| Maxim96 a întrebat:

Maica Domnului este cu tot cu trup la cer?

Răspuns Câştigător
| Dan10079 a răspuns:

Da, la Adormirea Macii Domnului, dupa ce s-a facut inmormantarea, a mai venit Sfantul Apostol Toma ca sa isi ia la revedere de la Stapana noastra si au dezgropat mormantul si nu mai era trupul ei acolo, asa a fost randuit de Dumnezeu ca sa vada oamenii ca trupul Maicii Domnului nu a ramas pe pamant, de aceea nu exista nici moaste. Trupul ei nu a fost da spre putrezire deoarece era sfant pentru ca din Sfanta Nascatoare de Dumnezeu s-a nascut insusi Mantuitorul.

62 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns (pentru Dan10079):

"Gandeste-te ca si cum tu ai o jucarie stii? Si jucaria aia nu face nimic pentru tine, nu te asculta nici macar nu crede in tine, dar tu tot tii mult la ea si iti place doar pentru simplu fapt ca ai facut-o tu! "

happy

| Dumniezău a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu.Iti va da raspunsul in vreo 80 de ani.

| FIFA14 a răspuns:

Nu.

| milan9 a răspuns:

Potrivit mărturiei părinţilor din veacul apostolic, această minune chiar a fost deplin constatată de către ei...

| BlackSulphur a răspuns:

Este interesant cum isus si mama lui, cele mai importante personalitati ale crestinismului, nu au trupul pe pamant. O scuza numai buna sa justifice lipsa oricaror dovezi reale ca ei ar fi existat!

| RaduMD a răspuns:

Cei din Bisericile traditionale considera ca Maica Domnului este cu trupul la Cer. Aceasta este o opinie veche si larg impartasita in Biserica Ortodoxa si un adevar fixat la nivel dogmatic in Biserica Catolica (=Dogma Asumptiei).

| ErrorFound a răspuns:

Din cate stiu, numai Iisus s-a ridicat cu tot cu trup la cer.
Nu, nu-ti impartasesc credinta.

| RAY a răspuns:

Da de fapt zeita isis sa inaltat la cer tot cu corpul ei

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Nu am stiut de Isis ca asa a fost, dar referitor la zeii egipteni nu am nimic cu ei.Sunt mituri!

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Isis
fecioara maria e copie exacta a lui isis asa ca daca unul e mit si al dolea e, pentru tine e un mit pentru alti nu-i un mit tu ai fost crescut sa crezi ca nu-i un mit daca erai crescut sa crezi ca isis e reala ai fi crezut

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Simmple coincidente si atat...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru vitbsk):

Sf ap Toma dar pe unde umbla de a întârziat?
Scuză-mă dar astea de unde le-ai citit? în Biblie sigur nu se arată aşa ceva!

Bine ai spus : "sfanta traditie"! l-a asta nu am cum să te contrazic.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sfanta Tradiţie (PREDANIA) neschimbată conţine SCRIERILE EPISCOPILOR şi SFINŢILOR din perioada apostolilor şi din primele secole creştine care au apărat creştinismul, au apărat Scriptura şi au explicat-o!
Chiar şi Biblia, Scriptura, este născută în INTERIORUL Bisericii, în interiorul Tradiţiei apostolice a Bisericii!

Ca fapt divers, Biblia nu vorbeşte despre ea însăşi, despre "Biblie" (epistolele au fost unite mai târziu), DAR, în schimb vorbeşte despre PREDANIE - "Sfânta Tradiţie"!
Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisă (urma să se scrie în decursul primului secol, şi să se unifice în cel imediat următor…) dar în schimb, Apostolii vorbesc despre PREDANIE (Sf. TRADIŢIE)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu numai Biserica, dar chiar si fiecare cult (chiar şi sectele) poartă în spate o tradiţie, poartă tradiţii... DAR, în concluzie, contează de unde vin acele "tradiţii". De la oameni (în cazul celor 39000 de secte), sau de la APOSTOLI?

