| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Manipularea este un pacat?
P:Sbig grinoar d.p.d.v religios.

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Pai da, ar cam trebui sa fie.

| milan9 a răspuns:

Educaţia coercitivă pe care părinţii o aplică în cazul copiilor, doar spre binele lor, nu, nu se poate numi manipulare.

Acest cuvant are în general o conotaţie negativă, ori ceea ce fac părinţii, doar în beneficiul propriilor lor copii, nu este manipulare, ci susţinere sau dirijare a formării lor educative şi spirituale! happy

| AnduZet a răspuns:

Doar manipularea in masa

| sabrina103 a răspuns:

Da. Indiferent de domeniu. Dar convingere si persuasiunea nu sunt.

| SaveTheNature a răspuns:

Manipularea este CLAR un pacat! Porunca a 5-a spune sa nu minti. In general manipularea are la baza minciuna.

| GreenBubble a răspuns:

Religia in sine e o forma de manipulare in masa, deci ce mai conteazalaughing)
Si da, a manipula o persoana(sau mai multe) pentru a atnge un scop propriu se poate socoti ca si pacat.

| iubesc a răspuns:

Normal!

| danut a răspuns:

Prin manipulare intelegem acea actiune in care "cineva" face un alt individ sa accepte ceea ce doreste manipulatorul. Dorinta manipulatorului poate fi buna sau rea DAR nu stim daca este in armonie cu dorinta manipulatului sau daca acesta poate discerne actiunea in cauza. In principiu si in general este asimilata cu inselatoria deci este PACAT.

Răspuns utilizator avertizat
| lolium a răspuns:

Mi-a spus odada bunica (pe tonul ei insuportabil de comanda )sa fac ceva pentru ea si i-am zis ca nu vreau.
si mi-a bagat imediat faza cu : sa vezi ca pe fratele tau l-a ajutat dumnezeu pentru ca e cuminte, iar cu tine nu o sa vrea.
mentionez ca aveam probleme cu stima de sine si increderea in propria persoana, iar vorbele ei au fost mai ceva ca sarea pe rana.

manipularea e pacat, pentru ca face rau celorlati

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru lolium):

Pffuaaai,cati am intalnit din astia ma ia greata.
Gen, daca nu-ti dau funda, ma bate Dumnezeu cu toporul.Sau ajung maturator.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SaveTheNature):

Bine.Dar daca manipularea nu-i face rau celui manipulat, nici bine nici rau, este benefica doar celui care manipuleaza? Sau daca este benefica amandurora? Sau manipularea care are la baza adevarul. Exista si poate fi cea mai eficienta.

| IoanGuraDeAur a răspuns:

Religia e insusi manipulare. cati nu se tem de un om invizibil care nu le da bilet catre ceruri daca nu fac pe sluga in fata lui?