| benny7 a întrebat:

Nişte miniţi iluminate şi luminate şi cine doreşte! Francmasoneria ce scopuri are si ce este?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Pentru că francmasoneria s-a modernizat.Bine e mai mult metaforic scris în acel articol, dar ca idee e cam... de temut, având în vedere că organizații ca ONU și NATO sunt masonice de fapt.

50 răspunsuri:
| benny7 explică:

Desigur, oficial ei neaga aceste aspecte?

| Mircea08 a răspuns:

Acele minti luminate si iluminate cu lumina artificiala nu se gandesc decat la bani.

| benny7 explică (pentru Mircea08):

O lămurire mai profundă se poate?

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Nu este nimic profund in masonerie, nu am ce lamuri

| benny7 explică (pentru benny7):

E real asa ceva sau basme ...https://www.youtube.com/watch?v=JZcfdikrWF0

| varsanofie a răspuns:

Conform wiki, Cuvintele „francmason", „francmasonerie" sunt forma românească a cuvintelor englez free mason, francez francmaçon și german Freimaurer care înseamnă „zidar, constructor liber" și reprezintă o moștenire a uneia din rădăcinile francmasoneriei: breasla zidarilor care construiau biserici, bazilici și catedrale în Evul mediu. În secolul al XIX-lea, a apărut în limba română și varianta „farmazon", provenită din cuvântul similar rusesc însemnând „năzdrăvan", cu aceeași origine ca și „farmec" și „farmacie" (în elenă „vrajă", „leac").
Francmasoneria (sau „masoneria"), ca instituție, este un ordin inițiatic ai cărui membri sunt înfrățiți prin idealuri comune morale, spirituale și sociale, prin inițierea conformă unui ritual comun, prin jurământul depus pe una din cărțile sfinte ale marilor religii (Biblia, Coranul, Dao de Jing, Vedele hinduse, Tripitaka budiste, sau alte scrieri considerate sacre) și, în majoritatea ramificațiilor, prin credința într-o „putere supremă" spusă „mare ahitect al universului".
Scopul, fiind cunoașterea mai profundă a simbolisticii și a istoriei esoterice și spirituale a omenirii. Mentalitatea francmasonică este, după Mircea Eliade un mod de a gândi și de a acționa în același timp esoteric (adică intim, tainic, nearătat mulțimii, împărtășit de grupuri restrânse de oameni care se recunosc între ei tocmai prin acest fel de a fi și prin anumite expresii și semne comune, învățate printr-o inițiere comună) și exoteric (adică prin declarațiile și acțiunile lor publice).

| benny7 explică:

De ce această Frică!
Francmasoneria este cea mai secretă şi mai temută organizatie care a existat vreodată pe această planetă. Atât de temută încât mulţi care amintesc de ea, nici macar nu au curaj sa-i pronunte numele, facand referiri cu termeni ca: Oculta Internationala, Iluminatii, Marea Conspiratie, Dusmanii lui Hristos, Grupuri Oculte de Interes, Guvernul din Umbra, Marea Finanta Internationala, Olimpienii, Arhitectii Lumii Moderne (artificiale), Nobilimea Neagra, Bubulii, sau pur si simplu Ei.

| benny7 explică (pentru Mircea08):

FRICOSII NU VOR MOSTENI IMPARATIA LUI DUMNEZEU!
Francmasoneria este cea mai secretă şi mai temută organizaţie care a existat vreodată pe această planetă. Atât de temută încât mulţi care amintesc de ea, nici macar nu au curaj sa-i pronunte numele! Eu te cred credincios curajos

| poatenimik a răspuns:

De fapt, spune-mi ce doresti "tu"?
Ca una este a vorbi despre chesti vaste care ti-ar lua ani sa le intelegi. vad ca sti cate ceva dupa raspunsurile tale, dar ce nu intelegi tu? Vrezi sa vezi poza/intregul? Sau doar testezi teama oamenilor prin raspunsurile lor deluzorii, doar pentru a vedea unde te incadrezi?

| DeyCj a răspuns:

Pe scurt identice cu cele ale creștinismului.O fi ea o organizație anti-spirituală dar scopul acestei organizații e unul și identic cu creștinismul, singura diferență e că creștinismul se folosește de manipularea spirituală/psihică a omului spre a-l transforma în sclav, iar francmasoneria poate recurge și la forță brută pentru a transforma omul în sclav.Un exemplu de francmasonerie modernă e ONU și NATO(da, ai citit bine).

| benny7 explică (pentru poatenimik):

De ce această Frică!
ştiu câte ceva, dacă cunoşti ceva mai mult?

