| 4b a întrebat:

Mulţi tineri consideră că religia este pentru persoanele în vârstă. Tu ce părere ai? thinking

35 răspunsuri:
| VrajitorulMaleficRevine6666 a răspuns:

Acei "tineri" nu cred ca stiu ce inseamna religie, religie=istem de credințe (dogme) și de practici, daca acei tineri se refera in schimb la credinta nu au toate oile acasa si ciobanul a fugit la pescuit... Fiecare crede in Dumnezeu sau daca nu intr-o putere mai presus de noi care de fapt e Dumnezeu pentru. ca noi i-am pus numele acelei "puteri"

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pentru persoanele needucate in general

| Inferno a răspuns:

Multi tineri sunt inculti. Asta e cea mai mare prostie. Religia nu poate fi doar pentru persoanele in varsta. Religia poate fi adevarata sau falsa. Tertium non datura.
In cazul in care este adevarata ea e valabila pentru toata lumea, in cazul in care este falsa ea nu este valabila pentru nimeni.
Nu poti spune ca religia este pentru persoanele in varsta asa cum nu poti spune ca afara ploua sau nu doar pentru persoanele in varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunt prosti, astfel este definita 90% din populatia tanara.

| Ryuzaki2 a răspuns:

Religia este pentru cei usori de manipulat.

| sublime89 a răspuns:

Oamenii mai in varsta tind sa devina mai religiosi, si asta din cauza fricii de moartea care se apropie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Acelas anturaj de tineri poate spune ca mancatul sanatos si exercitiile fizice sunt pentru cei plictisitori.

Rezultatul se va vedea intr-un final, iar ''timpul ne va spune tot''- Bob Marley

S-a constatat ca numarul care sufera de Obezitate este mai mare decat celor care mor de foame.

"Pe piata alimentelor exista disfunctionalitati grave, din moment ce 15% din omenire moare de foame, iar 20% este supraponderala'' Bekele Geleta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca religia e pentru cei cu o educatie superficiala, sau cei care mai au nevoie sa creada in zei (cu alte cuvinte pentru primitivi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu am nimic cu mancarea sanatoasa, dar nu sunt mare fan al exercitilor fizice in ce ma priveste desi mananc destul de bine tot slab raman. Adica am 18 ani si abia daca am 50 de kg, ultima data cand m-am cantarit aveam 48 si ceva de kg.

| fllu07 a răspuns:

Eu zic ca fiecare persoana care poate sa ia decizii, este raspunzatoare inaintea lui Dumnezeu. toti oamenii spun ca la batranete vor merge la biserica, iar cat sunt tineri sa se distreze. dar mai apoi spun, apoi ma dor picioarele, sunt batran, nu mai vad, daca nu am facut pana acum. nu mai fac nimic pentru Dumnezeu.
Dar in eclesiastul 12:1 suntem indemnati cand suntem tineri sa ne aducem aminte de creatorul nostru, sa ne aducem aminte ca vrea ceva de la noi, ceva ce nu este greu de indeplinit.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Imi place logica ta, dar am o intrebare: exista o religie adevarata? si daca da, o putem gasi?

| RAY a răspuns:

Maica unde te duci asa dimineata la biserica
pai de ce
pentru ca deseara ma ea domnul la el

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

Tot ce se poate,insa, dupa toate probabilitatile, adevarul religios este mult prea "pe placul tuturor" pentru a fi de provenienta divina.
Daca Dumnezeu mi-ar cere sa sar intr-un picior cu o mana la spate iar cu cealalta in sus, as fi inclinat sa cred mai mult ca aceasta este adevarata dorinta divina, decat daca mi-ar cere sa indeplinesc orice alt lucru mai putin ridicol si ilogic.
Dorintele pe care divinitatea crestina le expune in Biblie imi par mult prea umane si firesti pentru mentalitatea respectiva pentru a veni din partea unei divinitati.

Chiar daca ar exista o religie adevarata, eu, fiind pe trei sferturi empirist, nu cred ca ar fi posibil sa o si cunoastem.
Cu cat o religie este mai aberanta si absurda cu atat exista sanse mai mari de a fi adevarata, tine minte doar ca abstract este in mare sinonim cu aberant.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Exercitiile fizice nu au doar legatura cu aratatul bine.
Da, desigur. Un corp frumos iti va creste increderea, respectul si iubirea de sine.

