| lolium a întrebat:

Nu e cumva o nedreptate faptul ca unii se nasc avand mai multe si altii mai putin? sa luam ca exemplu o persoana frumoasa, inteligenta si cu o situatie materiala destul de buna, si un alt om, care nu are nimic din cele mentionate mai sus. prima persoana e privilegiata, cealalta nu, si chiar fara sa vrea, va cunoaste sentimente cum ar fi invidia, furia, tristetea, se va simti neindreptatita, isi va dori mereu ce au altii
Dumnezeu le da unora o viata mai usoara si altora una fara bucurii, dar la final ne judeca dupa aceleasi criterii?

31 răspunsuri:
| M?d?0611 a răspuns:

Alt motiv pentru care dumnezeu trebuie sa existe, consolarea, de fapt crestinismul e religia saracilor, a slugilor, asa a aparut si raspandit.
Da, e nedrept, dar nu exista cineva care sa faca dreptate, si daca tu crezi in judecata de apoi, da, sunt aceleasi criterii.

| VadTot a răspuns:

De viata trebuie sa ne bucuram precum o primim! viata este mai presus de orice Si trebuie sa ne multumim cu ce avem Punct! Faptul ca privim in curtea vecinului si suntem invidiosi ca are mai mult decat noi este specific umanitatii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia arată că lumea din prezent este condusă de Satan, cel mai mare duşman al omului. Dumnezeu a permis acest lucru din motive întemeiate şi pe o perioadă concretă de timp. Dar la momentul stabilit va interveni pentru a îndrepta orice nedreptate comisă. O analiză sinceră şi lipsită de prejudecăţi a Bibliei scoate în evidenţă acest lucru.

| RAY a răspuns:

Biblia arata ca lumea in prezent e condusa de seth in prezent horus este pensionat pe caz de boala are piramide la plamanii, desigur ca nu e corect, eu nu vad nimic creat de o finta buna si iubitoare din contra tot ce vad imi demonstreaza ca nu exista zeii decat in mintea unora care culmea sunt si ei la fel de pacatosi ca noi ateii, nu ne va judeca nimeni, nu exista viata de dupa moarte decat in imaginatia noastra

| AnnaMaria27 a răspuns:

Dumnezeu da fiecaruia cat poate duce! big grin

| doctorandus a răspuns:

Life is unfair. Get used to it!

Răspuns utilizator avertizat
| DenisCrisan a răspuns:

"Dumnezeu" nu exista. Pa pa :*

| reihiuke a răspuns:

Noi nu putem sti de ce ne nastem asa. Tot ce putem face e sa ne imbunatatim si sa avem grija de ceea ce avem. Dar sa stii ca in marea majoritate a cazurilor (peste 80%) cei care nu au, daca ar avea, ar face mai multe greseli si ar suferi mai mult decat cei care au. Apoi, emotiile negative creaza vointa si energie daca stii sa le transformi. Un om cu adevarat spiritual, daca nu are parte de ele, le cauta singur.

| sabin89 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cand spui "lumea din prezent" cred ca nu te referi numai la zilele noastre, ci si la cea din secolele (mileniile) trecute. Si atunci apare intrebarea: Si Israelul antic a fost condus tot de Satan?

| sabin89 a răspuns (pentru reihiuke):

"Un om spiritual...le cauta singur" - la ce te referi? Ce anume cauta singur? Energii negative?

| lolium explică (pentru DenisCrisan):

Nu stii s-o imiti pe legi

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru sabin89):

Biblia lasă să se înţeleagă că odată cu neascultarea primilor oameni lumea a ajuns sub influienţa lui Satan.
A fost şi Israelul condus de Satan?
Iată ce citim în Deuteronomul 7:6 - "Căci tu eşti un popor sfânt pentru Iehova, Dumnezeul tău. Dintre toate popoarele care sunt pe faţa pământului, pe tine te-a ales Dumnezeul tău, să devii poporul său, o proprietate specială."
Israelul a fost ales de Dumnezeu ca popor al său. Motivul? În primul rând pentru ca Mesia să se nască într-o naţiune dedicată lui Dumnezeu. În al doilea rănd, Ei trebuiau să slujească drept exemplu pentru celelalte naţiuni pentru a se convinge că ascultarea de Creator este cel mai înţelept.

| sabin89 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Inteleg ca nu se poate da un raspus simplu "da sau nu" la intrebarea pe care am pus-o eu.

| reihiuke a răspuns (pentru sabin89):

Nu. Situatii in care se creaza suferinta mecanica. Apoi acea suferinta e transformata printr-o atitudine corecta si constienta. Si cartile "sfinte" sunt pline de astfel de exemple. Suferinta e necesara dar trebui sa stii sa o transformi. Daca suferi cu atitudinea pe care o are toata lumea, atunci ajungi direct la nebuni.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cum poti sa spui asa ceva ca evrei erau condusi de satana de unde inventia asta, iahve are un singur popor cel evreu, iahve nu are copii, mesia era un profet ca moise care sa le elibereze de sub domnia romanilor si ei sa domneasca peste popoare citeste legamantul facut cu evrei de catre dumnezeu

