| OOOLEOOO a întrebat:

Mintea noastra ne creeaza propriile realitati, cea ce suntem convinsi ca traim cu adevarat nu este decat iluzia mintii noastre...Asta face ca fiecare religios/ateu sa aiba dreptate in relatitatea perceputa de el?

17 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Cam da, fiecare isi ghideaza viata dupa propriile pareri si perceptii subiective thinking, inclusiv cei ce au curajul sa pretinda ca sunt deschisi la minte. Putini sunt acei oameni ce reusesc sa iasa din propria lor sfera si sa gandeasca in exterior.

NOname
| NOname a răspuns:

Da.
- http://i.imgur.com/hgEff.jpg
- http://i.imgur.com/5IAc5.jpg
- http://i.imgur.com/YpOyH.png
:))

Şi tot apropo de percepţii...
http://youtu.be/0XZLlZ9vbfI

| Zenithf a răspuns:

Aceasta afirmatie este doar partial adevarata. Propria realitate este o "bula" de realitate permeabila, intersectata de alte bule si de evenimente, fenomene la care suntem martori. Doar autismul in extremis poate fi considerat o "bula" de realitate impermeabila.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, e vorba de perceptie.
Adevarul/realitatea cuiva e construit/a pe baza informatiilor pe care le detine.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Iluzi sunt alea cand crezi in zeii, ingeri, serpii vorbitori, realitatea e cand poti dovedi cea ce crezi

| OOOLEOOO explică (pentru 1libercugetator1):

Iluzia este perceptia falsa a unui obiect aflat in fata noastra, sau in acest caz ''realitatea'', Realitatea este ceva concret real... Eibine viata este o realitate, dar nu poti sustine ca nu este si o iluzie, iluzie creata de mintea noastra.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu,nu cred asta daca eu vad un monitor e real nu mintea mea la creat

| OOOLEOOO explică (pentru 1libercugetator1):

Daca tu veiz un monitor stins. Il percepi alb (asta sa ii fie culoarea), cu un ecran negru, asa veiz tu ca arata fiindca asa iti spune tie mintea ta ca arata, si esti convis ca asa arata nu te indoiesti deloc. Daca am pune o broasca sa se uite la acel monitor, ea va fi ''convinsa'' ca arata alb cu puncte negre. Dar daca punem un caine?
Putem da sute de exemple...Realitatea difera, in fuctie de mintea noastra.

| Vladuthz a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Si astea sunt motivele pentru care crestinii nu vor intelege niciodata cu logica si ratiune, pentru ca oricat de mult ar pretinde ei adevarul din religia lor, adevarul este ca pentru ei acea religie este o valoarea pe care s-au axat atat de mult (in mare parte datorita fricii subconstiente de a arde in iad pe care le-a impus-o religia, dar ei nu vor admite asta de teama de a nu fi ipocriti in sinea lor) incat tu cand vii si le ataci valoarea, practici ii ataci pe ei ca si persoana. Gandeste-te ca e ca si cum vine acum cineva si incepe sa o ia la bataie pe maicata (alt exemplu mai bun n-am gasitlaughing ).

| Vladuthz a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Este o terie in fizica, care sustine ca tot ceea ce noi percepem si simtim, sunt de fapt holograme, craete de o sursa din afara cosmosului nostru.

| OOOLEOOO explică (pentru Vladuthz):

Am auzit-o si eu la ''minuni din comsos''

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Doamne cu cata ardoare cauti adevarul!
Ceea ce intrebi acum e o intrebare pentru initiati, si nu stiu daca cei care cunosc Marele Adevar iti vor raspunde si nu din egoism dar se vor indoi ca ai avea capacitatea de a-l digera! Daca vrei varianta crestina ...cu drag, mai mult nici eu nu am curaj sa vorbesc.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

De ce nu ai curaj ca vei arde in iad?

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Hm,eu nu cred in iad...regret ca trebuie sa te dezamagesc.

| Kaveri a răspuns:

Tu nu vrei sa afli raspunsul, il sti deja sau cel putin asa crezi!
Ceea ce se intampla la multi ca si la tine acum egoul intra in conflict cu mintea din pricina instinctului de dominare vrand controlul asupra corpului gazda, iar corpul este un animal instinctul "teritorial" este la fel de puternic.
Tu esti un program mental construit initial pentru a reprezenta interfata cu societatea, care insa cu timpul a preluat controlul si a blocat accesul catre sinele profund, se substituie constiintei si astfel impiedica sa fii cu adevarat tu insuti.
Fie ca vrem sa recunoastem sau nu, ceea ce ne dorim cu adevarat este sa cunoastem adevarul, fie ca este despre propria persoana, fie despre ceea ce se petrece in jurul nostru si incercam sa aflam acest adevar cu ajutorul mintii. Din pacate este de cele mai multe ori este o mare greseala, mintea nu poate cunoaste adevarul, iar o alta cale momentan nu exista pentru a afla daca traim o iluzie sau nu.

| ExistentialStuff a răspuns:

Da, fiecare este ferm convins ca are dreptate.Si tu crezi ca ai dreptate prin aceasta postare si eu cred ca am dreptate ca am spus ca tu crezi ca ai dreptate ca altii cred ca au dreptate in universul lor.Deci practic toti avem un univers al nostru in care avem dreptate nu ca as incerca sa spun ca suntem schizofrenici.Si eu cred ca am dreptate! Si cei care posteaza raspunsuri aici cred ca au dreptate! Hai sa credem toti ca avem dreptate.

| anicuta a răspuns:

Perfect adevarat! Fiecare dintre noi avem propriul nostru adevar. Pascal spunea ca " in orice disputa dintre doua persoane, niciuna nu va fi dispusa sa accepte cu usurintza ca a gresit, pentru ca, in principiu, perceptiile noastre nu se pot insela. Fiecare dintre ele va fi dispusa sa accepte ca nu a privit problema din unghiul partenerului si ca din acel unghi ea se vede asa cum a fost prezentata dar din unghiul propriu de vedere ea se vede altfel...