Exercitiile fizice sunt foarte bune datorita numarului mare de endorfine ''activate'' daca vrei sa ii zicem asa. (Endorfina = hormonul fericirii).
Regula este, faci sport = te simti fericit.

Multi iau medicamente din cauza depresiei. Cand, tratamentul impotriva depresiei, stresului, emotiilor negative este SPORTUL.

| ErrorFound a răspuns:

Sunt de parere religia e prostie care nu trebuie practicata de niciun om sanatos la cap.

| ColoredLove a răspuns:

Este adevarat ca tinerii vor sa isi traiasca viata din plin, spunand ca vor avea timp pentru religie la batranete.Batranetea inseamna ca te apropii de moarte si cauti oarecm sa ai o siguranta in viata de apoi, majoritatea recurgand la crestinism.E tragic ca multi tineri mor inainte sa apuce sa se impace cu Dumnezeu si locul lor de dupa moarte nu e unul tocmai bun...

| milan9 a răspuns:

La intrebarea, daca exista o credinta adevarata... Sigur ca exista. Asta pentru cei ce pun pret pe cuvintele Mantuitorului.
În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| usuk a răspuns:

Religia e pentru cei ce AU TIMP sa creada in ea

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti majora?

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Dar daca cerintele consemante in biblie, sunt "aberante" pentru ca Dumnezeu considera ca suntem slabi si pacatosi, si nu are rost sa ceara de la noi ceva ce nu putem oferi, ca oricum nu avem capacitatea sa-i oferim. despre calea ingusta despre care a vorbit Isus ce parere ai? sin daca ar exista o religie adevarata, si ar fi imposibil sa o cunoastem, ce rost ar mai avea sa existe?

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

Nu inteleg de ce o divinitate absoluta s-ar face cunoscuta printr-o carte sau chiar prin minuni, cand ea s-ar putea face cunoscuta direct in constientul individului.
Daca Dumnezeu ar vrea sa se faca cunoscut te-ai trezi peste noapte ca esti in posesia unor cunostinte fantastice pe care nu le aveai. Nu carti, nu minuni.
"sin daca ar exista o religie adevarata, si ar fi imposibil sa o cunoastem, ce rost ar mai avea sa existe?"
Prin religie ma refer, la adevar de ordin religios.
Gandirea asta egocentrica e o problema. Pur si simplu pentru ca exista, nu tot ce exista trebuie sa existe pentru a putea fi patruns de ratiunea umana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord, religia este pentru oricine, acei tineri sunt prosti rau daca zic asta.

| Wøodenpints a răspuns:

Pentru persoanele incapabile să gândescă singure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pentru cine o doreste sau are nevoie de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sau un hobby, ideea e sa iti organismul relaxat sa uiti uneori de munca de stres, dar da ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Sunt major, si sunt baiat din cate vezi.

| LegionarulRoman a răspuns:

Inseamna ca nu au inteles nimic din crestinism.

| ADN30 a răspuns:

Mie personal imi place cum spune Biblia in Ecleziastul 12:1 -,, Adu-ţi aminte de Marele tău Creator acum, în zilele tinereţii tale, înainte să vină zilele cele rele şi să sosească anii când vei zice: „Nu găsesc nicio plăcere în ei"

| sempreinvolo30 a răspuns:

Biblia raspunde (Eclesiastul 12:1) Adu-ţi aminte de Marele tău Creator acum, în zilele tinereţii tale, înainte să vină zilele cele rele şi să sosească anii când vei zice: „Nu găsesc nicio plăcere în ei
Cand esti batran ai mai putina energie si esti mai bolnavicios deci este in tinerete cand cineva trebuie sa inceapa sa se gandeasca la Dumnezeu iar apoi sa continue pana la sfarsitul vietii sale.
Biblia vorbeste despre un sfarsit al oamenilor rai iar cand acesta va veni nu va intreba pe cineva daca este tanar sau batran

| danay72 a răspuns:

Studierea Bibliei si aplicarea normelor ei ajuta chiar si un tanar sa fie fericit, sa aiba un scop in viata, sa ia decizii intelepte, pe care mai tarziu nu le regreta si o relatie stransa cu Dumnezeu.Dar important e sa stii care e religia adevarata.www.jw.org