| NihiI a întrebat:

Nu-s fan religie. Dar nu îmi place să zic că sunt ateu. Dacă mă întreabă cineva, zic că-s necredincios.

Pentru că atunci când zic „ateu", mă gândesc la genul ăla de om care de adună cu alţi încă 2 „atei" la o masă, să vorbească cu superioritate despre cât de oi naive sunt oamenii de rând, care nu au depăşit nevoia de spiritual, să ajungă la etapa elevată, raţională a vieţii.

Şi discută treaba asta cu un aer de importanţă pe muian, şi aşa, o combinaţie de milă şi scârbă pentru credincioşii net inferiori lor.

Motivul pentru care mi se pare că cetăţenii ăştia sunt nişte rahaţi e că, teoretic, ei sunt absolut 100% convinşi de opinia lor, şi cu toate acestea şi-o exprimă în public. Simt ei nevoia să dezbată ceva ce în capul lor e deja lămurit.

E ca şi cum

E ca şi cum m-aş simţi eu foarte bine cu mine că ştiu că pământul e rotund. Şi m-aş duce să discut cu alţi oameni ca mine, care cred că pământul e rotund despre faptul că mai există încă oameni care cred că e plat.

Şi m-aş simţi atât de isteţ când povestesc cât de proşti îs ăia, încât pentru un moment aş crede că îs vârful evoluţiei umane. De parcă am crescut eu brusc intelectual cu ceva identificând existenţa unor oameni care cred altceva decât mine.

Faptul că un om e mai prost decât tine nu te face pe tine mai inteligent cu nimic la modul absolut. Dacă brusc, mâine, tot universul în afară de tine ar uita să ştie să citească, ai fi la fel de prost cum eşti în momentul ăsta. Doar mai deştept decât ei.

Asta cred eu că e diferenţa dintre ateu şi necredincios.

Că necredinciosul gândeşte „Nu cred în Dumnezeu şi nu îmi pasă de religie" Şi ateul gândeşte „Nu cred în Dumnezeu şi îmi place să explic tuturor de ce asta mă face mai bun decât majoritatea oamenilor"

Şi de-aia urăsc eu ateii. Că sunt genul de oameni care-şi evaluează evoluţia personală în raport cu alţii, nu cu sine.

Şi dacă faci parte din vreun grup de atei pe internet, unde dezbateţi cu toţii ălea 3 pagini de Nietzsche pe care le-aţi citit în total, sau te întâlneşti cu prietenii la o bericică şi începi să vorbeşti tare, să audă tot barul despre ce mare şarlatănie e religia, eşti un căcat cu ochi şi meriţi pocnit.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Autorul fiind? Sau ar trebui sa-ti spun "domnul" Mang.

| Geass a răspuns:

Unde ajunge ţara asta mă, dacă şi cuvintele unui om i le furaţi.Multă lume ştie de articolul ăsta, data viitoare încearcă cu alte furăciuni dar nu aşa cunoscute.

| 4b a răspuns:

Suntem toti o apa si-un pamânt...

| LoveToHate a răspuns:

Si...unde-i intrebarea?

| RAY a răspuns:

Eu nu am vazut inca propaganda ateista pe strada dar pocaiasca am vazut,

| RAY a răspuns:

Pentru tine tot cei stiinta e propaganda ateista

| RAY a răspuns:

Ce text?

| RAY a răspuns:

Orice om are dreptul sa isi promoveze gandirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat si tu peste tutea? biet muritor.vei muri prost, si vei arde vesnic.fiindca nu ai putut avea o parere personala.de alegere ce sa mai zic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci...sa inteleg ca tu urasti ateii ca se cred superiori credinciosilor? Pai din intrebarea asta reiese ca tu te crezi superior ateilor.
Pe bune acum,ai stat mult sa gandesti intrebarea asta?
Nu stiu de ce generalizezi,ai cunoscut toti ateii si ai ajuns tu la concluzia asta idioata?
Oamenii nu sunt numai atei si credinciosi,ce naibii?
Si pana la urma,eu de ce sa nu-mi sustin ideea? Care mi se pare mai logica,decat prostiile alea care sunt scrise in biblie?
Daca imi sustin ideea nu inseamna ca ma cred superior sau cum dracu' ne-ai mai catalogat tu.
Si oricum,credinciosii ce fac? Ne dispera tot timpul cum ca "Dumnezeu exista!" dar "Crede si nu cerceta!" si pot sa spun ca ei ne privesc cu mila si ne-o si zic,cica din cauza ca noi o sa ajungem in Iad,pentru ca nu credem in S.F.-urile alea.
Daca tot e sa judeci,macar judeca calumea.
Atei vs. credinciosi,da? Poti sa spui defectele ateilor, dar poti sa spui si defectele credinciosilor.
Plus ca mai e o chestie: nu e mai bine sa fii ateu, sa dai cartile pe fata si sa iti sustii ideea (logica), decat sa pretinzi ca esti cel mai mare credincios de pe planeta, cand faci 100 de pacate pe minut? (vorbeam in general, acum).
Nu, ateii nu sunt cei mai rai oameni de pe planeta.Doar ne sustinem ideile (repet, logice) si daca trebuie s-o facem clar si raspicat...o facem! Fie ca ne judecati, va convine sau nu!
Pace!