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

"Cum poti sa spui asa ceva ca evrei erau condusi de satana de unde inventia asta"
De unde ai luat această idee? Ai găsit-o în comentariul meu?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

A fost şi Israelul condus de Satan

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Ai observat ce semn de punctuaţie urmează după această propoziţie?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru sabin89):

Răspuns: Nu

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Stiu ca nu e o afirmatie si o intrebare dar cum ai putut sa intrebi asa ceva cand satana il ajuta p dumnezeu, vezi ieremia, foarte interesante conversatile intre dumnezeu si satana exact ca doi oamenii

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

"satana il ajuta p dumnezeu" - Dovezi?
"vezi ieremia" - Care?

| GizazCraist a răspuns:

Deci cum sa-ti explic... Asta e legea junglei, intr-un fel. La fel ca in salbaticie si in societatea de azi supravietuieste cel mai dotat si de unde mostenim noi dotarile? De la parinti. Cam asa functioneaz lucrurile in lumea asta, supravietuieste cel mai dotat pentru as putea transmite genele mai departe. In felul acesta specia evolueaza

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfăţişat înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei.
7. Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
8. Şi Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău?"
9. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Capitolul 2
1. Şi iarăşi au venit într-o zi îngerii lui Dumnezeu să se înfăţişeze înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei să se înfăţişeze înaintea Domnului.
2. Şi Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
3. Şi Domnul a zis către Satan: "Ai luat tu seama la robul Meu Iov? Că nu este nici unul ca el pe pământ, fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău. El se ţine cu putere în statornicia lui şi tu M-ai întărâtat pe nedrept împotriva lui ca să-l prăpădesc".
4. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Cojoc pentru cojoc! Că tot ce are omul dă pentru viaţa lui.
5. Dar ia întinde-ţi mâna şi atinge-Te de osul şi de carnea lui! Să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
6. Şi Domnul a zis către Satan: "Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viaţa lui".
7. Atunci Satan a plecat dinaintea Domnului şi a lovit pe Iov cu lepră, din tălpile picioarelor până în creştetul capului.
8. Şi a luat Iov un ciob ca să se scarpine şi şedea pe gunoi, afară din oraş.

| a răspuns:

Tot ce se intampla in viata asta are un motiv!
Nu ai sa vezi niciodata in viata ta un om COMPLEX,care are si bani,si fericire,si dragoste,faima,noroc...
Din tot ce ai mentionat tu, recunosc, ca sunt foarte multi oameni ce mor de foame iar altii au totul de-a gata.
Dar Dumnezeu se asigura din putinul care il au saracii sa se sature, spre deosebire de saraci, bogatii vor cat mai multe..si normal, ca obtin ceea ce vor...dar sa nu te gandesti ca vor scapa nepedepsiti, din dorinta bogatilor de'a avea cat mai multe se naste LACOMIA, iar atunci cand o sa fie judecat in Viata de Apoi. Dumnezeu tine cont de asta, nu iti fa griji..ca daca Dumnezeu nu ne-ar judeca dupa fapte..cu toti am fi niste depravati, fara sa ne pese de nimic.
Sper sa fi inteles ceva de aici si ca nu te'am plictisit asa de tare.
Tu nu te consuma pentru lucrurile astea, si fii multumita cu ceea ce ai!happy
O seara frumoasa!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Şi tu crezi că în aceste pasaje din cartea Iov Satan este prezentat ca "ajutor" a lui Dumnezeu sau mai degrabă ca un împotrivitor şi colomniator? De fapt, pentru a trage concluzii plauzibile despre un anumit subiect este necesar să fie analizate toate referinţele cu privire la acel subiect. Cum îl prezintă Biblia pe acest înger decăzut: ca pe un colaborator a lui Dumnezeu sau ca pe un împotrivitor? Ce scot în evidenţă aceste texte:
Efeseni 6:11, 12 - Îmbrăcaţi-vă cu armura completă care provine de la Dumnezeu, ca să puteţi rămâne neclintiţi împotriva maşinaţiilor Diavolului. 12 Fiindcă avem de luptat nu împotriva sângelui şi a cărnii, ci împotriva guvernărilor, împotriva autorităţilor, împotriva conducătorilor mondiali ai acestui întuneric, împotriva forţelor spirituale rele din locurile cereşti.
Apocalipsa 12:9 - Astfel, balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncaţi împreună cu el.
2 Tesaloniceni 2:9-10 - Dar prezenţa celui nelegiuit este prin lucrarea lui Satan, cu toate faptele de putere, cu semne şi minuni mincinoase, 10 cu nedreptate şi toate amăgirile pentru cei care pier, ca răsplată pentru că n-au primit iubirea adevărului ca să fie salvaţi.
1 Petru 5:8 - Rămâneţi lucizi, vegheaţi! Vrăjmaşul vostru, Diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte, căutând să devoreze pe cineva.

Poate avea Dumnezeul dreptăţii un astfel de "ajutor"?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Voi mereu interpretati biblia cum vreti voi

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Sunt dispus să ascult interpretarea ta.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Eu nu interpretez