| anonim_4396 a întrebat:

Nu-nteleg,de ce unii Spyn ca vIata e frumoasa?
Sau ca le place viata?
Poate ca ei au motive tangibile..Sa fie Multumiti.
Mie nu imi place Viata, nu imi place să Trăiesc!

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Eu cred ca cei care au parte de greutati isi spun ca viata e frumoasa, cei care n-au nicio grija nici nu constientizeaza macar ca ar trebui sa fie fericiti.
Totusi, e ca un fel de autosugestie care chiar da rezultate, si la un moment dat chiar incepi sa te bucuri de clipele pe care le traiesti, chiar daca aparent nu ai niciun motiv.
Stiu cat de nasoala poate fi singuratatea, dar trebuie sa ajungi la un anumit nivel de autosuficienta, sa fii impacat cu tine insuti, astfel incat sa zici ``Eu si cu mine suntem de ajuns``.
Sfatul meu este sa iti cauti un job in care sa poti sa socializezi si sa fii intr-un colectiv tanar, sa cunoasti oameni noi, daca nu-l nimeresti din prima, incearca iar si iar, ideea e sa te lupti si sa ai mintea ocupata, sa nu te mai gandesti la autodistrugere.
De asemenea, poti sa te implici si intr-o fundatie de voluntariat, iti ofera o satisfactie nemarginita cand ii ajuti pe cei din jur. Depresia apare cand te gandesti numai la tine, la cat de rau iti este tie si ce bine o duc cei din jur, dar e o gandire eronata, secretul fericirii este sa te gandesti la binele altora. Funda?

| TabletaSB a răspuns (pentru Nilsson):

De acord, binele pe care l am facut celuilalt si bucuria lui ma face fericit.

21 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Unii văd frumosul căci sunt conștienți și mai profunzi. Eu nu pot zice că nu îmi place să trăiesc căci viața e tot ce am. Mai bine să simt tristețe decât nimic.

| GoldenZenith a răspuns:

happy

Viata ta e mai buna decat a multor oameni de pe tot Globul.

Tu, esti singurul om care poate permite vietii sa te distruga si sa te puna la pamant. Nimeni si nimic nu iti poate cauza tristete decat daca tu permiti asta.

Intotdeauna, dar intodeauna va fi cineva acolo, undeva care sa aiba viata si mai neagra decat o ai tu.

Si chiar ar trebui sa iti placa sa traiesti. Pt ca ai de ce si o sa ai in continuare.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu-ti place viața, doar nu tu ti-ai dat-o! Cu siguranta problema ta este destul de gravă dar, se poate repara.Trebuie sa lucram putin la sanatate spirituală, mintală, morală, poate si la cea fizică.Ce zici?

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Da.
Insa e greu!

| TabletaSB a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata in sine e u dat, un dar primit.
Scopul vietii omului e sa L cunoasca pe Dumnezeu si sa fie fericit prin ceilalti.
Unii cauta sensul vietii in santul bauturii, altii in servici, familie etc.
Pentru altii insa sa i faca pe ceilalti fericiti reprezinta totul. Si mai mult, chiar daca pe moment credem ca nu folosim la nimic, nu avem cum sa stim ce va fi in viitor, cat folos vom aduce mantuirii altora.

| FaraNume1245 a răspuns:

Oamenilor le place viata pentru ca sunt linistiti si multumiti de drumul pe care merg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat pan'acum!
Dar fara rezultat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te ajuta Yehova?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cand vei invata sa iubesti, iti vei gasi si calea.

| T0T a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Să știi că dacă iubești și nu ești iubit e mult mai rău decât dacă nu iubești deloc. Dacă nu iubești deloc ți-au ușurat mult viața chiar dacă nu va fi una plină de satisfacții.

| gratargratar a răspuns:

Imi pare rau ca esti atat de pornit impotriva ta insuti.
Viata este frumoasa - daca esti cu Hristos. Prin Hristos pana si suferinta are frumusetea ei.
E incredibil cata bucurie iti poate da Harul lui Dumnezeu. Multa lume crede ca sunt vorbe goale acestea. Si eu am crezut la fel pana am experimentat pe pielea mea.
In Hristos nu esti bucuros pentru un motiv anume, ci pur si simplu esti bucuros.

Problema ta este ca te-ai inlantuit singur in ganduri rele si in tot felul de patimi (si malahia este o patima sa stii). Mintea ta s-a obsinuit sa rumege raul. Daca incerci sa te rogi iti vin ganduri de hula si cand nu iti vin ganduri de hula iti vin ganduri de ura.

Eu iti recomand ca prim pas sa te duci la spovedanie si sa te pui hotarat pe calea cea buna. Un psiholog poate ti-ar putea fi de asemenea de ajutor. Tu stii mai bine aici.

Toate cele bune.

| xerxes1 a răspuns (pentru gratargratar):

Viata este frumoasa si fara sa ma gandesc la un iudeu de acum 2000 de ani care incerca sa devina rege cu forta armelor.
Petru avea sabie, daca imi aduc aminte bine.
Pilat a trimis o cohoorta de soldati adica 500 oameni care sa aresteze pe fiul "pacii".

Răspuns utilizator avertizat
| CosminCD a răspuns:

Viata este un dar. Noi ne-o facem urata sau frumoasa dupa alegerile pe care le facem. Merita sa traim daca am primit darul acesta. Alege sa traiesti frumos...

| Nitroblast a răspuns:

Unii sunt in depozite de carne vie, si totusi inca spera sa traiasca. Unii nu au ce manca sau ce bea, si totusi nadajduiesc. Altii au boli si handicapuri de tot felul, si totusi rabda. Altii au ramas singuri pe lume, si inca asteapta. Si tu? Ai tot ce trebuie sa aiba un om, care e baza nemultumirii? Cat timp nu e una din cele de mai sus, nu e valida.

| anonim_4396 explică (pentru Nitroblast):

Tu nu știi că morală este cel mai prost lucru posibil.
Mi-ai zis multi că totul e o vrăjeală.
Însă dacă eram fericit, sincer;
Nu-mi pierdeam timpul punând întrebări de genul asta.
Ce Dracu' vreți să fac, că sa mă credeți?!
N-am nevoie de compătimire!
Vreau doar sfaturi!

| AnonimSuprem1 a răspuns:

N-ai niciun motiv sa fi trist. Tristetea este in sentiment pe care il ai atunci cand crezi ca pierzi ceva si vrei sa il ai (de ex: cand ti se fura ceva...). Tie nu ti se intampla niciun rau, nu ai de ce sa fii trist.

| Mihaela1123 a răspuns:

Trebuie să îți găsești un scop în viață, și atunci îți va plăcea viața cunoaște lume și încearcă să iubești, găsește plăcere în a trăi. Acestea sunt doar unele motive pentru care oamenilor le place viață, încearcă și tu!