatea crestina spune ca exista trei persoane intr-o singura fiinta acestea fiind tatal, fiul si sfantul duh dar asta e doar un punct de vedere al bisericii. Daca tinem cont de faptul ca Isus e "doar" fiul lui dumnezeu si nu e parte din el asa cum spune biserica atunci oamenii care se roaga si il reprezinta pe Isus nu incalca nicio porunca a lui dumnezeu pentru ca Isus nu e dumnezeu.