| SaveTheNature a întrebat:

Nu stii de ce SUFERA Oamenii?
Oamenii SUFERA :
1.Pentru ca se chinuie unii pe altii
2.Pentru ca distrug planeta cu tot sistmul ei, si implicit cauzeaza bolile pe pamant.
Stim bine ca Oamenii trebui sa fie chibzuiti, cumpatati, echilibrati
Sunt cerintele lui Dumnezeu. spre binele nostru.
3. Din pricina indepartarii de Dumnezeu, oamenii lasa loc Diavolului sa-si puna puterile pe pamant.
4. Oamenii cand sufera, se purifica, se intaresc si se apropie de Dumnezeu. Asta e adevarul, desi pare dur. Daca ar fi invers situatia(adica daca la bine oamenii s-ar apropia de Dumnezeu, atunci nu ar mai fi suferinta). Dar asta nu se va intampla, pentru ca oamenii au in ei si samanta de rautate, care creste usor usor, atunci cand oamenii ii incalca legile(sfaturilE)
5. Oamenii incalca legile lui Dumnezeu
Legile lui Dumnezeu sunt special formulate pentru noi oamenii, sa ne fie noua bine si sa ne ferim de diavol.
Si sa nu ne chinuim unii pe altii.
6 Dumnezeu nu ne poate sa ne oblige sa-l iubim. El ne l; asa liberi sa alegem daca sa-l iubim sau nu.Cand incalcam legile lui Dumnezeu, producem suferinta, ori noua, ori celor din jur.
7 De asta exista RAI si IAD ca oamenii sa aleaga. Bunatate si Rautate Pace si Razboi "Lumina si intuneric" Carne de porc / brocoli.
Oamenii aleg ce vor. Dumnezeu ne lasa liberi sa alegem, sa distingem.Noi alegem sa suferim(ne chinuim unii pe altii0 si ne intrebam unde este Dumnezeu.
8.Viata este temporara, un mic test. Numai dupa moarte veti vedea cat de neinsemnata, si scurta a fost viata.( Dumnezeu nu ne opreste sa ne traim viata. Si nici nu ne pune sa ne taram pe burta. Esti liber sa-ti traiesti viata, dar tot el te sfatuieste sa ti-o traiesti echilibrat, spre binele tau si a celorlaltiwinking O sotie-nu 10 o portie de mancare-nu 10, 1 ora de distractie-nu 10 pana la epuizare, 1 pahar de vin -nu 100 pana la coma.(dar ne iubeste, si ne-a dat si Libertatea de a alege.(noi vedem ca ne facem rau dar continuam, asta e omul multora le place sa sufere, sau sa ii faca pe ceilalti sa sufere) si tot asa. Dumnezeu ne iubeste si ne vrea binele.
10. Omul a fost creat cu mult mai multa putere decat este capabil sa vada acum(omul isi foloseste intre 1% si 5% din creier. Nu uitati ca Omul este creatura suprema a lui Dumnezeu. De asta in timp omul ajunge sa creada (ce el, nu depinde de nici un creator) "se supraestimeaza" insa.
11.Pentru ca in viziunea noastra oamenii NU sunt egali.
Africa= foamete.
Australia=the best.
rezulta-oamenii nu sunt egali(asta ne dorim noi oamenii).
Caci africanii si saracii copii din ghena de gunoi nu-si doresc asta(insa noi ceilalti)cred ca da-mai ales tiganii. De parca ar fi vina lor ca se nasc tigani.
12. Suferinta ne maturizeaza(pana nu suferi destul nici nu ai cum sa crezi in Dumnezeu)
13.Banii(arma diavolului)
14.Bolile sunt cauzele greselilor noastre.Bolile nu au existat la inceputuri(au aparut din 3 mari motive:
a) Neinfranare
b). Razboaie(vezi boli ce au izbucnit din razboaie)
c). Alimentatia nechibzuita.(mult si prost), fumat etc.
Ai vrea sa opresti suferinta? iata ce se poate face ca un prim pas:
- corecteaza-ti gandurile: evita sa ii ranesti pe ceilalti si sa ai parere gresite (actiunile nu au consecinte, nu exista cale prin care suferinta poate inceta etc.);

- corecteaza-ti vorbele: evita sa minti, sa barfesti, sa ai un ton separator etc.;

- corecteaza-ti actiunile: evita sa ucizi, sa furi sau sa ai un comportament sexual neadecvat;

