| benny7 a întrebat:

Nişte miniţi iluminate şi luminate şi cine doreşte! Francmasoneria ce scopuri are si ce este?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Pentru că francmasoneria s-a modernizat.Bine e mai mult metaforic scris în acel articol, dar ca idee e cam... de temut, având în vedere că organizații ca ONU și NATO sunt masonice de fapt.

50 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pe scurt identice cu cele ale creștinismului.O fi ea o organizație anti-spirituală dar scopul acestei organizații e unul și identic cu creștinismul, singura diferență e că creștinismul se folosește de manipularea spirituală/psihică a omului spre a-l transforma în sclav, iar francmasoneria poate recurge și la forță brută pentru a transforma omul în sclav.Un exemplu de francmasonerie modernă e ONU și NATO(da, ai citit bine).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DeyCj):

Te simti influentat de ONU si de NATO?
Te simti sclavul lor?

| DeyCj a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

De ONU, nu, dar de NATO, cred că toți suntem deja, datorită aleșilor noștri.Un exemplu e scutul antirachetă de la Deveselu. E clar că numai cu scop de apărare nu l-au făcut americanii pe teritoriul țării noastre.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DeyCj):

Si asta inseamna ca cei care l-au construit trebuie sa fie neaparat masoni? Sau cei care au acceptat sa il construiasca.
Consideri ca era mai bine sa nu fi intrat in NATO? Sa fi fost si noi invadati precum Ucraina in 2014?

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Esti supus, deja conduc lumea ok!

| DeyCj a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu.Preferam să fi rămas echidistanți atât de (M)U.E. cât și de NATO, asta pentru a evita a fi exploatați, și să primim beneficii așa ca la orbi, doar din politețe, nu din plăcere.

| Mircea08 a răspuns:

Acele minti luminate si iluminate cu lumina artificiala nu se gandesc decat la bani.

| benny7 explică (pentru Mircea08):

O lămurire mai profundă se poate?

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Nu este nimic profund in masonerie, nu am ce lamuri

| benny7 explică (pentru benny7):

E real asa ceva sau basme ...https://www.youtube.com/watch?v=JZcfdikrWF0

| benny7 explică (pentru Mircea08):

FRICOSII NU VOR MOSTENI IMPARATIA LUI DUMNEZEU!
Francmasoneria este cea mai secretă şi mai temută organizaţie care a existat vreodată pe această planetă. Atât de temută încât mulţi care amintesc de ea, nici macar nu au curaj sa-i pronunte numele! Eu te cred credincios curajos

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Mulţumesc!*

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Ai citit probabil si urmatorul pasaj
"7. Nivelul 7 – Controlul populatiei globului

Structurile situate pe acest nivel sunt cele care au contact direct cu populatia. Toate directivele venite de sus sunt implementate la nivelul populatiei prin aceste 4 componente: Religie, Invatamant, Guverne si Media. Practic stapanii lumii se ascund in spatele acestui paravan (nivelul 7) pentru a-si indeplini planurile. Populatia este indoctrinata prin religie, indobitocita prin sisteme de invatamant care nu sunt decat o fabrica de produs oameni pe care statul sa-i intrebuinteze apoi dupa scopurile sale, tinuta in frau de catre institutiile guvernamentale si prostita de catre massmedia.
Rezultatul este o populatie lipsită de energie şi de entuziasm, lipsită de putinţa de a acţiona şi de a reacţiona, incapabila sa isi dea seama ce se intampla cu ea, astfle incat orice banda politica se poate face stapanul ei."
Acolo scrie ca una din structurile prin care stapanii lumii isi indeplinesc planurile este BISERICA. Dar care biserica? Raspunsul, dupa parerea mea " este ca TOATE bisericile care nu sunt cu adevarat crestine, adica cele care nu respecta intru totul Evanghelia lui Iisus. Ce mai ramane? Mai raman niste crestini adevarati, pe care lumea nu-i vede deoarece sunt modesti si nu deranjeaza pe nimeni. Eu nu stiu nici o biserica a acestor crestini, care formeaza adevarata biserica a lui Hristos. Ei exista, dar cate unul ici colo
Daca observi exista doua surse de informare si anume invatatura lui Iisus (Evanghelia ) si invatatura care vine de la cei care formeaza acea piramida. Este simplu - lumea nu are de ales decat intre cele doua variante deoarece altele nu exista!

