| somios a întrebat:

Ce este biserica?
Cladirea din caramida, sau oamenii care se strang in ea si o insufletesc?
Daca Biserica inseamna oamenii, din ce cauza crimele comise de biserica sunt puse pe seama unor oameni si nu a bisericii din care au facut parte?
Exista oare vreo alta institutie in istoria umanitatii, mai Diabolica decat Biserica lui Christos, care a ucis zeci de milioane de suflete nevinovate si a schingiut in mod bestial alte zeci de milioane?
Daca Da, care este acea institutie demonica!
Aveti cumva dovada ca Dracu a comis mai multe bicisnicii decat Biserica lui Christos?
Sau credeti ca nu ezista Diavol mai mare decat aceasta institutie diabolica, asa cum a numit-o Marele spirit al Asiei pe nume Mahatma Gandhi?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

„Voi însă, sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor pe care
Dumnezeu şi l-a câştigat ca să fie a Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce va chemat din
întuneric la lumina Sa minunată." (1 Petru 2; 9).
La început e bine să ştim, chiar dacă repetăm, ce este Biserica, care este fiinţa şi lucrările bisericii,
care este aspectul văzut şi nevăzut al bisericii.
Spre deosebire de alte locuri, de alte organizaţii omeneşti, cum ar fi: şcoli, grădiniţe, cluburi, teatre,
societăţi comerciale, ferme agricole, fabrici, sindicate, partide politice, etc. pe care oamenii le
înfiinţează şi tot ei le desfiinţează, Biserica este locul de reală intâlnire duhovnicească şi de vieţuire
tainică împreuna cu Hristos Întemeietorul şi Capul văzut al Bisericii. Hristos îi mântuieşte pe cei ce se
unesc cu El, asimilându-i în omenintatea Lui înviată. Această extindere a lui Hristos în cei ce vin la El
este Biserica, organismul în care se încorporează sau în care sunt încorporaţi cei cuprinşi în lucrarea
de mântuire personală a lor de către Hristos, care îi primeşte şi îi ridică treptat la starea omenităţii Sale
de după înviere, prin harul revărsat asupra lor de Duhul Sfânt in sfintele Taine.
Astfel, Biserica este extensiunea comunitară a lui Hristos sau organismul viu a celor adunaţi în
Hristos, ei constituind trupul tainic a Lui, iar Hristos este Capul pururea viu şi activ al acestui trup,
niciodată despărţit de trup. Biserica este terenul sau mediul de lucrare a harului divin care coboară cu
putere din Hristos, prin Duhul Sfânt, sălăşluit în omenitatea îndumnezeită a lui Hristos şi se comunică
membrilor ei, credincioşii, a căror viaţă spirituală constă din împărtăşirea cu Hristos.
Cuvântul Biserică nu se referă la clădire, care este mai mult sau mai puţin asemănătoare marilor
temple din antichitate. Biserica este formată din pietre vii; „şi voi ca nişte pietre vii, sunteţi zidiţi ca să
fiţi o casă duhovnicească, o preoţie sfântă şi să aduceţi jertfe duhovniceşti, plăcute lui Dumnezeu, prin
Iisus Hristos". (1 Petru 2; 5). Folosind cuvintele organism sau organizaţie dumnezeiască referitor la
Biserica lui Iisus Hristos caut sa explic faptul ca Dumnezeu este întemeietorul, Cel ce o stăpâneşte,
Cel ce o ocroteşte, Cel ce ii întreţine viaţa. Ea este o orânduire asemănătoare celor cereşti, aici jos pe
pământ. Dar în înţeles mai deplin, mai intim şi mai real, Biserica, repet, este un organism viu, „căci
după cum într-un trup avem mai multe mădulare şi mădularele nu au aceeaşi slujbă, tot aşa şi noi,
care suntem mulţi, alcătuim un singur trup în Hristos; dar fiecare în parte suntem mădulare unii altora"
(Romani 12-4-5).
Iubite cititor, cercetează-te dacă faci parte dintre cei ce formează Biserica lui Iisus Hristos. Poate
te numeşti creştin, poate studiezi Biblia, poate mergi ca şi mine la un loc de rugăciune, poate paşii tăi
se îndreaptă spre drumul luminos al mântuirii. Dacă da, te îndemn stimate cititor, continuă şi vei găsi
fără îndoială hrana Cerească atât de necesară sufletului tău în căutarea fericirii divine.
Fiinţa şi lucrările Bisericii. Biserica este şi instituţie dar numai în sensul obişnuit de aşezământ
juridic de reglementare cu raporturile exterioare dintre membrii ei sau a acestora cu cei dinafara ei,
reglementare dependentă de opinii şi interese omeneşti, subiective şi schimbătoare, deoarece ea îşi
are normele de viaţă dela Dumnezeu. Ea este şi rămâne aceeaşi instituţie vie, mereu neschimbată,
avându-l temei instituţional pe însuşi Hristos – Calea, Adevărul şi Viaţa (Ioan 14; 6).
Biserica are un aspect văzut şi altul nevăzut. Fiind comunitate a credincioşilor şi instituţie pentru
ei, în scopul bunei organizări a vieţii lor, cu ierarhie păstrătoare şi propovăduitoare a învăţăturii lui
Hristos şi administratoare a Sfintelor Taine, Biserica este văzută.
Aspectul nevăzut al Bisericii constă în însăşi Capul ei, Hristos precum şi harul mântuitor a lui
Dumnezeu ca şi unirea duhovnicească a mădularelor, a credincioşilor cu capul Bisericii, unire
nevăzută precum şi cea a sufletului cu trupul.
De fiinţa Bisericii ţine şi independenţa faţă de greşeală, adică neputinţa de a greşii, întemeiată pe
calitatea ei de trup tainic al Domnului, care niciodată nu e despărţit de Capul Său, Iisus Hristos.
Biserica este singurul mediu hotărât de Dumnezeu, prin care credincioşii îşi pot câştiga în mod
obişnuit mântuirea. În Biserica se află „Duhul adevărului care învaţă tot adevărul" (Ioan 16; 13), prin
Hristos şi Duhul Sfânt ea fiind „Biserica Dumnezeului Celui viu, stâlp şi temelie a adevărului" (1Tim.
3; 15).

