| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e si jena sa va intreb, dar pe altcineva nu cred ca am curajul sa intreb.

Am scapat de sentimentele puternice fata de lume, de baiatul pe care il placeam candva, de toate astea. Insa a aparut alta problema:
Au venit ispitele peste mine. E groaznic!
Noapte cu greu pot sa adorm deoarece vin ispitele desfranarii tocmai atunci, cand eu sunt epuizata si nu mai pot sa stau treaza. Nu privesc filme p.o.r.n.o.g.r.a.f.i.c.e, nu prea ma gandesc la sex, nu am avut nici un prieten, dar totusi ispitele care imi vin pe timp de noapte sunt foarte puternice si uneori e cat pe ce sa ma doboare. In acele momente incep sa ma rog mai sincer si sa ma pisc foarte tare de mana sau de picior pana raman si urme. Ce sa mai fac? Nu stiu cat voi mai putea rezista.

60 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Modelul celor trei instanțe: Sine, Eu și Supra-Eu
Acest model a fost expus de Freud în 1923: "das Es", "das Ich", "das Über-Ich". "Eul" și "Supra-Eul" sunt instanțe cu conținut conștient sau inconștient, "Sinele" este totdeauna inconștient. În felul acesta se rezolvă în mod elegant problema localizării instanței de cenzură a proceselor psihice.
"Sinele" este un rezervor primitiv și neorganizat de impulsuri, izvorul emoțional al impulsurilor și al dorințelor impulsive, locul reprezentărilor și comportărilor arhaice și al refulărilor.
"Eul" se găsește la limita între conștient și inconștient, este instanța trecerii la acțiune, a funcției de adaptare la realitate și de investigare a realității. "Eul" derivă din "Sine" și reprezintă "Sinele" în viața reală conștientă, cu alte cuvinte, modulează necesitățile impulsive într-o formă adaptată la realitate.
"Supra-Eul" este instanța superioară, domeniul conștiinței, al valorilor, al idealurilor, al preceptelor și interdicțiilor, al reprezentărilor morale.

Pentru a se apăra de impulsuri inacceptabile, "Eul" dezvoltă strategii sub forma unor mecanisme de protecție, cum ar fi refulările (excluderea impulsurilor din percepția conștientă), proiecțiile (atribuirea propriilor dorinți inconștiente altor persoane), adoptarea unui comportament în totală contradicție cu puternicul impuls inconștient. Categorisirea unui impuls ca inacceptabil rezultă de regulă în urma unor interziceri, a unor norme morale sau a unei cenzuri exercitate de "Supra-Eu". Când exigențele "Supra-Eului" nu se îndeplinesc, persoana respectivă poate dezvolta un sentiment de rușine sau culpabilitate.
Din cele de mai sus rezultă că nevroza reprezintă starea de refulare a unei amintiri, a unui impuls inacceptabil, precum și simptomele ce decurg din aceste procese. "Eul" refulează fanteziile, dar "libido"-ul legat de aceste fantezii continuă să persiste provocând tulburări somatice de natură isterică, stări de anxietate sau fobii obsesive.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Psihanaliz%C4%83

| danay72 a răspuns:

Depinde la ce lucruri te gândești. Când îți vin în minte gânduri imorale, încearcă și gandeste-te la altceva. Dacă ai analiza, de exemplu, modul în care unele personaje biblice au făcut fata, vei reuși în cele din urmă. De exemplu, Iosif, fiul lui Iacov sau Iov. Filipeni 4:8 -arata ca e foarte important la ce ne gândim.

| RAY a răspuns:

Ce ispite vin peste tine? un gand refulat vine de doua ori mai puternic ca inainte ca un bumerang, ce varsta ai? ce anume simti?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Cei care îl practică doresc doar plăcerea pe care acesta îl oferă și nu-și doresc copii.

| T0T a răspuns:

De ce ești așa de fanatică?

| minrest a răspuns:

Te masturbezi cam o data pe saptamana, fara sa folosesti pornografie, si o sa vezi ca nu mai ai probleme. Dar ai grija cum o faci. Nu se simte nevoia sa faci nimic la interior, si daca ai face asta te-ai deflora. Asa ca te masezi numai la exterior.

| Superior a răspuns (pentru minrest):

Stii ca de la prima m@sturbare vei face din ce in ce mai des pana o dai in dependenta? Pe langa asta e pacat, si pe langa asta mai dauneaza si sanatatii, tot ce face este sa te elibereze mai repede de hormoni, dar poti scapa de ei schimband activitatea, nefiind necesar acest act.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