| benny7 explică (pentru Mircea08):

DA. aşa este ***

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Si daca e asa ce alegi? religiile sau Evanghelia? Daca alegi Evanghelia va trebui sa o citesti cu cea mai mare atentie pentru ca sa o intelegi, sa te rogi ca Dumnezeu sa-ti dea intelepciune pentru a intelege EXACT ce spune Evanghelia, iar apoi sa te straduiesti sa traiesti potrivit acestei invataturi.

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Da
Evanghelia ca izvor de nădejde şi bucuri*

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Ia vezi ce fac bisericile, citeste :
Satanism și Ocultism în Biserica Ortodoxă și Catolică (Documentar 2017)

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Bine*

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Citeste si asta - e scurt :
Biserica Ortodoxa Romana, una Masonica si Oculta | Logosfera

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Ok*

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Daca vrei sa intelegi mai usor ce scrie in Evanghelie te poti folosi de ceea ce eu am invatat si am scris si pentru altii aici :
https://atrainormal.blogspot.com/

| benny7 explică (pentru Mircea08):

"Da, cu plăcere!"*

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Si cum te transforma ONU si NATO?
Te simti sclav?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Conspiratii exista peste tot.
Consipiratiile pot fi invalidate de contexte istorice.

Primul Razboi Mondial nu a fost declansat de masoni.
Nu Serbia prin "masonii" sai au inceput razboiul. Intr-adevar, acel "mason" (nici nu imi pasa daca era sau nu, tot un amarat de om era) l-a omorat pe arhiduce. Dar Austro-Ungaria s-a folosit de acest pretext pentru a-si intinde teritoriul. Daca voiau, puteau sa rezolve si prin sanctiuni, cel mult omorarea familiei criminalului.

Apoi "masonii" de la revolutia din 1917 in Rusia. Din moment ce tarul era aprig cu poporul, era de asteptat ca lumea sa se rascoale. Asa zisa Francmasonerie cica te imbogateste. De unde? Ca revolutionarii erau calici.

Toate aceste teorii ale conspiratiei sunt doar niste mari bazaconii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pardon, voiam sa ii raspund lupuluidepenet.

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mulţumesc!- Ne întoarcem în timp puţin. oricum timpul nu există! ok
Originile francmasoneriei se pierd in negura vremurilor. Cele mai vechi descrieri provin de acum circa 2000 de ani din Mesopotamia si vorbesc despre Fratia Sarpelui (sau Fratia Babiloniana) ca fiind o organizatie secreta anti-spirituala, cu aceleasi structuri, mijloace si scopuri oculte care s-au pastrat pana la francmasoneria modernă.**

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Supranaturalul nu poate exista. E in contradictie cu legile fizicii.
Faptul ca a existat o fratie secreta acum 2000 de ani nu a putut avea o influenta decat regionala, daca a avut-o si pe asta.
Controlau ei lumea? Nici macar nu o cunosteau pe toata.

Lumea se sperie de francmasoni pentru ca sunt ceva necunoscut. Nu sunt altceva decat niste oameni idioti care isi depun juraminte pe o divinitate inexistenta sa se ajute intre ei.
Sunt doar un cancer al societatii din punctul de vedere ca vor sa se ajute intre ei, nu pe altii. Hitler avea dorinta sa ii distruga.
Per total, nu sunt periculosi si nu au cum sa conduca lumea "din umbra".

