| m2704 a întrebat:

Nu e putin cam aiurea sa te pedepseasca Diavolul in Iad pentru ca nu ai fost credincios? Adica. Daca nu crezi in D-zeu de ce te'ar pedepsii? N-are sens.

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Focul te chinuie in iad, nu diavolul. El se chinuie impreuna cu pacatosii.

| thealchemist a răspuns:

Asta cam asa e, cum nici justitia nu ar trebui sa te pedepseasca pentru crima daca nu crezi in codul penal.

| RAY a răspuns:

Daca esti deist, agnostic, ateu banuiesc ca nu cezi ca poti exista dupa moarte daca crezi e timpul sa gandesti rational mai ales ca ateu

| Mădă0611 a răspuns:

Daca iadul n-ar fi un loc de chin, cum ai mai posti lumea sa faca ce zici, ca altfel e bai? Asa ca trebuie sa fie ceva infricosator.

| DDCC a răspuns:

Salut!
Dumnezeu nu te pedepseşte trimiţându-te în Iad. Pur şi simplu nu poţi sluji la 2 stăpâni.
Şi Diavolul nu te pedepseşte fiindcă nu ai fost credincios, el asta doreşte dimpotrivă, să te chinuie.
Pe scurt, dacă îl urmezi pe diavol pe Pământ îl urmezi şi în Iad. Adică urmezi pe cine ai slujit.
Dacă eşti ateu, ştiu că n-ai să pricepi.

| DDCC a răspuns:

Nu mulțumesc, puțin îmi pasă de acest "diavol".
Citesc doar Biblia.

| Exilee a răspuns:

Diavolul stie ca mai are foarte putin timp pana ii va veni ceasul si a ingerilor sai si celor ce i-au slujit.

''Poicaiti-va caci se apropie Imparatia Cerurilor si se vor deschide cartile pentru Judecata!''

Cea mai mare mincikuna a celui rau este sa va faca sa credeti ca el nu exista. Automat ca daca nu vei crede in el, cu timpul te vei indoi si de existenta lui Dumnezeu.
''Fiti tari si vegheati, caci potrivnicul actioneaza ca un leu'' ce vrea sa umple infernul de cei carora le slujesc.
Cel rau NU ITI VREA BINELE. Din contra ca el doreste ca pacatul sa ne distruga si pe noi.
'' Atat de mult a iubit DUmnezeu lumea ca a trimis pe Unicul Sau Fiu pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica''

''Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata''

Nu este de ajuns doar sa crezi, trebuie si sa-I implinesti voia Tatalui.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Este ilogic şi de fapt fără temei biblic această idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ule? intai trebuie sa stii ce inseamna iad.sa te lamuresti ce principii actioneaza acolo si vei vedea in ce consta pedeapsa si cine o aplica si de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-e lene s-o citesc ca e o carte de aruncat la ghena!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu stiu dinainte sa o citesc sunt paranormal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanist/a modern/a?

| samy81 a răspuns:

Diavolul va arde impreuna cu cei rai, se va termina ultimul, si se va face cenusa.cititi APOC CAP 2O si va recomand cartea Tragedia Veacurilor de la Editura viata si Sanatate (de pe net)