| Maxim96 a întrebat:

Maica Domnului este cu tot cu trup la cer?

Răspuns Câştigător
| Dan10079 a răspuns:

Da, la Adormirea Macii Domnului, dupa ce s-a facut inmormantarea, a mai venit Sfantul Apostol Toma ca sa isi ia la revedere de la Stapana noastra si au dezgropat mormantul si nu mai era trupul ei acolo, asa a fost randuit de Dumnezeu ca sa vada oamenii ca trupul Maicii Domnului nu a ramas pe pamant, de aceea nu exista nici moaste. Trupul ei nu a fost da spre putrezire deoarece era sfant pentru ca din Sfanta Nascatoare de Dumnezeu s-a nascut insusi Mantuitorul.

62 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Inscrie-te la facultatea de teologie si rezolvi problema.

| Crissu3005 a răspuns:

Dc te-ar interesa asa ceva? laughing

| MMihai a răspuns:

Dacă, după moarte, a fost îngropată
cu trupul ei,
tu cum crezi
că ar trebui să fie?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru MMihai):

Nu crede ma nimic ca pe el stiinta il lasa rece, la el e pe baza da matanii zilnice si pupat poala popii.

| vitbsk a răspuns:

Conform Sfintei Tradiții, da.

http://paginiortodoxe.tripod.com/vsaug/08-15-adormirea_maicii_domnului.html

Pe scurt, Sf Ap Toma a întârziat la funeraliile Preacuratei ajungând după ce s-a sigilat mormântul, iar ceilalți apostoli au deschis mormântul, pentru ca Toma să-și ia rămas bun, doar că trupul nu mai era acolo.

| Lizzu a răspuns:

Nu. Pentru ca,din cate stiu eu, aceasta nu s-a inaltat la cer, nu? sau ma insel?

Maxim...e imposibil ca o persoana sa fie intr-o lume spirituala cu tot cu trup... parerea mea.

Trupul ramane aici, iar sufletul, daca avem unul, pleaca mai departe.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru vitbsk):

I l-o fi furat. Nu se spune ca s-a ridicat la cer, asa ca...

Oricumm conteaza?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Lizzu):

Da, suflet avem 100%, eu am verificat happy. Se poate verifica, numai cu vointa!

| vitbsk a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

NU l-a furat nimeni pentru că mormântul a fost străjuit 3 zile de ceilalți apostoli, care au petrecut în rugăciune în tot acest timp, dar și după pentru a li se arăta unde a ajuns Preacurata.

| Lizzu a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Cum verifici?

Si eu am crezut si am simtit mereu ca avem, chiar daca unele persoane afirma ca suntem doar carne si atat.
Eu tind sa cred ca omul este mai mult de atat, ca are si o parte materiala (corpul) si una spirituala( sufletul).

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Lizzu):

Partea de carne de care zici tu, este doar 5 % cat inseamna sufletul, fiinta noastra care este restul 90%. Fiinta e mult mai evoluata decat carnea si oasele noastre. Fara de ea nu puteam sa ne miscam. Aici se imbina logicalitatea cu credinta in Dumnezeu.Nu sti incotro sa te duci, dar mereu ai impresia ca aceasta credinta bate logica. Se poate verifica in N moduri. Nu se poate explica in cuvinte acea senzatie uimitoare. Eu mi-am verificat printr-o simpla intamplare. In timp ce dormeam, s-a intamplat sa se desparta sufletul de corpul meu si am vazut ca in fractiuni de secunda eram in cealalta parte a casei.Ma vedeam pe mine, vedeam oglina din hol, intunericul din casa si culmea era ca eu nu ma vedeam in acea oglinda si ma speriasem si atunci fugisem in corpul meu spre a nu am influenta si ramane in oglinda. Este foarte periculos. Si atunci cand intram in corp am vazut cum intram. Pe spate cu mainile crucis. Fara sa stiu ca asa este normal sa intre un suflet in corp.

| Dan10079 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Ca sa vezi ce ai descris tu trebuie sa fii mort, cum ai facut asta?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Dan10079):