Răspuns utilizator avertizat
| Nuvăsufăr a răspuns:

Cea mai bună poveste de aburit masele.
Jos pălăria celui care a inventat religia.
Şi jos pălăria celui care a copiat de la alte religii şi şi-a creat religia creştină.
Jos pălăria la aceşti oameni diabolici, dar inteligenţi şi vicleni, căci vor trece milenii, iar omenirea nu-şi va da seama că a fost adormită cu basme ieftine.

| OctoberandApril a răspuns:

1 BISÉRICĂ (lat. basilica) 1. Instituție a creștinismului, întemeiată de Hristos, care asigură comuniunea oamenilor cu Dumnezeu prin actul de credință și prin participarea la slujbele săvîrșite de cei învestiți cu puterea Duhului Sfînt în vederea mîntuirii. Este alcătuită din totalitaea celor botezați și care cred în Hristos. ♦ B. primară = comunitate religioasă întemeiată de Iisus Hristos și reunind primii creștini. B. universală = larga comuniune a celor care cred în Iisus Hristos; semnul umanității răscumpărate prin Hristos( asta e bisericaraised eyebrows.ce era asa greu?!)
2 inchizitiile au fost puse pe seama papei deci pe seama bisericii catolice.
3 institutiile naziste din cel de-al doilea razboi mondial? institutiile japoneze? gasesti muuulte in istorie, mult mai crude decat biserica
4 in religie e vorba de ceea ce crezi sau vrei sa crezi.nu exista ceva concret ce poate fi dovedit
ce a zis gandhi?!raised eyebrows "I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ." omuletul asta era hindus (sau jainist nu mai tin minte exact) dar nu credea in diavol si nu avea darul de a jigni oamenii pentru placerea sa personala

acum parerea mea:biserica este o mafie intr-adevar.dar nu te obliga nimeni sa o urmezi.si hai sa-ti mai spun un lucru stiinta fara o credinta este rece.mult prea rece...

| aL3xzz a răspuns:

Bai inteligentul. biserica are mai multe ramuri. cap de guma biserica la care te-ai referit tu este cea catolica. happy si aia da sunt niste demoni religia catolica este o masca. straight face si da aia au facut crime. dar aratami tu un segment in istorie unde biserica ortodoxa a facut crime si a trimis asa zisi cruciati in tarile arabe sa i masacresca happy aa si amice... biserica catolica nu trimite soldati sa macelaresca pe aia ca voi doamne sunt pagani. asa zisi cavaleri templieri erau masoni din ziua de azi care cautau acolo asa zisa si mult cautata carte sau ce o fi ea Kabla. straight face iar pentru a o gasi le trebuia o acoperire big grin hai te pup :*. Biserica ortodoxa a indrumat lumea la razboi doar pentru as apara teritoriul. Probabil esti un om prea strsat care ai unele probleme si dai vina pe dumnezeu...

| nicky10 a răspuns:

Tu divaghezi deja de la subiect.Cei care au facut-o nu erau crestini adevarati, erau fatarnici ca si fariseii.Un adevarat crestin nu face astfel de fapte.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Da,el a fost un impotrivitor exact asa ca tine, de aceea eu inca mai sper ca Dumnezeu te va schimba si pe tine ca pe Apostolul Pavel si va face din tine un lucrator destoinic pentru Imparatia lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Fii atent ca tu nu stii cu cine te pui.Sa stii ca rugaciunea are mare putere.Nu faci altceva decat sa ma intarati ca sa ma rog mai mult pentru ca Dumnezeu sa iti schimbe inima de piatra si sa iti dea o inima simtitoare, sensibila in care sa troneze Domnul Isus.Nu-i asa Cuvant ca o sa ne rugam mai mult pentru Soimos?

| cuvant a răspuns (pentru EmaS):

Da. Normal ca o sa facem asta. Va fi in rugaciunile noastre si el si toti dragi lui.

| EmaS a răspuns (pentru cuvant):

Dumnezeu asculta rugaciunea si la vremea hotarata de El, va da raspuns!

| cuvant a răspuns (pentru EmaS):

Amin!

| Raniia a răspuns (pentru EmaS):

,,Cine nu vrea sa asculte de bunavoie,trebuie sa asculte de nevoie. Caci daca ne-am obisnuit sa vedem pe Isus cu bratele intinse ca sa primeasca pe pacatosi,nu trebuie sa uitam ca tot El uraste pacatul, desi iubeste pe pacatos''.Ma rog pentru tine SOIMOS, impreuna cu sora mea pentru ca bunatatea si credinciosia Lui nu se sfarseste niciodata.Domnul sa aiba mila de tineSoimos.

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Amin,de el si de familia lui care se roaga cu lacrimi pentru ei.http://www.youtube.com/watch?v=qTqigUG-cDw