Consideri ca ONU sau NATO iti influenteaza viata? Crezi ca era mai bine de partea rusilor?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Lumea nu-i condusa decat de politicieni, nu de vreo grupare secreta.

Daca, de exemplu, stii ca presedintele Americii face parte din Illuminati, cum poate el conduce lumea mai mult decat ar conduce-o daca nu ar face parte din acea grupare?
Are aceleasi atributii.

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E supunere - NATO in anul 1999 a bombardat SERBIA multi au murit. de ce_?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Era o tara comunista.
Razboiul s-a purtat intre comunisti si fortele care voiau o natiune libera, impreuna cu NATO.

Tu, personal, esti controlat de NATO sau de ONU?

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Simplu si care au murit nu mai au importanţă?
iar eu personal totul depinde de eforturi enorme... ok

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Faptul ca au murit comunisti? Nu, nu are nicio importanta.

Faptul ca au murit civili. Intr-adevar, e regretabil.

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E ok că nu ai frică *
Masonii nesionişti, indiferent de rasă, naţionalitate şi funcţie folosesc drept paravan şi sunt pionii de sacrificiu (aşa cum a fost masonul Ceauşescu şi alţi lideri politici sacrificaţi)*

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Ce alte atributii avea Ceasca in societate ca mason, in afara de cele pe care le-ar fi avut fara sa fie mason?

Ce facea el era dictatura, dar hai sa ne legam de un presedinte, al Romaniei de exemplu. Un presedinte e conducatorul armatei, numeste prim ministrul, promulga legi, poate intoarce o lege inapoi in Parlament, are rol de diplomat, si alte cateva.
Un singur lucru nu-i corect. Masonii jura sa se ajute intre ei.
In rest, cu ce ti se pare tie ca influenteaza apartanenta la Francmasonerie? Ajunge sa aiba puteri supranaturale, sau cum? Ce ti se pare periculos la masoni?

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Lista masonilor e infinită...ok

Masonii liberi sunt una dintre cele mai misterioase și mai controversate grupuri religioase din lume. Masonii au existat de secole, ei transmit secretul ritualurilor lor din generație în generație și este dificil să știm ce este încă curent și care ritualuri au fost modernizate sau eliminate.
este încă imposibil să se descrie exact ce se întâmplă la întâlnirile lor secrete.
Majoritatea zidarilor vor nega publicului, dar se știe că au modalități secrete de manipulare. Se presupune că există și expresii secrete pe care masonii le vor spune când sunt în pericol.

Unul dintre cele mai grave secrete ale zidarilor este existența codurilor secrete. Cu toate acestea, chiar și aceste secrete au propriile lor secrete. Anume, publicul trăiește în convingerea că au o singură parolă secretă, dar faptul că acestea au mai multe și utilizarea lor depinde de ocazia în care este utilizată. Deoarece cea mai secretă parolă a fost împărțită de mai mulți masoni de rang înalt, așa că toată lumea știa doar o parte.

Masoneria sau francmasoneria nu poate fi de fapt definită in câteva propoziţii!-OK*

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Ca fac ritualuri religioase, nu afecteaza nicidecum bunastarea lumii.
Eu unul nu cred in Dumnezeu, deci pentru mine masonii nu sunt mai mult decat niste oameni idioti care n-au nicio putere speciala.

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt curios dacă vrei mai mult :poţi căuta pe net "Lista masonilor"
dacă si apa e a lor!
Dar tu știi ce apă cumperi de la magazin?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Dorna sau Aqua Carpatica. Nu-mi spune, crezi ca apa de la magazin are nutrimente care omoara oamenii. Ei bine, de cand beau, sunt viu. La fel si ceilalti oameni pe care ii cunosc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Apropo. Churchill era mason.
Desi as fi vrut ca Anglia sa cada in mana lui Hitler, a fost Churchill rau (fiind mason) doar ca si-a aparat patria de inamici?