În istoria Bisericii NU s-a schimbat nimic din Sf. Tradiţie. O singură dată au încercat unii (numai catolicii) să schimbe un cuvânt iar gravitatea acestei MINIME SCHIMBĂRI (doar de către catolici) a fost atât de gravă încât a apărut prima "schismă" şi prima grupare dizidentă (care s-a îndepărtat de adevăr): Catolicismul.

Biserica Ortodoxă a continuat să respecte învăţăturile NESCHIMBATE ale Scripturii şi ale Predaniei (din care s-a adunat la început chiar şi Scriptura - Biblia!)

| mariaalessandra a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Avram din cate stiu s-a ridicat la cer c u tot cu trupul intr-un car de foc; parca Avram.

| mariaalessandra a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Experiente in afara corpului.Dar daca as fi in locul tau, fiind chestia cu oglinda eu m-as speria si m-as gandi nitel la fantomita aceea, desi nu cred in fantome.

| Maxim96 explică (pentru mariaalessandra):

Nu Avramm ci Ilie Tezviteanul s-a urcat in car de foc.
Si Enoh mai inainte tot s-a urcat cu tot cu trup.
Se spune ca inainte de sfarsitul lumii acesti 2 proroci vor veni pe pamant.

| danay72 a răspuns:

1Corinteni15:44

| vitbsk a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Surioară răspunzi cu efect întârziat, Biblia e doar o parte a Sfintei Tradiții.

Sf Apostol Toma avea de făcut misionariat în India.

Tu cine crezi că a reunit toate textele biblice nou testamentare care circulau prin cetățile Imperiului Roman?

Nu cumva tot preoții și episcopii acelor vremuri?

Ai grijă de tine, te pup.

| vitbsk a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Ca să nu mai ai dileme pe unde avea misionariat Sfântul Apostol Toma îți recomand să citești viața sfântului.

http://paginiortodoxe.tripod.com/vsoct/10-06-sf_ap_toma.html

Citește măcar pentru cultura generală ca să înțelegi ce spun ortodocșii și să ai o mostră din Sfânta Tradiție.

Desigur poți continua să bagatelizezi Sfânta Tradiție și s-o ignori dar ar fi dauna unei reflecții profunde.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru vitbsk):

Frăţiorul meu scump şi drag - la mine nu e importantă traditia-nu dau nici un ban pe ea.
Biblia nu e tradiţie, e Cuvântul lui Dumnezeu.

totuşi îţi multumesc că ai cautat link-ul pentru mine.

o zi frumoasă.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ca fapt divers, Biblia nu vorbeşte despre "Biblie", dar în schimb vorbeşte despre "TRADIŢIA ORALĂ", despre cuv. PREDANIE! Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisă (urma să se scrie în decursul primului secol, şi să se unifice în cel imediat următor…)

Sf. Predanie (Tradiţie) A ADUNAT, a explicat şi a apărat SCRIPTURA prin scrierile sale vechi de 2000 de ani aparţinând primilor episcopi ai Bisericii.

Dacă cineva nu recunoaşte "Tradiţia orală" care a circulat în Biserica primelor trei secole, atunci nu poate să respecte nici Scriptura – apărută în această Tradiţie a primelor trei secole ale Bisericii…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu numai Biserica, dar chiar si fiecare secta de pe lumea asta poarta in spate o traditie, poarta traditii...