De la prima m@sturbare nu devii dependent de asta, dependenta o ai cand te gandesti non stop la sex si ai tot timpul chef de m@sturbare,dar daca o faci o data, de doua ori pe saptamana e normal si sanatos, m@sturbarea nu dauneaza sanatati, ori ca faci aia ori ca faci sex tot aia e, vrei sa imi spui ca baieti care fac sex des sunt bonavi? m@sturbarea ajuta la eliberarea dopaminei in creier ceea ce ajuta, mai ales daca esti depresiv de fel

| minrest a răspuns (pentru Superior):

Cum sa nu stiu. Chiar din experienta. Dar dependenta nu e de autosatisfacere, e dependenta naturala de sex, sau mai bine zis dorinta sexuala naturala. E foarte adevarat ca sportul scade aceasta dorinta, dar pana la un punct. Cine vrea sa suprime complet dorinta sexuala fara sa aiba o viata sexuala licita si regulata nu face decat sa devina din ce in ce mai obsedat de sex si mai pervers, si tot nu se va putea abtine in final.

| SG1995 a răspuns:

E simplu te simți singură, nu e o ispită e ceva normal. Dude ce face religia din oamenii.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Femeia e doar buna de facut copii de casa atat ca restul e pacat dar barbatul el mai poate curvi cateodata, suntem in secolul 21 dar cu o gandire de evul mediu, auzi pacat ca isi atingi organele intime, de ce ar fi asa ceva pacat?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

De ce zici că bărbatul poate curvi?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Societatea accepta mai usor un curvar decat o curva, pana si un preot spune lasa fiule ca esti barbat dar cand e vb de femei toti arunca cu pietre in ele

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru SG1995):

Nu ma simt singura si nu am spus ca vreau sa fac sex. Doar vreau sa rezolv problema cu ispitele care imi vin pe timpul noptii.

| Superior a răspuns:

Am fost in situatia asta, cam de 5 luni nu ma mai m@sturbez, chiar nu mai simt nevoia happy Totusi recomand sa rezisti, pentru mine a devenit ca un drog asta, dar cu multa vointa si ajutor (de la Iisus) am reusit.

| Staind a răspuns:

Fa sex printeso.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat mai deep cand simti nevoia.

| Florin9Florin9 a răspuns:

În mare parte e o chestie de voință, cel mai bun lucru pe care îl poți face e să nu cedezi, când ești testată rugăciunea e o soluție bună, încearcă să ai în cameră o icoană cu Iisus (răstignit sau binecuvântând) și când îți vine tentația uitate la acea icoană, poate îți vei aduce aminte de suferințele lui sau scopul tău pe pământ sau faptul că El urăște păcatul, poate o să-ți amintești de raiul pe care l-a promis celor ce respectă învățăturile Lui și îl iubesc pe El, astfel îți va fi mai ușor să reziști tentației.

| Superior a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Eu am scapat cu aceasta metoda, dar nu-mi imi aduceam aminte de ce ziceai, pur si simplu mi-era rusine chiar daca era doar o poza happy

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Superior):

Ăsta e și scopul acelor amintiri, să ți se facă rușine de ceea ce faci, dacă ai reușit să te lași fără să îți vină alea în cap, tot e bine că ți-a fost de folos într-un fel. Ai reușit și să spovedești păcatul?

| Superior a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Urmeaza maine happy

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Superior):

Succeshappy, eu am făcut prostia că după ce m-am spovedit odată de acest păcat l-am repetat și a doua oară mi-a fost mai greu să-l spovedesc, poate nu îl ziceam, că îmi era rușine, dar Dumnezeu i-a dat prin gând preotului să mă întrebe și mi-a fost mult mai simplu să recunosc decât să zic din proprie inițiativă. (mi-a fost foarte greu să mă las, dar bine că am reușit, am cam un an de când m-am lăsat, totuși în unele seri tot sunt tentat să fac, sper să nu mai cedez niciodată tentației).

| Superior a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ei bine eu cam de 5 luni am scapat, si la fel ca la tine, dupa spovedanie l-am repetat iar sad

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Superior):

E un păcat pe care mulți îl fac, unii reușesc să se lase alții nu, e bine că am reușit până la urmă să ne lăsăm, că sunt unii care au făcut asta 20-30 de ani(sau chiar mai mult) fără să se poată lăsa și asta le-a influențat viața negativ.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Superior):

Din păcate am prieteni care îmi zic că nu se pot lăsa sad

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Deci dorinta sexuala e pacat?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Depinde, în unele condiții da în altele nu.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dorinta e ceva involuntar ca setea, foametea cum sa fie pacat ceva de care nu esti constient?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Setea și foamea ne satisfăcute duc la moarte, dorința sexuală ne satisfăcută nu duce la moarte, dorința sexuală de la nivelul gândului se poate opri prin a te gândi la altceva(nu trebuie să dai frâu liber gândurilor, dacă începi să-ți folosești imaginația și să-ți imaginez faptul că faci *** cu cineva sau chestii de genu 'deja nu mai e ceva involuntar, la dorințele sexuale satisfăcute prin relații intime nu se mai pune problema de ceva involuntar

