| dara_1781 a întrebat:

Mie mi se pare foarte ciudat.indienii cred in zei, toate culturile au credintele lor. dar care e adevarata? ca indienii ca de ex cred in reincarnare, noi nu prea, la noi in biblie scrie ceva, in coran scrie altceva si asa si mai departe.eu nu mai inteleg nimic.pana la urma care credinta, care carti sunt adevarate?

15 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nici una e adevarata.

P.S: eu sunt ateu, cred in fortele propii. happy

| Angel0 a răspuns:

Exista sfinti in toate religiile.
Dumnezeu este unul si acelasi pentru toti, indiferent de parerea unora.
Incearca sa intelegi de ce te-a adus barza tocmai la ortodocsi.

Apache
| Apache a răspuns:

Toate au pornit de la aceeasi religie.si cum timpul s-au divizat!
. poate nu-i nici una adevarata, sau poate au fiecare cate un strop de adevar!

| Laura a răspuns:

Sunt sute, poate mii de religii. În realitate nu există nici un zeu.

| Fafikavali a răspuns (pentru Laura):

Nu e adevarat ce spui, daca tu nu crezi in nimic atunci cine ne-a creat pe noi. universu sufletele din noi, ce crezi ca ne-a creat singuri? Exista un Dumnezeu decat cel adevarat eu am simtit pe propria piele ca Dumnezeu exista... Asa ca scoateti tampenilea astea din cap.

| Polaris a răspuns:

Cui îi pasă? Dumnezo' ăsta de care vorbesc popoarele a uitat de noi, hai să bem!

| Necrophagist a răspuns:

Cea care iti trezeste inima in toate ipostazele ei, cea care iti orienteaza fiinta fara sa o reduca.E mult de citit si mai ales de trait iar eu nu conving pe nimeni.

| jadir a răspuns:

Coranul si Biblia au caractere similare diferentele consta in recunoasterea sau nu a unor personaje biblice.Atat Coranul cat si Biblia au teme identice si asemanatoare iar in ansablu mesajul este acelas.Indienii la randul lor se impart in multe categori sunt crestini/budisti/pagani ei cred in reincarnare noi credem in continuitate.Parerea mea este in felu urmator ca in timp din pacate si Biblia si Coranul au fost usor modificate de catre mai marii omenirii pentru a ne manipula mai usor, dar asta este pacatul lor nu al nostru.Crezi in Dumnezeu fi un om bun la urma urmei faptele vorbesc, sunt crestin cred in crestinism chiar daca ni se ascund multe adevaruri Biblia este reala.

| Fafikavali a răspuns (pentru jadir):

Ai foarte dreptate!

| ionutzul31 a răspuns:

Studiaza marile religii ale lumii si iti vei da seamawinking

| sL0boz a răspuns:

Nici una, fa-ti tu religia ta.winkingEu mi-am modato pe gustul meu si e bine.

| Reminisce a răspuns:

De ce ai nevoie să crezi în ceva? Ți-e frică de moarte și de ce se v-a întâmpla după? Toate religiile au fost create în așa fel să atragă populația. Fiecare dintre ele are plusurile și minusurile ei, pentu că omul nu a putut crea perfecțiunea. Ghidează-te doar după ce crezi tu că e bine și puțin din toate religiile(mai puțin poveștile aberante).

| Primo a răspuns:

Sincer eu nu prea cred ca exista dumnezeu sau zei. Toate chestiile cu religia au fost create de catre oameni pentru ca altfel nu ar mai fi o lume civilizata, ar deveni totul un haos. Ginditiva putin in viata de zi cu zi nu ai voie sa omori sau sa faci rau oamenilor dar cind e vorba de razboi si sunt omoriti oameni eu cred ca indiferent de scop tot crime se numesc si daca ar exista dumnezeu tot pacat ar fi nu? In fine eu nu cred ca exista dumnezeu dar sper sa fie adevarat altfel tot timpul toata viata unei persoane este pierduta si controlata de reguli false.

| HappyDreaM a răspuns:

Poi si aici fiecare ce crede sincer eu cred ca tot un dumnezeu e la toti doar ca ei iau pus alt nume nu stiu ce sa zic...

| SakuraIoana222 a răspuns:

Pentru ca sunt de origine musulmana.ma simt nevoita sa spun ca ceea ce scrie in coran este adevarat.dar un dumnezeu exista peste tot.si unul va fi mereu.iar in privinta asa zisei vieti de apoi.asta depinde de sufletu tau.big grinbig grin sper ca foloseste rasp meu. fundita plsbig grinbig grin