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Churchill NU! doar că trebuie să ne supunem!
Lista masonilor e importantă, apa e ok***

| benny7 explică:

Desigur, oficial ei neaga aceste aspecte?

| benny7 explică:

De ce această Frică!
Francmasoneria este cea mai secretă şi mai temută organizatie care a existat vreodată pe această planetă. Atât de temută încât mulţi care amintesc de ea, nici macar nu au curaj sa-i pronunte numele, facand referiri cu termeni ca: Oculta Internationala, Iluminatii, Marea Conspiratie, Dusmanii lui Hristos, Grupuri Oculte de Interes, Guvernul din Umbra, Marea Finanta Internationala, Olimpienii, Arhitectii Lumii Moderne (artificiale), Nobilimea Neagra, Bubulii, sau pur si simplu Ei.

| DeyCj a răspuns (pentru benny7):

Pentru că francmasoneria s-a modernizat.Bine e mai mult metaforic scris în acel articol, dar ca idee e cam... de temut, având în vedere că organizații ca ONU și NATO sunt masonice de fapt.

| varsanofie a răspuns:

Conform wiki, Cuvintele „francmason", „francmasonerie" sunt forma românească a cuvintelor englez free mason, francez francmaçon și german Freimaurer care înseamnă „zidar, constructor liber" și reprezintă o moștenire a uneia din rădăcinile francmasoneriei: breasla zidarilor care construiau biserici, bazilici și catedrale în Evul mediu. În secolul al XIX-lea, a apărut în limba română și varianta „farmazon", provenită din cuvântul similar rusesc însemnând „năzdrăvan", cu aceeași origine ca și „farmec" și „farmacie" (în elenă „vrajă", „leac").
Francmasoneria (sau „masoneria"), ca instituție, este un ordin inițiatic ai cărui membri sunt înfrățiți prin idealuri comune morale, spirituale și sociale, prin inițierea conformă unui ritual comun, prin jurământul depus pe una din cărțile sfinte ale marilor religii (Biblia, Coranul, Dao de Jing, Vedele hinduse, Tripitaka budiste, sau alte scrieri considerate sacre) și, în majoritatea ramificațiilor, prin credința într-o „putere supremă" spusă „mare ahitect al universului".
Scopul, fiind cunoașterea mai profundă a simbolisticii și a istoriei esoterice și spirituale a omenirii. Mentalitatea francmasonică este, după Mircea Eliade un mod de a gândi și de a acționa în același timp esoteric (adică intim, tainic, nearătat mulțimii, împărtășit de grupuri restrânse de oameni care se recunosc între ei tocmai prin acest fel de a fi și prin anumite expresii și semne comune, învățate printr-o inițiere comună) și exoteric (adică prin declarațiile și acțiunile lor publice).

| ziptrack a răspuns:

Mircea08 e singurul care se incadreaza la minti luminate pana acum, restul doar isi dau cu parerea. Tipic oamenilor care in loc sa puna mana sa studieze, citesc 2-3 articole propagandistice sau diferite carti scrise de atei si cred ca le stiu pe toate. Ei cred ca Big Bang-ul le-a facut pe toate dar nu au nici cea mai mica dovada ca in primul rand Big-Bang-ul a existat, dar cu toate astea cauta mereu sa-L inlature pe Dumnezeu din mintile si inimile lor cu tot felul de teorii ridicole. Dar e de inteles, doar si ateii au nevoie de o religie.

Atata timp cat nu citesti SI intelegi Biblia cu adevarat (ambele testamente) o sa te invarti ca un caine in jurul cozii pentru ca ceea ce consideri tu ca e adevarat nu e decat "adevarul" pe care cei ce te conduc si-l doresc ca tu sa-l cunosti.

