| 012345678 a întrebat:

,,Noul testament,,si,, Biblia,, este una si aceeasi carte sau doua carti total diferite?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este o colectie de mai multe carti. (capitolele din Biblie "Facerea" etc...).
Noul Testament reprezinta perioada de dupa Iisus iar Vechiul Testament, perioada din nainte de Iisus.

Funda?

| Alcyon a răspuns:

Noul testament face parte din Biblie.

| HarperDevil a răspuns:

Biblia contine 2 scrieri:Noul Testament, respectiv Vechiul Testament
Vechiul Testament reprezinta perioada de dinainte de iisus,
Noul Testament reprezinta de dupa iisus.
Dar eu sunt ateu...mai intreaba....nu stiu prea bine

| danay72 a răspuns:

Noul Testament este doar o parte a Bibliei.Ca Biblia sa fie completa, e nevoie de Vechiul Testament si Noul Testament.

| Crestin1 a răspuns:

Noul Testament apartine Bibliei.
Biblia este impartita in 2 categori:
1.Vechiul Testamnet
2.Noul Testamnet