| benny7 a întrebat:

Nişte miniţi luminate.
Dacă ați reuși să trăiți până la vârsta de 90 de ani și să păstrați mintea sau corpul unei persoane de 30 de ani pentru ultimii 60 de ani din viața voastră, ce ați alege?

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Corpul.Mintea la anii aia deja da rateuri laughing vad multi zic mintea ca are experienta, pfff nu ati vazut multi nici nu mai stiu pe ce lume sunt laughing Apoi stii vorba aia minte sanatoasa sta intr-un corp sanatos laughing ca urmare cred ca daca o sa fie un corp de 30 va fi si minte destula laughing

| SG1995 a răspuns:

Corpul nu mintea. La 90 de ani aș fi mult mai matur, iar dacă aș arăta și m-aș simți ca 30 probabil aș face lucrurile diferit de cum o făcusem în trecut.

| Steregoi a răspuns:

Ambele, si mintea mai inteleapta si trupul tanar. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă prin „mintea unei persoane de 30 de ani" te referi la memoria acesteia și la capaciatatea de a realiza mai ușor anumite lucruri care necesită gândirea, nu i-aș alege corpul. Însă nu știu cât de deșteptată e o persoană de 30 de ani în comparație cu una de 90.

Dar până la urmă, experiența înalță inteligența. Cu un corp sănătos aș avea o viață mai ușoară, aș putea să mă dau în tiroliană și la 60 fără să mă ia cu palpitații după și să ajung la infarct. Efectiv, aș avea capacitatea să învăț, să capăt experiență, să ajung în acel punct în care aș putea spune că sunt o băbuță înțeleaptă. Niciodată nu vom scăpa de zicala „minte sănătoasă, într-un corp sănătos". Cred că ar fi un obiectiv bun. Dacă aș rămâne cu mintea aia de 30 până la 90, nu aș termina-o tocmai bine.

Da. Rămân la varianta cu corpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti cum inteleg intrebarea asta?
*Dacă ați reuși să trăiți până la vârsta de 90 de ani * deci eu acum as avea 90 de ani, oke, * să păstrați mintea sau corpul unei persoane de 30 de ani* corpul si/mintea UNEI persoane, deci nu ale mele ( ca sa pot sa *pastrez* mintea/corpul unei persoane asta ar insemna ca ar fi deja moarta si avand in vedere ca dupa o saptamana, pielea este basicata, chiar si cea mai mica atingere o poate destrama. Dupa o luna va incepe sa cada, parul, unghiile si dinti samd, nu vad cum as putea sa pastrez corpul/mintea acelei persoane intact/a pentru 60 de ani.
Deci nu imi doresc nici mintea, nici corpul acelei persoane si nici ca ea sa moara, cel mai probabil la 90 de ani as vrea sa am o viata linistita, duh

| Gaby212 a răspuns:

As alege corpul.
Clar, la 90 de ani mintea e mai buna decat la 30. A trecut prin mai multe si are experienta.

| Catalina990099 a răspuns:

Sănătatea de la 30. Apoi mintea sau corpul.