| Maomau a întrebat:

"Marele suflet al Asiei" pe nume Mahatma Gandi afirma deja in 1920 ca Europa Crestina Intrupeaza Duhul Satanei?(Citat din cartea "Lumea spirituala a Indiei" aparuta in 1928 in Editura Holle din Darmstadt)
Chiar in Biblie in Ioan 8: 44 aflam ca pe Diavol il putem recunoaste dupa numeroasele crime pe care le-a savarsit! Mahatma se referea la istoria Bisericii lui Isus Christos care s-a dovedit a fi in toata istoria ei, cea mai criminala institutie din istoria umanitatii!
Ce parere aveti despre aceasta afirmatie a lui Mahatma Gandhi?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Uite, fie ca ii spui Dumnezeu, fie ca ii spui Allah, fie Shiva sau orice alt nume, ideea e aceeasi. Un zeu suprem care a facut totul posibil. Eu cred ca ceea ce spune biblia (ca valoare culturala nu religioasa) este interpretarea cuvantului divin de catre om. Dar ca sa fiu sincer, totul pare a fi doar o personificare a astrelor. Sunt multe care se leaga altfel fata de cum sunt citate. Craciunul (legat de cei trei magi) reprezinta de fapt o pozitie a soarelui (dupa un declin astral, pe 25 dec. soarele incepe din nou sa se ridice-de aici nasterea lui Isus-are de-a face strict cu solstitiul de iarna, iar magii sunt de fapt Cei trei regi din Centura lui Orion care din nou pe 25 dec indica exact pozitia soarelui) Pastele e de fapt un alt inceput (pastele se calculeaza in functie de o pozitie a Lunii in raport cu soarele), o saptamana are 7 zile-reprezinta o perioada din fazele lunii (luna noua, primul patrar, al doilea patrar si luna plina), o luna are 4 saptamani (reprezinta ciclul complet al lunii-+/- cateva zile pentru a nu depasi ciclul unui an-daca ar fi complet, te-ai trezi ca intr-un an craciunul e iarna, iar in altii ar pica vara)...In fine. Cam tot ce se spune e de fapt e interpretare astrala. Asta e pentru mine (o persoana mai rebela care face exact opusul a ce i se spune vis-a-vis de "Crede si nu cerceta")

22 răspunsuri:
| Încrucişătorul a răspuns:

Pana in 1920, Europa era deja mutilata dincolo de orice imaginatie.

| raduro1985 a răspuns:

Sunt semi-crestin. Cred in Dumnezeu si il respect, dar nu cred in institutia care ar trebui sa il reprezinte. Nu sunt in totalitate de acord cu Gandhi, si de ce spun asta: Satana e unul. Europa crestina in cel mai rau caz ar putea fi "o legiune" (fiind o comunitate), deci nu unul.

| Arthur a răspuns:

Este o scoatere din context. Aşa ceva folosesc unele servicii pentru dezinformare. Un adevăr spus pe jumătate este o minciună.
Pentru a răspunde totuşi scurt la întrebarea ta > este vorba în primul rând de industrializarea care a avut pe lângă efecte pozitive o mulţime de alte efecte negative uşor sesizate de marele gânditor. Acel diavol este tocmai această industrializare : " El a combătut cu înverşunare industrializarea, încercând să ridice un zid de apărare între el şi compatrioţii lui, pe de oparte, şi ideologia şi modul de viaţă occidental. El preamărea modul simplu de viaţă, marcat de vegetarianism, medicină naturistă şi igienă. El a ridicat roata de tors la statutul de simbol al acestui mod de viaţă, cerând indienilor să lupte împotriva industriei textile britanice prin promovarea unei industrii rurale, caracterizate prin materiale ţesute de mână. La un moment dat, înainte de a-şi începe discursurile publice, el se aşeza în faţa roţii de tors, pentru a-şi pomova astfel principiile. "
Deci prietene las-o mai moale cu trimiterile inteligente!

| GRs a răspuns:

"Chiar in Biblie in Ioan 8: 44 aflam ca pe Diavol il putem recunoaste dupa numeroasele crime pe care le-a savarsit! "

Sa vezi numai cate crime a facut Dumnezeu in vechiul testament...

| Maomau explică (pentru raduro1985):

1 In care Dumnezeu crezi?
In Dumnezeul lui Moise si al religiei mozaice care nu are fii nici in ziua de azi si pe a carui Lege numita Torah crestinii fac lipsa mare?
Sau ai auzit tu vreun crestin sa tina legile Torei care sunt date de Dumnezeu lui Moise?
2 Nu e vorba de o persoana ci de duhul care este careracteristic unei intregi comunitati!

| Maomau explică:

Lui troscanici:
Ai inteles din nou aiurea!
Chiar eu personal sunt un mare admirator al omului Isus si ca atare ii admir inteligenta, dar personajul virtual care face subiectul religiei crestine este Diavolul care s-a intrupat in corpul rabinului Isus la inviere!
Si acest lucru este cauza pentru care biserica crestina s-a dovedit a fi in istoria ei cea mai criminala institutie din istoria omenirii, si la acest personaj virtual din Noul Testament pe seama caruia niste criminali au pus bazele religiei crestine, este exact subiectul la care face referire si marele Ghandi!
Pricepi?

