| popmirgea1999 a întrebat:

Noul testament este si biblia?
Daca citesti noul testamend este ca si cum ai citi biblia?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este ca şi cum ai citi o parte din Biblie (re-re-re-modificată).

| danay72 a răspuns:

Este o parte a Bibliei.De fapt Noul Testament se refera la Scripturile grecesti, cele 27 de carti biblice care au fost scrise in greaca si cuprind viata lui Isus si a crestinilor din primul secol.

| oprescudorin11 a răspuns:

Noul testament insumeaza cele 4 Evanghelii recunoscute de Biserica Ortodoxa.
Vechiul testament este anterior existentei Lui IISUS.
Mai sunt comentarii, scrisori, etc. scrise de apostoli. Si alea fac parte din Biblie.(in inclusiv APOCALIPSA).

| DarkOrbitMoon a răspuns:

E ca si cum ai citi jumate din Bibile.
Bibila e formata din vechiul si noul testament.

| fuzzer a răspuns:

Biblia este compusa din 66 de carti, acestea sunt impartite pe 2 capitole sau structuri mari. Noul testament si Vechiul testament. Este exact ca si cum ai citi o carte doar pe jumate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.fiindca in biblie cele trecute arata catre cele viitoare.nestiind vechiul testament si legatura intre faptele de atunci si cele din noul testament esti tentat sa spui la fel ca orice superficial; sant povesti.nu sa poate asa ceva.dar stiind intregul, nu te poate minti si influenta nimeni.

| PreotCrestin a răspuns:

Biblia ii formata din Noul Testament dar si din Vechiul Testament.

| InaPysy a răspuns:

Nu...Biblia(Sf.Scriptura) este formata din Noul si Vechiul Testament.
VT-Viata oamenilor inainte de nasterea Mantuitorului;
NT-Viata Lui Iisus si invataturile Sale;

| popmirgea1999 explică (pentru InaPysy):

Deci vechiul testament+ noul testament= biblia?

Răspuns utilizator avertizat
| InaPysy a răspuns (pentru popmirgea1999):

Da.winking