| somios a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Diavolul sau Lucifer, cum i se mai spune, este considerat si ISPITITORUL (care ne indeamna catre pacate), oare din ce cauza crestinii in rugaciunea lor cea mai importanta care este "Tatal nostru" se roaga lui Dumnezeu cu cuvintele "si nu ne du pe noi in ispita"?

Nu cumva pentru ca Dumnezeul crestinilor este chiar Lucifer ispititorul?

Oare din ce cauza Christos, "dumnezeul crestinilor: spune despre el insusi ca este Lucifer, fapt confirmat si de Apostolul Petru in 2 Petru 1.19, si se mai si lauda ca el detine cheile Iadului, (nu si ale Raiului)?

Oare nu este evident ca Dumnezeul crestinilor este Lucifer = Dracu?

Pai atunci cum va explicati faptul ca biserica lui Christos este cea mai criminala institutie mafiota din istoria umanitatii?

Nu cumva chiar in Biblie ni se spune ca pe Diavol i-l recunoastem dupa faptul ca este ucigator de oameni?
priviti si cititi aici:

"Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii."

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Sunt de acord cu lolosaurus. Baga in continuare. La urma urmei trebuie si noi sa ne amuzam cu ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru somios):

Ce religie? Eu am sustinut mereu ca Dumnezeu nu exista.

| Inferno a răspuns:

Nu exista omule lucifer. Sunt doar basme. Nu te mai chinui sa demonstrezi ca e Dumnezeu, pentru ca de fapt lucifer nu este nimic. El nu exista.

| 4b a răspuns:

DUMNEZEU e Dumnezeu, iar Lucifer ramane Lucifer; o fiinta creata de EL, si cazuta in pacat. In legatura cu ruga, nu ar trebui sa fie una fixista, pentru ca ar trebui sa te rogi din inima, exact ceea ce simti; Dumnezeu ingaduie ispita ca sa vada daca esti sau nu in stare sa-i faci fata si s-o invingi; binenteles, ca fara ajutorul cerului, nu putem face nimic. Dumnezeu nu se lauda ca este detinatorul pamantului cu tot ce este pe el; daca El este Creatorul Universului e si normal sa aiba cheile locuintei mortii, pentru ca o pers nu moare fara ca El sa stie si sa ingaduie acest lucru din ''n'' motive.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bag sama ca ai inceput sa vorbesti mai mult singur, si asta nu ma mira.se intampla si cu marioara care isi face datoria de crestina.dar santeti doua extreme iar exesul de zel la oameni este deranjant.prea mult si deodata nu se poate.te inneci,te sufoci, te exaspereaza.iar tu altceva nu spui decat una si aceeasi pe principiul ca daca tu crezi ceva, si repetri la nesfarsit vor crede toti.esti prost daca-ti inchipui macar.fii pe pace.nu au cuvintele tale putere sa lupte cu puterea Duhului sfant.tu esti doar vantul.samanta incolteste si va da rod in spic fara sa bage in sama palavrageala ta.

Răspuns utilizator avertizat
| cryaotic a răspuns:

Ba, eu te sustin
spui adevaruri dar uneori recunoaste ca exagerezi