| Maomau explică (pentru Arthur):

Asa este!
Biblia intreaga este o scoatere din context prin care sarlatanii numiti parintii bisericii crestine au luat scriptura unei alte religii si si-au insusit-o scotando din CONTEXT si schimbandu-i mesajul!
Deci despre ce vorbim?

| Maomau explică (pentru GRs):

Si ce treaba am eu ca ateu cu asta?
Crezi ca eu dau doua parale pe un Dumnezeu care omoara bebelusi nevinovati?
Iata de ce trebuie sa fi ateu!

| Arthur a răspuns (pentru Maomau):

Despre tine!
Nu crezi că e ipocrizie să foloseşti aceleaşi metode pe care le dezavuezi?

| Maomau explică (pentru Arthur):

NU! Pentru ca versetele la care ma refer eu sunt luate din contextul mincinos al Bibliei si reasezate in contextul natural al scripturilor originale!
Asa ca pricepi diferenta? Sau nu-ti convine sa auzi adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate.asa zisiicrestini au pornit sa raspandeasca adevarul, dragostea si mila domnului cu sabia.stiind ca Domnul nu sileste pe nimeni, nici nu obliga ci asteapta ca omul sa vina la el de buna voie, ori macar sa inceapa sa-l caute si domnul sa iasa in intampinarea lui.este scris; cand nu veti mai suporta durerile, veti cauta oameni care sa va invete despre Domnul, prin crapaturile dealurilor si mintilor dar nu-i veti afla.asa vor fi de rari adevaratii crestini.cei actuali sant cei care au ales o forma de credinta fara slava,ci pur omeneasca, comerciala, si diistrugatoare de suflete, nicidecum salvatoare.dar; nahatma gandi o fi fost o fiinta spitituala care a perceput divinitatea si probabil a trait conform principiilor universale bune.dar lumea spirituala a indiei, cu credintele lor nu au nimic in comun cu Iisus Hristos fiul Domului.

| Maomau explică (pentru anonim_4396):

Tot ce se cheama crestinism in ziua de azi si este bazat pe Biblie este un "asa zis crestinism"
Isus cand se aduna cu cei care ii urmau invataturile nu vorbea nici despre Hristos si nici despre faptul ca el singur este Fiul lui Dumnezeu si nici sa se renunte la Lege ca toti criminalii (ca Pavel) vor fi mantuiti prin credinta in Lucifer alias Christosul.
@ Se poate ca lumea spirituala a Indiei nu are nimic ci, un cu Hristos dar sunt zvonuri ca invers ar fi valabil, si anume ca Isus a avut multe in comun cu spiritualitatea Indiei!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Intreaba-l pe el, oamenii cu putere conduc lumea inclusiv si biserica dar nu pe a lui Hristos

| raduro1985 a răspuns:

Pentru Maomau. Cred in Dumnezeul lui Isus. Si pana aici. In schimb nu cred in institutia Lui de pe Pamant (asa-zisa biserica si cei ce slujesc aceasta biserica). Dar cred in Biserica duhului sa ii spun. Nu sunt foarte cult in ceea ce priveste religia explicata. Sunt de acord cu tine ca Biblia este doar o scriere interpretata asa cum a vrut biserica, prezentata asa cum lor le convine.

| Arthur a răspuns (pentru Maomau):

Tu ai lipsă de percepţie sau ce pana mea? Ce le ameţeşti acolo, ai trunchiat un citat şi cu asta basta, las-o că măcăie!

| Maomau explică (pentru raduro1985):

E bine ca spui asta pentru ca trebuie sa stii va Dumnezeul lui Isus este Allah!
Si asta vedem din faptul ca Isus fiind rastignit pe cruce se ruga Tatalui sau cu Eli Eli Lama Sabachtani, si acel Eli este pluralul de la Elloah din limba folosita de Isus adica aramaica, iar acel Elloah se traduce in araba cu Allah, in plus de asta vedem clar ca cele doua cuvinte sunt foarte asemanatoare!

| Maomau explică (pentru Arthur):

Si te asteptai cumva sa public toata cartea?

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Evident ca ai dreptate!
Dar eu si multi altii, poate si tu printre ei, stim bine ca acesti oameni puternici i se inchina aceluias Lucifer pe care voi oitele mici din marea turma il numiti Christos!

| Arthur a răspuns (pentru Maomau):

Nu, era vorba de încă o propoziţie şi las-o baltă! Parcă ai fi din usl...

| Filip23 a răspuns:

Amesteci pasaje din Biblie cu spuse de-ale lui Gandi, care se referea la cu totul altceva. In stilul murdar al lui Soimos/ Dorugar (daca ti-s cunoscute personajele astea)

| Maomau explică (pentru Filip23):

Cred ca amestecul de care vorbesti se intampla doar in capul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica xina a fost un instrument al mortii inca de la inceput insa nu Satan e in spatele acestei catastrofe ci insusi zeul lor si anume Yhave.