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Mulţumesc!*

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Ai citit probabil si urmatorul pasaj
"7. Nivelul 7 – Controlul populatiei globului

Structurile situate pe acest nivel sunt cele care au contact direct cu populatia. Toate directivele venite de sus sunt implementate la nivelul populatiei prin aceste 4 componente: Religie, Invatamant, Guverne si Media. Practic stapanii lumii se ascund in spatele acestui paravan (nivelul 7) pentru a-si indeplini planurile. Populatia este indoctrinata prin religie, indobitocita prin sisteme de invatamant care nu sunt decat o fabrica de produs oameni pe care statul sa-i intrebuinteze apoi dupa scopurile sale, tinuta in frau de catre institutiile guvernamentale si prostita de catre massmedia.
Rezultatul este o populatie lipsită de energie şi de entuziasm, lipsită de putinţa de a acţiona şi de a reacţiona, incapabila sa isi dea seama ce se intampla cu ea, astfle incat orice banda politica se poate face stapanul ei."
Acolo scrie ca una din structurile prin care stapanii lumii isi indeplinesc planurile este BISERICA. Dar care biserica? Raspunsul, dupa parerea mea " este ca TOATE bisericile care nu sunt cu adevarat crestine, adica cele care nu respecta intru totul Evanghelia lui Iisus. Ce mai ramane? Mai raman niste crestini adevarati, pe care lumea nu-i vede deoarece sunt modesti si nu deranjeaza pe nimeni. Eu nu stiu nici o biserica a acestor crestini, care formeaza adevarata biserica a lui Hristos. Ei exista, dar cate unul ici colo
Daca observi exista doua surse de informare si anume invatatura lui Iisus (Evanghelia ) si invatatura care vine de la cei care formeaza acea piramida. Este simplu - lumea nu are de ales decat intre cele doua variante deoarece altele nu exista!

| benny7 explică (pentru Mircea08):

DA. aşa este ***

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Si daca e asa ce alegi? religiile sau Evanghelia? Daca alegi Evanghelia va trebui sa o citesti cu cea mai mare atentie pentru ca sa o intelegi, sa te rogi ca Dumnezeu sa-ti dea intelepciune pentru a intelege EXACT ce spune Evanghelia, iar apoi sa te straduiesti sa traiesti potrivit acestei invataturi.

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Da
Evanghelia ca izvor de nădejde şi bucuri*

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Ia vezi ce fac bisericile, citeste :
Satanism și Ocultism în Biserica Ortodoxă și Catolică (Documentar 2017)

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Bine*

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Citeste si asta - e scurt :
Biserica Ortodoxa Romana, una Masonica si Oculta | Logosfera

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Ok*

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Daca vrei sa intelegi mai usor ce scrie in Evanghelie te poti folosi de ceea ce eu am invatat si am scris si pentru altii aici :
https://atrainormal.blogspot.com/

| benny7 explică (pentru Mircea08):

"Da, cu plăcere!"*

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Si cum te transforma ONU si NATO?
Te simti sclav?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Conspiratii exista peste tot.
Consipiratiile pot fi invalidate de contexte istorice.

Primul Razboi Mondial nu a fost declansat de masoni.
Nu Serbia prin "masonii" sai au inceput razboiul. Intr-adevar, acel "mason" (nici nu imi pasa daca era sau nu, tot un amarat de om era) l-a omorat pe arhiduce. Dar Austro-Ungaria s-a folosit de acest pretext pentru a-si intinde teritoriul. Daca voiau, puteau sa rezolve si prin sanctiuni, cel mult omorarea familiei criminalului.

Apoi "masonii" de la revolutia din 1917 in Rusia. Din moment ce tarul era aprig cu poporul, era de asteptat ca lumea sa se rascoale. Asa zisa Francmasonerie cica te imbogateste. De unde? Ca revolutionarii erau calici.

Toate aceste teorii ale conspiratiei sunt doar niste mari bazaconii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DeyCj):

Te simti influentat de ONU si de NATO?
Te simti sclavul lor?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pardon, voiam sa ii raspund lupuluidepenet.

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mulţumesc!- Ne întoarcem în timp puţin. oricum timpul nu există! ok
Originile francmasoneriei se pierd in negura vremurilor. Cele mai vechi descrieri provin de acum circa 2000 de ani din Mesopotamia si vorbesc despre Fratia Sarpelui (sau Fratia Babiloniana) ca fiind o organizatie secreta anti-spirituala, cu aceleasi structuri, mijloace si scopuri oculte care s-au pastrat pana la francmasoneria modernă.**

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Supranaturalul nu poate exista. E in contradictie cu legile fizicii.
Faptul ca a existat o fratie secreta acum 2000 de ani nu a putut avea o influenta decat regionala, daca a avut-o si pe asta.
Controlau ei lumea? Nici macar nu o cunosteau pe toata.

Lumea se sperie de francmasoni pentru ca sunt ceva necunoscut. Nu sunt altceva decat niste oameni idioti care isi depun juraminte pe o divinitate inexistenta sa se ajute intre ei.
Sunt doar un cancer al societatii din punctul de vedere ca vor sa se ajute intre ei, nu pe altii. Hitler avea dorinta sa ii distruga.
Per total, nu sunt periculosi si nu au cum sa conduca lumea "din umbra".

Consideri ca ONU sau NATO iti influenteaza viata? Crezi ca era mai bine de partea rusilor?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Lumea nu-i condusa decat de politicieni, nu de vreo grupare secreta.

Daca, de exemplu, stii ca presedintele Americii face parte din Illuminati, cum poate el conduce lumea mai mult decat ar conduce-o daca nu ar face parte din acea grupare?
Are aceleasi atributii.