| ML001 a întrebat:

Credeti ca protestantii sunt mai credinciosi ca orthodocsii sau catolicii?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.Fiecare dintre noi incearca sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu.El ne spune ca putem sa mancam orice,nu ce intra in gura spurca pe om,ci ce iese din gura caci iese din inima. Daca cuvintele care ies din gura ta sunt bune si curate,si inima ta este buna. Sa te pocaiesti inseamna sa te caiesti de pacatul facut sa iti ceri iertare, si sa te lasi de el.
Poti sa fii pocait la ortodocsi, si poti sa mergi intr-o adunare si sa nu fii pocait.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

12 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, dacă credința înseamnă să mergi în fiecare weekden la biserică și să trăiești după reguli cât mai dure, să nu cumva să te bucuri de viață, da, sunt mai credincioși.
Bine, nu că ortodocșii sau catolicii n-ar avea reguli tâmpite...

| Urzi23 a răspuns:

ML001 intreaba:
Credeti ca protestantii sunt mai credinciosi ca orthodocsii sau catolicii?

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Nu exista pe pamint un etalon de credinta la care sa ne raportam si nici aparat de masura pentru evaluat credinta.

Doar la Dreapta Judecata vom fi evaluati.

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Problema de aici http://www.TPU.ro/religie se pune cam asa :

-Valul nou plin de ne,,,,, ti :atei si ce or mai fi ei pe acolo, niste ignoranti ai moralei si invataturilor Crestine

-Un mic grup de Crestini care au comun Biblia si folosind Cuvintul lui Dumnezeu incearca sa ii lumineze la minte pe cei dintai.

-Ps Ateii ofticosi vor raporta raspunsul ca irelevant sau ilegal/obscen deoarece ii doare adevarul

| MMihai a răspuns:

Cel puțin unii protestanți mai citesc Biblia, pe când la ortodoxi sunt unii care care nici nu o citesc.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru MMihai):

La ortodocsi credinta se traieste (cel putin asa ar trebui sa fie). Noi nu stam si analizam si comentam Biblia, punctul central al credintei nostre este Sfanta Liturghie, cu Sfanta Impartasanie, despre care credem ca este insusi Trupul si Sangele Domnului Iisus Hristos. Probabil ca sunt multi care nu stiu din Biblie decat ceea ce se citeste la Sfintele slujbe de peste an (adica Noul Testament) sau se spune la predica. Dar ce importanta are? Iar despre Biblie, nimeni (nici preotii, nici mirenii) nu interpreteaza Biblia. Avem intotdeauna in vedere modul in care au interpretat-o Sfintii Parinti din primele secole ale crestinismului, alta interpretare nu ne mai trebuie.

| chelstone a răspuns:

Orice indoctrinat religios de orice culoare a depasit de mult limita credintei si acestia au devenit habotnici, acesta cred ca e cuvantul potrivit, nu ''mai credinciosi'', pentru ca majoritatea dintre acestia se bat pentru un loc in fata la moaste sau sa baleasca primul pe vreo icoana, asista la tot felul de ritualuri gen: boboteaza (cand doar niste habotnici cu pasarici pe cap se pot arunca intr-o apa cu multe grade sub zero), inconjurari de biserici, urcari de dealuri in genunchi, prin america latina isi dau bice singuri, unii sunt exorcizati, toate aceste reprezinta comportamente habotnice, deja iesim din sfera credintei.

| Rapunzell a răspuns:

Cred ca protestantii stau bine la capitolul "respectarea legilor". Chiar daca au denaturat Adevarul, tin la legile lor si le respecta. Ortodocsii insa sunt delasatori si ipocriti, marea majoritate. Ah, si prosti, foarte prosti pentru ca, desi detin dreapta credinta, nu prea tin cont de ea si interpreteaza gresit libertatea oferita de Hristos.
Cat despre credinta, aceasta este individuala si numai Dumnezeu o poate masura. A nu se generaliza! Nu toti ortodocsii sunt ortodocsi, insa toti sectantii sunt sectanti.

Răspuns utilizator avertizat
| VladimirPutin a răspuns:

Cred că toți din aceștia sunt foarte proști

| jeffery a răspuns:

Din punct de vedere al unui protestant (mai exact NEOprotestant), ma pot bucura sa afirm ca nu ma consider mai credincios decat un ortodox sau un catolic. Asta nu inseamna ca nu sunt credincios, dar, desi nu prea inteleg exact de ce, dar unii oameni (poate nu chiar toti) de religie ortodoxa stau ore/zile pentru a pupa nu stiu ce moaste (cum am mai spus, nu inteleg de ce). Ei, asta pentru mine e un mare exemplu de credintawinking

@Lorrra, stii macar cum a luat nastere protestantismul?

| GyeBaek a răspuns:

Sincer crdinta unui prostestant este mai mare decat a unui ortodox, dar ordoxii sunt mai specilalizazi in modurile ce as exprima mai clar credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de fiecare persoana / daca inseamna a fi un bun crestin inseamna sa pupi icoane si sa pupi oase de zombi eu raman ateu si in lumea de dincolo