- corecteaza-ti traiul zilnic: urmeaza atitudinea corecta in ganduri, vorbe, actiuni;

corecteaza-ti intelegerea:sa incearcam sa atingem intelepciunea adevarata.
Asadar, daca ne indepartam de pofte si de atasamentul fata de "obiecte" invatand sa ne controlam corpul si mintea astfel incat sa ii ajutam pe ceilalti si nu sa ii ranim, vom deveni mai intelepti, ne vom cunoaste propria minte si vom inceta suferinta.
De ce sufera copii nevinovati, din cauza UNORA din motivele de mai sus. Din concentrarea lor.
?
Noi suntem oameni. avem putere, nu avem nevoie de Dumnezeu. Oprim singuri suferinta.(intelegi ironia.)
Dumnezeu acceptă ca răul să se-ntâmple din motive pe care parţial le ştim şi pe de altă parte nu le intelegem deplin.
El se foloseşte de suferinţă ca să-i înveţe şi să-i disciplineze pe oameni.
Dăcă Dumnezeu ar alege să nu mai existe suferinţă în lume, atunci ar elimina puterea oamenilor de a alege conform voii şi firii lor, şi astfel iar degrada sau minimaliza, neavând încredere în ei că la un moment dat vor putea face singuri binele.
El permite suferinţa pentru a putea împiedica suferinţe viitoare şi mai mari.
Suferinţa e o consecinţă a păcatului iar păcatul este o alegere a voii noastre libere.
Suferinţa acţionează ca un avertisment pentru cei care vor să mai facă rău în viitor.
Suferinţa provenită din faptele noastre rele arată cât de bune sunt poruncile lui Dumnezeu, daca le respectam.
Suferinţa ne dezlipeşte de trup şi ne ridică cu mintea la Dumnezeu. Ne aminteşte că suntem la fel de materiali ca lumea creată şi la fel de duhovniceşti ca Dumnezeu Cel necreat.
Suferinţa ne aduce aminte de moarte, moartea de împărăţia cerurilor, împărăţia cerurilor de păcatele noastre, iar păcatele ne îndeamnă la pocăinţă, şi pocăinţa ne-ndeamnă la schimbare şi la fapte bune.
Suferinţa ne aduce aminte că singuri nu putem face nimic ci numai împreună cu ceilalţi şi cu Dumnezeu.
Intrebarea mea este: Universul acesta imi spune: Ca exista Creatorul! sau Creatorul nu exista?

11 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Termina cu propaganda. Ceea ce vrei tu sa obtii este o utopie.Cauta termenul si vezi ce inseamna, si vei vedea si ca este imposibil de obtinut.

| PreaSfintitu a răspuns:

Ti-am mai zis odata, daca Dumnezeu ar exista el ne-ar ajuta si nu ne-ar lasa sa suferim pentru ca am fii copii lui si ne iubeste chiar daca i-am gresit ( tu nu o sa iti lasi copilul sa sufere ca nu a facut ce ai zis tu), nu? Daca Dumnezeu ar exista am trai prea bine ca e perfect bun nu? Dar nu exista!

| SaveTheNature explică (pentru PreaSfintitu):

Cand vei avea copii vei intelege, ce anume am spus mai sus.

| allistars a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Caci fericiti sunt cei prigoniti, omule cum Hristos a suferit si a murit pentru tine si pentru mine, pentru intreaga lumea, omul cel ce sufera, trebuie sa accepte suferinta ca pe un dar, prin suferinta ne mintuim, ca doar nu suferim o vesnicie, aici suntem in trecere ce e 50, 70, 90 de ani de viata imediat trece, daca ca sa castigi viata vesnica, trebuie sa demostram ca il iubim pe Dumnezeu asta e scopul nostru in viata.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru allistars):

Ce ma?

| allistars a răspuns (pentru PreaSfintitu):

You speak english?

| PreaSfintitu a răspuns (pentru allistars):

Da vorbesc engleza

| Instinkt a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Dumnezeu ti-a dat cel mai mare dar posibil, te-a lasat sa decizi...toti suntem copii lui si copiii parintilor, la un moment dat copilul trei sa deschida aripiile si sa zboare.sa se loveasca asa invata durerea invata sa nu raneasca pe alti.asa invatam din greselile care le facem

| allistars a răspuns:

Problema este, că dacă eşti în suferinţă să accepţi suferinţa ca mântuitoare, fiind rânduită de Hristos in felul acesta suferinţa este uşor de acceptat şi chiar simplă şi-ţi aduce bucurie.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Tl;dr

| Instinkt a răspuns:

Imi place ideea de a masca o intrebare de un rand.in ditamai paragraful pe care mi-a fost lene sa-l citesc
Iar ca raspuns la intrebare.eu nu te pot face sa crezi, cred ca fiecare om are un raspuns diferit in interiorul lui, pentru mine Creatorul exista si stiu ca ma protejeaza ...altii trebuie sa-l gaseasca pana nu e prea tarziu