| anonim_4396 a întrebat:

De unde ne dam seama ca Biblia sau Noul Testament e o carte inspirata de Dumnezeu Creatorul?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Istoria, arheologia si evolutia omenirii arata in mod covarsitor ca Biblia are la baza inspiratia Divina. pentru cei "bantuiti" de demoni ea este raul absolut. Numai din "lupta" asta poti deduce ca Dumnezeu a inspirat pe autorii Bibliei.

| RAY a răspuns:

Profetii indeplinite scrise cu sute sau chiar mii de ani inainte
zero nici una decat in imaginatia unora
O simbolistica profunda, mai ales in Vechiul Testament si in descrierea detaliata a ceremoniilor religioase si a jertfelor
asta si in vedele, mare lucru ca se descrie niste ceremoni religioase detalitat,cica asta o face mai deosebita
Biblia are un caracter emotional puternic, oamenii se convertesc citind-o chiar si in vremurile noastre, fie ca locuiesc in mari metropole sau in sate izolate, iar diferentele de cultura nu au niciun efect, se convertesc chiar si salbaticii din triburi africane
oamenii se convertesc si la islam,budism,hinduism si tot felul de religi,asta nu dovedeste nimic,uni se convertesc si la religi care afirma ca aliens sunt creatori nostri,vechiul testament e o carte plina cu crime,rasism,violenta,ura,legi misogine, rasisle clar e emotionala,dramatica,groaza,dragoste,incest,de toate,saraci salbatici din africa se convertesc din obligatie,orice om care studieaza crestinismul afla ca convertirea altora care nu era de religia lor s-a facut prin sabie si sange, crestini au omorat popoare intregi,natiuni chiar,au distrus culturi,traditi,religi, au obligat oamenii sa creada in basmele lor nu cu iubire au mers la ei, chinezi au mers in africa sa le faca drumuri,fabrici,americani crestini sau dus sa le faca sclavi

Mesajul Bibliei este unitar si vedem un Dumnezeu caruia ii pasa de om arata iubire tuturor, nu doar evreilor
o mare minciuna, sunt foarte multe religii crestine, cateva mii ceea ce inseamna ca e interpretabila si metaforica, de ce un zeu ar scrie ceva care e atat de interpretabil, pe naiba e unitar fiecare religie crestina se vrea a fi adevarata, plus ca biblia se contrazice singura http://www.ducu.de/divtc11.htm
http://ro.nccmn.wikia.com/wiki/Contradic%C5%A3ii_biblice
ce iubire omule, dumnezeu nu ofera nici o iubire nu a oferot cand au murit 6 milioane de a lui, cand mor milioane de copii de foame, nu i pasa deloc de creatia lui, mare iubire

Exista descrieri care din perspectiva oamenilor de atunci nu au niciun sens, dar s-a consemnat exact ce au vazut (de exemplu viziunile profetului Ezechiel cu ingerii si rotile)

voi interpretati mereu cum vreti nu cum scrie acolo, daca citim ce scrie acolo e altceva http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ezechiel/1/
Biblia este ca o carte codata, citesti un pasaj care pare clar de mai multe ori si nu il intelegi pe deplin, iar uneori dupa ani de zile ii intelegi adevaratul sens.
Biblia nu e o carte pe care o citesti ca un roman si ai descoperit sensul vietii, ea cere multa dedicatie pentru a i se descoperi cititorului.

codata si metaforica si care se contrazice singura, misto

| Nilsson a răspuns:

1. Profetii indeplinite scrise cu sute sau chiar mii de ani inainte

2. O simbolistica profunda, mai ales in Vechiul Testament si in descrierea detaliata a ceremoniilor religioase si a jertfelor

3. Biblia are un caracter emotional puternic, oamenii se convertesc citind-o chiar si in vremurile noastre, fie ca locuiesc in mari metropole sau in sate izolate, iar diferentele de cultura nu au niciun efect, se convertesc chiar si salbaticii din triburi africane

4. Mesajul Bibliei este unitar si vedem un Dumnezeu caruia ii pasa de om arata iubire tuturor, nu doar evreilor

5. Exista descrieri care din perspectiva oamenilor de atunci nu au niciun sens, dar s-a consemnat exact ce au vazut (de exemplu viziunile profetului Ezechiel cu ingerii si rotile)

6. Acuratetea istorica si amplasarea evenintelor intr-un cadru bine determinat

7. Si preferata mea happy
Biblia este ca o carte codata, citesti un pasaj care pare clar de mai multe ori si nu il intelegi pe deplin, iar uneori dupa ani de zile ii intelegi adevaratul sens.
Biblia nu e o carte pe care o citesti ca un roman si ai descoperit sensul vietii, ea cere multa dedicatie pentru a i se descoperi cititorului.

| Romanul86 a răspuns:

Biblia e valabilă pentru toți oameni din toate timpurile adică nu se demodează.

| xerxes1 a răspuns (pentru Romanul86):

Vechiul Testament este si a fost al evreilor.
Povestea lacrimogena a unui evreu care ar fi fost crucificat de romani apartine crestinismului.
Nu exista nicio dovada istorica ca romanii foloseau cruci.
Foloseau stalpi, erau mai usor de facut.
Incearca sa faci o cruce care sa sustina greutatea unui om cu sculele de acum 2000 de ani si poate ai sa intelegi.

| Romanul86 a răspuns (pentru xerxes1):

Romanii nu erau înapoiați, ei au construit Colosseumul, Tabula Traiana, Arcuri de Triumf, Apeducte și multe altele.

| xerxes1 a răspuns (pentru Romanul86):

Se foloseau stalpi de lemn simpli cu un suport pentru picioare.
Crucea este doar o inventie.

Răspuns utilizator avertizat