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dorința sexuală nesatisfăcută duce la presiune hormonală și cel mai probabil la o intensificare a acelor dorințe căci până la urmă este parte importantă din instinctele umane. Adică nu mori dar nici bine nu ți-e.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dar gandurile vin in mod involuntar cum pot fi pacate? daca ti pofta de fumat e pacat? de baut? tu ce vina ai ca ai senzatia aia? de ce sexul e pacat fara sex nu am exista

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Da, dorința sexuală, dorința de a bea, dorința de a fuma apar în mod involuntar pentru că diavolul își face treaba lui dar și noi trebuie să ne-o face pe a noastră, nu trebuie să dăm frâu liber imaginației, dorința involuntară care îți vine pur și simplu în cap nu e păcat dar când tu te gândești în mod voit la acele lucruri dorința devine păcat. Sexul de la o vârstă poate fi considerat o nevoie, în unele situații e necesar și benefic, sexul nu e neapărat un păcat, Dumnezeu permite relațiile intime între două persoane căsătorite.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

,, nu mori, dar nici bine nu îți este '', zi-mi scurt la ce te-ai referit că nu mă pricep,, în domeniu''.

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cred că ești băiat mare și înțelegi la ce mă refer.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

De ce esti obligat sa te insori? de ce a permis dumnezeu poligamia? dorintele nu le da nici un diavol ele sunt cauzate de creier nu de spiridusi

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

Adica e vorba de o ispită mai mare doar? Sau are și efecte negative asupra organismului?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce efect negativ asupra sanatati are atingerea propilor organe intime si de ce ar fi pacat asa ceva? ce rau faci ca isi atingi corpul tau?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Pe internet găsești articole care spun că masturbarea e sănătoasă și articole care zic că masturbarea e dăunătoare (sincer nu știu ce să cred). Dar dacă Biblia spune că e un păcat, nu-mi mai pasă cât e de sănătoasă... (dacă chiar e).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Biblia nu spune ca e pacat asa ceva, religia ta spune asta, si sexul protejat e tot pacat din moment ce scopul sexului e reproducerea nu placerea

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Apropo de visele umede ce spui de ejacularea involuntara in somn?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Nu ești obligat să te însori, poți alege să mergi la mănăstire. Poligamia a fost permisă pentru că pe vremea aia erau mult mai multe femei decât bărbați și dacă un bărbat ar fi avut o singură femeie ar fi rămas o mulțime de femei fără bărbați și în zilele ale nu exista politie și alte moduri de a face dreptate femeilor care erau într-un fel,, fără apărare '' În ziua de azi sunt femei și bărbați aproape 50%-50% și există poliție și sancțiuni, femeile sunt mai în siguranță acum, acum nu mai este necesară poligamia

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Cu interpretări /traduceri moderne nu e păcat. Da, sexul protejat e tot păcat. Ți-am mai zis că dacă ejaculezi involuntar în somn nu e păcat.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu multumesc de invitatie dar nu doresc asa ceva, vorbeam de visele umede si aia e pacat? de sexul protejat nu e tot pacat? ce rau fac eu ca fac sex cu x asta nu inteleg, hai ca daca insel pe x da e imoral, dar find singur nu vad unde e problema, sa stai cu o femeie doar pentru sex e moral?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Alea sunt blasfemi nu interpretari, in biblie nu scrie ca atingerea organelor intime e pacat

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

1)Dacă te răzgândești să-mi zici. Sexul protejat e păcat, să stai cu o femeie doar pentru sex e păcat, dacă ești ne căsătorit e adulter (Biblia spune) 2)sunt lucruri care sugerează că e păcat, de exemplu cum au putea să te m@sturbezi fără a da frâu gândurilor păcătoase? Sau în Biblie spune că dacă te uiți cu poftă la cineva deja ai făcut adulter în inima ta, oare la m@sturbare 90% nu-și imaginează că fac sex cu cineva? 3)am observat asta și eu adica dacă un bărbat se m@sturbează (sau face sex cu cineva) dacă se află e considerat de majoritatea smecher dar dacă se află despre o femeie e considerată curvă de majoritatea, poate și unii preoți greșesc (adica dacă zic cum ai zis tu, sigur greșesc).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Sexul protejat e pacat? de ce?