Azi citesti o carte si crezi ca ai gasit Adevarul, ca peste un timp sa-ti schimbi parerea doar din cauza ca vine altul cu un "adevar" care suna mai bine. E ridicol! Daca voi credeti ca lumea asta incearca sa va aduca pe calea adevarului sau sa va invete cum sa traiti mai bine va inselati amarnic. Lumea e controlata de oameni care nu doresc decat sa va indeparteze de Adevar si sa va foloseasca ca pe un sclav. Bogat sau sarac, tot sclav sistemului ramai.

Masoneria, ordinul iezuit, zionistii, ONU, NATO, FMI, etc nu sunt decat instrumente de control conduse de antihristi in spatele carora se afla Dracu si ai lui ingeri decazuti care nu doresc decat sa puna mana pe cat mai multe suflete ca sa se razbune pe Dumnezeu.

Dar cine sunt acesti antihristi conform Bibliei? Va las doar 2 pasaje dar va recomand sa cititi tot capitolul.

1 Ioan 2:18- 19
Copilaşilor, este ceasul cel de pe urmă. Şi, după cum aţi auzit că are să vină Antihrist, să ştiţi că acum s-au ridicat mulţi antihrişti – prin aceasta cunoaştem că este ceasul de pe urmă. Ei au ieşit din mijlocul nostru, dar nu erau dintre ai noştri.

1 Ioan 2:22 - 24
Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduieşte că Isus este Hristosul? Acela este Antihristul, care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul. Oricine tăgăduieşte pe Fiul n-are pe Tatăl. Oricine mărturiseşte pe Fiul are şi pe Tatăl.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru ziptrack):

Bine. Sa o luam altfel, domnule luminat.

Poate fi adevarul ceva interpretabil? Da/Nu.
Daca da, atunci de ce interpretarea ta a Bibliei este cea corecta si nu a mea? Cum poate fi adevarul interpretabil, daca doua interpretari pot fi contradictorii?
Daca nu, atunci Biblia nu-i adevarata, fiind interpretabila. Astfel, reprezinta doar o carte de morala.

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Erau socialisti
SI DACĂ AMBELE Bibili SUNT CORECTE! ok
Esti controlat de NATO sau de ONU?

| ziptrack a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Este adevarat ca anumite pasaje din Apocalipsa lasa loc de interpretari dar atata timp cat esti ghidat de Duhul Sfant si i-ai demonstrat lui Dumnezeu ca te intereseaza Adevarul, El ti-l va descoperi. Si oricum, daca nu ai inteles ce reprezinta acea marca 666, asta nu inseamna ca Scripturile nu sunt inspirate de Dumnezeu. Poate ca nu ai ajuns la nivelul de sfintenie pe care Dumnezeu il cere ca sa intelegi ce e cu acel 666.

Faptul ca oamenii prefera sa se lase indoctrinati de biserica sau secte in loc sa citeasca Scripturile si sa ceara Duhul Sfant de la Dumnezeu ca sa inteleaga anumite lucruri, e vina lor.

Dumnezeu vrea ca tu sa-L cauti, nu El pe tine. El te-a facut, ti-a dat o casa in care sa locuiesti, Si-a sacrificat si singurul Fiu ca tu sa poti sa te impaci cu El, ti-a pus la dispozitie Adevarul intr-o carte...restul depinde de tine si doar de tine, din pricina asta ai fost inzestrat cu Liberul Arbitru.

In loc sa cititi sute de carti scrise de autori masoni si sa va schimbati parerile dupa cum bate vantu, cititi Scripturile si aflati Adevarul lui Dumnezeu.

| poatenimik a răspuns:

De fapt, spune-mi ce doresti "tu"?
Ca una este a vorbi despre chesti vaste care ti-ar lua ani sa le intelegi. vad ca sti cate ceva dupa raspunsurile tale, dar ce nu intelegi tu? Vrezi sa vezi poza/intregul? Sau doar testezi teama oamenilor prin raspunsurile lor deluzorii, doar pentru a vedea unde te incadrezi?

| benny7 explică (pentru poatenimik):

De ce această Frică!
ştiu câte ceva, dacă cunoşti ceva mai mult?