Ca un exemplu, in urma reformei protestante au rezultat pentru inceput atunci mai multe traditii (cu adevarat omenesti, fara legatura cu divinul):
traditia protestanta lutherana;
traditia protestanta reformata, calvina;
traditia protestanta anabaptista;
traditia protestanta anglicana;

Deci in concluzie, conteaza DE UNDE vin acele traditii: de la Martin Luther si acolitii lui, Calvin si Zwingli (eretici ai sec XVI), sau daca acele traditii sunt lucruri neschimbate de catre secte de-a lungul timpului, lucruri lasate chiar de EPISCOPII PRIMELOR SECOLE CREŞTINE!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ceea ce in Biserica este numita Traditie nu este altceva decat un corp compact de invataturi patristice NESCHIMBATE.
Cand in istoria Bisericii (doar la catolici) s-a schimbat un singur cuvant din Sf. Traditie, a aparut prima schisma si prima grupare separata: Catolicismul.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Bla bla bla. bla bla bla. bla bla bla ...bla bla bla
nu vorbeam cu tine phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt phbbbbt

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Am observat că ai trecut la jigniri la mine...nu ai decât- pe mine jignirile nu mă fac

îi comentezi pe Luther, Calvin şi alţii! De ce?
stai că îţi spun eu!
pentru că :
-acuza Biserica de abuz financiar, doctrinar şi religios.
-condamnase vânzarea de indulgenţe
-arătase că unele tradiţii ale Bisericii erau nebiblice.
-au atacat Biserica:
cu privire la celibatul ecleziastic şi la venerarea Mariei,
cu privire la necesitatea întoarcerii la principiile iniţiale ale creştinismului.

-pe asta se baza biserica, atunci când Luther a adus reforma:după moarte păcătoşii trebuiau să îndure pentru o perioadă de timp anumite pedepse. Însă se spunea că timpul de pedeapsă putea fi scurtat prin cumpărarea de indulgenţe care erau acordate sub autoritatea papală în schimbul unei anumite sume de bani.

Lovitură sub centură nohh? parcă astăzi nu e tot la fel.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Bine, eu nu sunt catolic, asaca nici nu am cum sa sustin acele teze catolice...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iar în privinţa respectului sau a cinstirii Maicii Domnului, aceasta era de bun simţ, iar Biserica oricum o cinstea încă de la început. Nu au iniţiat nimic catolicii…

Referitor la dovezile privind existenţa cinstirii sfinţilor încă de la începutul creştinismului, iată că scrierile "Părinţilor (episcopilor) apostolici" menţionează cinstirea, spre exemplu, a unor sfinţi mucenici.

„Noi am strâns osemintele lui ca un odor mai scump decât aurul şi decât pietrele scumpe şi le-am aşezat unde se cuvine; aici ne vom aduna cu bucurie şi Domnul ne va da nouă să sărbătorim ziua naşterii sale celei martirice, spre amintirea biruinţelor sale şi spre întărirea altor luptători." (Martiriul Sf. Policarp al Smirnei +155 d.Hr- doar una dintre mărturiile din perioada CELOR CONTEMPORANI CU APOSTOLII!).

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

"acesta era de bun simţ (pentru cei care au)" -tare asta multumesc! mi-ai facut ziua mai senină oh go on oh go on oh go on oh go on oh go on

Martiriul Sf. Policarp al Smirnei mama ce chestie! si asta-i sfant?

Biblia arata ca exista doar un singur mijlocitor.nu 500000 de "Sfinti"( pe putin)

dai carti la greu -dar eu nu vreau carti eu vreau Biblia! fara suport biblic e nimic ceea ce dai tu!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biblia este tot una din cărţile Bisericii. Diferenţa e următoarea:

-paginile Scripturii au fost scrise de Apostoli şi selectate din mulţimea de scrieri a timpului (după autenticiatea lor) DE CĂTRE EPISCOPII BISERICII!
- iar paginile Sf. PREDANII au fost scrise de PRIMII EPISCOPI ai Bisericii şi păstrate sub purtarea de grijă a lui Dumnezeu (care a profeţit sfinţenia Bisericii Sale până la sfârşitul vremilor...)

Şi într-un caz şi în celălalt, dacă cineva nu recunoaşte onestitatea PRIMILOR EPISCOPI ai Bisericii şi-a tăiat atunci craca de sub picioare, pentru că rămâne fără Biblie (onestitatea acelor PRIMI EPISCOPI a sintetizat Biblia!)