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Davedave a scris:

I have masturbated from the age of 13. I graduated from university. I have had a very successful career. I am married, I have children and grandchildren. I am very happy. Sometimes I believe in god, sometimes I don’t. Masturbation is natural. A doctor friend once said to me ‘keep your pipes clean’ by which he explained later ‘don’t let old semen build up in your prostate’.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Dă-mi și traducerea dacă vrei.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Davedave a scris:

Am inceput sa ma m. la varsta de 13 ani. Am absolvit universitatea. Am avut o cariera de mare succes. Sunt casatorit, am copii si nepoti. Sunt foarte fericit. Uneori cred in Dumnezeu, alteori nu. Masturbarea este fireasca. Un prieten medic mi-a zis 'sa-ti pastrezi tevile curate' prin care mi-a explicat mai tarziu 'sa nu lasi sperma veche sa se acumuleze in prostata'.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Ar putea fi un caz izolat, se pot găsi și omeni care recunosc că masturb@rea le-a influențat negativ viața, dacă e un păcat nu e nici firească și nici necesară.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu e un caz izolat. Daca te-ai fi dus la un medic cu facultate facuta in secolul trecut ala ar fi zis: "Da, masturbarea e un comportament pueril pentru un adult si produce o singura boala: ejacularea precoce." Daca a facut facultatea secolul asta ar fi zis: "Da, masturbarea e comportament normal la un adult si nu produce nicio boala."

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Păcatul nu poate fi ceva normal (păcat =greșeală, ceva greșit). Dumnezeu ne spune să renunțăm la păcat. (Nu are rost să-mi zici că nu e păcat, știu sigur că e păcat ).

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Sa-ti spun eu cum sta treaba: condamnarea masturbarii (chestia cu malahii) nu exista decat in unele traduceri ale Bibliei in limba romana. Nu-ti da de gandit, de ce doar in romana si nu in engleza, franceza, spaniola, germana? Ca si cum Dumnezeu ar fi vrut ca romanii sa nu se masturbeze iar pe francezi, germani, spanioli, englezi si americani i-a lasat liberi sa faca acest lucru.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Chiar dacă nu se menționează clar masturb@rea ca fiind păcat există versete care se referă indirect la asta, nu cred că e păcat doar în traducerile Biblie în limba română.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Indirect... adica dupa interpretari subiective. Eu am afirmat ca nu exista nicio referire explicita la m. in Biblie, nici drept termen, nici drept comportament. Ca bagi in mod subiectiv masturbarea la imoralitate sexuala este alegerea ta personala, nu este alegerea celor care au scris Biblia.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Iar ceea ce e tradus drept imoralitate sexuala nu inseamna in limba greaca (koine) altceva decat a face sex pe bani. Cand a fost tradusa KJV, fornication insemna a face sex pe bani, nu insemna altceva. Deci a traduce a face sex pe bani prin a face sex pe bani era perfect ok. Abia in secolele urmatoare fornication a capatat si alte intelesuri, pe care nu le avea in momentul traducerii.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi ce vrei, dar te amăgești sigur.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Pai eu nu sunt crestin ca sa cred in ce afirma Biblia. Insa Biblia este un material empiric pe baza caruia se poate face analiza de text si ajungem la concluzii care sunt justificate logic in baza lui. Profesorii universitari de Biblie asta fac: ei nu sunt chemati sa spuna ce trebuie tu sa crezi in mod personal, chemarea lor este sa analizeze manuscrisele Bibliei din punct de vedere obiectiv si sa redea cat mai exact ce afirma si ce nu afirma Biblia.

Ei nu reprezinta teologia unei biserici anume, ci fac afirmatii falsificabile conform modelului analitico-empiric. Ei nu formuleaza teze subiective ca "Daca nu crezi in Sfanta Treime nu poti ajunge-n rai." Ei formuleaza teze obiective, cum ar fi cine a formulat dogma Sfintei Treimi, in ce moment, care a fost procesul istoric prin care s-a ajuns la aceasta formulare, cum a iesit aceasta dogma invingatoare in competitia cu alte dogme concurente, etc.

O abordare mult mai simpla este ca B.O.R. nu se bazeaza (doar) pe Biblie. Deci crestinii ortodocsi cred ce le zice B.O.R., nu ce le zice Biblia. Ma rog, cei dintre ei care-si dau silinta sa afle ce zice B.O.R. si nu sunt suficient de inteligenti sa aiba opinii teologice proprii. De fapt, chiar in cadrul B.O.R. exista o pluralitate de opinii teologice, nu gandesc la fel toti teologii.

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Conform cu http://ehrmanblog.org/jesus-married-members/ numarul barbatilor depasea mereu numarul femeilor, cu exceptia perioadelor de razboi intens. De ce? Pentru ca multe femei mureau dand nastere.

| Scarbo a răspuns:

Ajungi in iad.