Ce sa fac?

| Dan10079 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Sa vezi ce ai vazut. (tu separata de corp)

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Dan10079):

Nu stiu... pur si simplu s-a intamplat. Am incercat sa vorbesc si cu parintii, mai ramane un singur lucru de facut. Sa vorbesc cu un preot. Poate Dumenzeu pregateste ceva serios pentru mine si poate chiar ma vrea sa Il slujesc. De atunci se intampla minuni in fiecare zi si preziceri in vise si deci trebuie consultat asta, foarte serios.

| Lizzu a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Aha..imi amintesc ca ai spus asta la alta intrebare.
Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa ma decorporalizez.
Nu stiu daca nu e doar o iluzie sau vis. Stii ca visele par foarte reale.

As vrea sa mi se intample ceva de genul, macar pentru experienta. Dar dupa, nu voi realiza daca a fost vis sau realitate.

| Dan10079 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Ce religie ai?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Lizzu):

Da, nici eu nu sunt convisna 100% ca era realitate, insa imi amintesc si acum perfect ce faceam, cum ma miscam, ce simteam. Poate era o premonitie...sau stiu si eu. Tot ce stiu este ca sufeream foarte mult dupa cineva foarte drag mie care m-a mintit si probabil atat de tare suferea sufletul ca s-a intamplat sa iasa din corp. Mai stiu persoane carora li se decoperta sufletul de corp. E o senszatie unica, probabil la multa suferinta happy. Eu incasez multe suferinti aici. Dar cred ca mai bine am termina cu subiectul meu, pentru ca aici se vorbea de Maicuta Domnului happy. Am venit doar asa sa iti explic tie. Cred ca mai bine iti dadeam pe privat.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Dan10079):

Eu sunt ortodoxa. De ce?happy

| Dan10079 a răspuns (pentru Lizzu):

Daca vrei asa de tare, roaga-te la Dumnezeu si te va ajuta daca este si voia Lui, acest lucru nu il vede toata lumea.

| Dan10079 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Si eu intrebam.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Dan10079):

Este okei happy.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Dan10079):

Apropo, semnul tau, l-am fotografiat pe usa unui gard de la o biserica din Olt.

| Dan10079 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Da este un semn crestin ortodox, numi Hristograma.

| Lizzu a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Ok happy mersi pentru explicatie.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ai pentru cehappy.

| Lizzu a răspuns (pentru Dan10079):

Nu,Dan happy lucrurile astea nu se intampla daca te rogi lui dzeu. Daca exista un dzeu, el nu sta sa ma faca pe mine sa-mi ies din corp..are lucruri cu mult mai importante de rezolvat in lumea asta, cred eu.
Numai sa si le rezolve. Ceea ce nu cred...

--Si decorporalizarea nu este un lucru ce tine de religie si dzeu, nu este religios si nu se intampla doar persoanelor religioase.
E ceva ce tine de esoteric, de astral, de conexiunea omului cu cosmosul. Asa se spune...

| Dan10079 a răspuns (pentru Lizzu):

Da dar pana la urma in toate exista un bob de credinta in Dumnezeu, si pentru Dumnezeu nimic nu e imposibil, in rugaciuni pot sa ii ceri orice, dar pentru implinirea lor trebuie sa fie si credinta pe masura si niciodata nu se va intampla ca Dumnezeu sa nu aiba timp de cineva, El ne iubeste pe toti ca pe unul singur si la fel se poarta cu noi ca si cum ar fi doar unul, fiecaruia ii da atentie si il iubeste foarte mult.Gandeste-te ca si cum tu ai o jucarie stii? Si jucaria aia nu face nimic pentru tine, nu te asculta nici macar nu crede in tine, dar tu tot tii mult la ea si iti place doar pentru simplu fapt ca ai facut-o tu!

| Dan10079 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Ai primit mesajul care ti l-am trimis?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Dan10079):

Da, am primit. Am fost pe telefon. Acum l-am vazut.